Homofóbnemu biskupovi na Pohode zavesili na „spovednicu“ dúhovú vlajku. Macko z Inakosti v tom má jasno

  • Na festivale Pohoda sa objavila zvláštna drevená chatka s krížom
  • Išlo o „spovednicu“ homofóbneho biskupa Jozefa Haľka
Pohoda
IG/Inštitút ľudských práv
  • Na festivale Pohoda sa objavila zvláštna drevená chatka s krížom
  • Išlo o „spovednicu“ homofóbneho biskupa Jozefa Haľka

Ako päsť na oko. Tak zrejme na návštevníkov festivalu Pohoda pôsobila „záhadná“ drevená chatka so zaveseným krížom nachádzajúca sa v areáli trenčianskeho letiska.

Zvláštna chatka bola ale oficiálnou súčasťou programu aktuálneho ročníka festivalu a mala slúžiť na duchovné účely, akou je spoveď či rozhovory s biskupom.

Práve spomínaným duchovným bol bratislavský biskup Jozef Haľko, ktorého meno je spájané s poriadne prestrelenými a homofóbnymi vyjadreniami.

Haľkovu letnú iniciatívu si ale okrem bežných návštevníkov festivalu všimol aj Inštitút ľudských práv, ktorý nešetril kritikou. Startitup sa na názor na kurióznu duchovnú chatku opýtal aj výkonného riaditeľa iniciatívy Inakosť Martina Macka.

Pohoda Festival
zdroj: Pohoda Festival

Haľkova festivalová „spovednica“

Samotná duchovná služba kontroverzného biskupa bola uvedená aj v oficiálnom programe hudobného festivalu.

„Na Pohode 2022 bude okrem ekumenickej bohoslužby aj ďalšia forma duchovnej služby. Tú ponúkne návštevníkom festivalu bratislavský katolícky biskup a profesor cirkevných dejín teologickej fakulty UK Jozef Haľko,“ píše sa na webe akcie, ktorá skončila len včera.

Nominant Homofóba roka

V anotácii na Haľkove služby sa ale už nepíše, že sa biskup tento rok verejne pohoršoval na seriáli RTVS, v ktorom sa bozkávali dve ženy. Haľkov „výkon“ naozaj zarezonoval, pretože sa dostal do nominácií anticeny Homofób roka, ktorú organizuje Inštitút ľudských práv a každoročne hľadá, tak ako napovedá názov, toho najväčšieho slovenského homofóba.

Tento rok si anticenu len o chlp pred šéfom smerákov Robertom Ficom „uchmatol“ premiér Igor Matovič. „Druhý diel si nepozriem… lebo si myslím, že bozkávanie ľudí rovnakého pohlavia na obrazovku nepatrí,“ znela Haľkova citácia, za ktorú si zaslúžil nomináciu.

„Dlhodobo je známy prístup organizátorov pohody, že treba dať priestor každému prejaveniu slobody prejavu, a toto nie celkom vyznávame. Na našich podujatiach tiež samozrejme nedávame priestor ľuďom, ktorí sú proti rovnosti ľudí, alebo podporujú diskrimináciu ľudí. Keď im Pohoda dáva priestor, tak musí počítať s tým, že ľudia na to budú reagovať a budú vyjadrovať svoj názor voči tomuto konaniu,“ okomentoval situáciu Martin Macko z Iniciatívy Inakosť. 

S otázkami k Haľkovým aktivitám na festivale sme kontaktovali aj zakladateľa Pohody Michala Kaščáka. Do vydania článku nereagoval, po zaslaní jeho odpovedí, budeme článok aktualizovať.

Pohoda
zdroj: IG/Inštitút ľudských práv

Dúhová vlajka na Haľkovej chatke

Ako Macko naznačil, tak návštevníci festivalu jasne vyjadrili svoj názor na adresu Haľkovej provizórnej spovednice.

„Aktivisti/ky na festivale Pohoda zavesili dúhovú vlajku na stánok, v ktorom mal pôsobiť homofóbny biskup Haľko. Ako sme informovali v predošlom príspevku, človek, ktorý skoro vyhral Homofóba roka, dostal priestor na festivale Pohoda. Vyzvali sme preto organizátorov, aby to zrušili a aktivistov/ky na mieste, aby sa voči tomu ohradili. Organizátori nereagovali. Aktivisti/ky na mieste autonómne konali,“ opísala na svojom instagramovom profile platforma Inštitút ľudských práv.

Inštitút na Instagrame napríklad aj spomína, že už dlhšie odmieta na festivale participovať. Platforma vo vyhlásení dodala, že kontaktovala manažérov hudobných hviezd, ktoré na festivale vystupovali a opýtali sa ich, či o Haľkovej iniciatíve vedeli. „Uvidíme, či budú chcieť byť spájaní/é s niečím takýmto,“ podčiarkla organizácia na sociálnej sieti.

Organizátor Pohody sa ospravedlnil

Michal Kaščák, organizátor festivalu Pohoda, sa za biskupa napokon ospravedlnil.

Mysleli sme si, že ukážeme, že sme výrazne tolerantnejší ako on. Jeho chuť prísť som považoval za istý druh odvahy a sebareflexie. V tomto uvažovaní bol z mojej strany čistý naivizmus, ktorý považujem za chybu,“ cituje Kaščáka Denník N.

Dodal, že zo strany biskupa neboli snahy o pochopenie ani toleranciu, čo ho veľmi sklamalo. „Neboli sme dostatočne citliví a mieru tolerancie sme priniesli až k tolerovaniu názorov, ktoré toleranciu porušujú až príliš zásadným spôsobom. Ospravedlňujem sa všetkým ľuďom, ktorých sa to dotklo,“ dodal Kaščák.

Zdroje: Pohoda, Inštitút ľudských práv, Instagram/Inštitút ľudských práv, Denník N

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá