Hiroshi Lockheimer: Redesing Androidu trval 4 roky

  • Hiroshi Lockheimer, ktorý v Google vedie vývoj operačných systémov Android a Chrome OS prehovoril o niektorých zákulisných detailoch. Reč sa točila predovšetkým okolo nového systému Android 5.0 Lollipop.
image_1415626033.jpeg
  • Hiroshi Lockheimer, ktorý v Google vedie vývoj operačných systémov Android a Chrome OS prehovoril o niektorých zákulisných detailoch. Reč sa točila predovšetkým okolo nového systému Android 5.0 Lollipop.

 

Ten prináša zatiaľ najviac zmien v histórii. Aj preto Google pristúpil k doposiaľ nevídanému kroku. Začiatkom leta na konferencii I/O odhalili nefinálnu verziu Android L, ktorá mala softvérových vývojárov aj hardvérové spoločnosti na veľký prechod pripraviť. Betaverzie svojich systémov z rovnakých dôvodov zverejňuje aj Microsoft a Apple.

Lockheimer zopakoval novinky, ktoré Lollipop prináša. Tou najviditeľnejšou je vzhľad a všadeprítomný Material Design. Prvú výraznú zmenu užívateľského prostredia sme priniesli spolu s Gingerbread a Honeycomb (prelom 2010 a 2011) a od tej doby sme plánovali niečo ako Material Design. Trochu trvalo, kým sa to urobilo poriadne. Chceli sme to mať perfektné, hovorí a dodáva, že to určite nie je posledná veľká zmena.

Pripomenul tiež odchod otca Androidu Andyho Rubina. Dôvodom vraj bolo, že je ten typ podnikateľa, ktorý rád robí malé projekty, nie veci pre miliardu ľudí. Po KitKate odišiel robiť skutočné roboty. (V októbri z Google definitívne odišiel). Na vývoj a dokončenie Lollipop dohliadal Sundar Pichai. Za ďalšie verzie bude zodpovedný Lockheimer.

Nesnažíme sa súperiť so Samsungom, HTC alebo LG. Hlavným dôvodom, prečo robíme NEXUS, je, aby sme na nich mohli testovať softvér, na ktorom pracujeme. Potom sme ich vydali verejne a ľudia ich kupovali. Sme za to radi, ale rovnako tak nás teší, keď si kupujú Samsung alebo HTC. Naozaj sa nesnažíme nikomu ukradnúť trhový podiel, hovorí Lockheimer na otázku, čo pre Google znamenajú telefóny a tablety Nexus.

Otázke, či Google nevadí, ako sa Android roztrieštil, že vyzerá vždy inak a že majú výrobcovia problémy s aktualizáciami, sa však vyhol.

Zdroj: BI

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech