Google chce využiť známy programovací jazyk od Apple pre Android

  • Na stretnutí v Londýne sa zišli zástupcovia Google, Facebooku a Uberu , aby prediskutovali potenciál programovacieho jazyka Swift. Google totižto zvažuje, že práve Swift sa stane primárnym jazykom pre Android. Táto možnost sa takisto pozdáva aj Facebooku a Uberu.
android
  • Na stretnutí v Londýne sa zišli zástupcovia Google, Facebooku a Uberu , aby prediskutovali potenciál programovacieho jazyka Swift. Google totižto zvažuje, že práve Swift sa stane primárnym jazykom pre Android. Táto možnost sa takisto pozdáva aj Facebooku a Uberu.

Súčasným  jazykom, ktorý používa Google pre operačný systém Android je populárna Java. Avšak jedným z dôvodov k prechodu na Swift môže byť aj stále prebiehajúci súdny spor od roku 2009 s Oracle, kvôli neoprávnenému použitiu časti Javy v Androide. Ako náhradu škody si Oracle účtuje až 8,8 miliardy dolárov od spoločnosti Google.

Medzitým v roku 2015 sa stal Swift verejne dostupným pre každého, bez potreby zháňať naň licencie. Aj preto by prechod na nový programovací jazyk mohlo značne uľahčiť prácu Googlu ale aj developerov pri budovaní nových aplikácií pre Android. Napriek tomu bude Google musieť prekonať pár tažkých ale nie neprekonateľných technických problémov pri prechode z Javy na programovací jazyk od Apple.

DSC00154

foto: thenextweb.com

Apple tento krok samozrejme podporuje, pretože sa Swift môže stať ešte výraznejším vo svete vývojárov. Jeho veľkou výhodou je najmä rýchlosť a jednoduchosť, ktorá sa páči väčšine súčasných programátorov.

Vedeli sme, že „open sourcing“ je tou správnou cestou, ako zvýšiť veľký potenciál, ktorým disponuje Swift. Je možné, že sa stane hlavným programovacím jazykom nášho oboru v najbližších 20 rokoch .“ – uviedol softvérový inžinier Craig Federighi

 

Možnou alternatívou je aj programovací jazyk Kotlin, o ktorom sa hovorí ako o najvhodnejšom pre Android. Hlavnými benefitmi Kotlin-u je to, že veľmi dobre pracuje s Android Studio a vývojárskym prostredím Google pre vývoj Androidu. Jediným problémom, ktorý Google v jazyku Kotlin vidí v pomalej kompilácii. Kotlin je označovaný za jazyk, ktorý funguje všade tam, kde aj Java. Bol by skvelou voľbou najmä pri projektoch, kde sa Java objavuje. Pre Google by to znamenalo menej práce pri implementácii pre Android ale pre vývojárov by nastali naozaj náročné časy.

IMG_1798

foto: thenextweb.com

Facebook a Uber sa tiež zahrávajú s myšlienkou využitia programovacieho jazyka od Apple na ich platformách. Využitie Swiftu by bolo pre nich značne jednoduchšie než pre samotný Google. Avšak chcú počkať, kým urobí Google prvý krok a investuje do tejto platformy, v ktorej existuje reálna možnosť, že nebude ideálne fungovať s operačným systémom, ako je  Android.

Zdroj: businessinsider.com, thenextweb.com, zdroj titulnej fotografie: businessinsider.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK