Hostitelia Airbnb chytajú spravodlivosť do rúk. Ponúkajú útočisko ženám, ktoré cestujú za potratom

  • Amerika sa v dôsledku zákazu interrupcií rozdelila na dva tábory
  • Niektorí hostitelia Airbnb to zobrali do svojich rúk
  • Chcú poskytnúť útočisko ženám
  • Amerika sa v dôsledku zákazu interrupcií rozdelila na dva tábory
  • Niektorí hostitelia Airbnb to zobrali do svojich rúk
  • Chcú poskytnúť útočisko ženám

Ešte v júni sme ťa informovali o tom, že Najvyšší súd Spojených štátov amerických zrušil ústavnú ochranu interrupcií, ktorá bola v platnosti takmer polstoročie.

Táto udalosť rozdelila Ameriku na dva tábory. Kým mnohé kliniky rušia naplánované zákroky, ďalší ľudia demonštrujú v uliciach. Svoje stanovisko ľudia zaujali aj prostredníctvom spoločností.

Reč je napríklad o Airbnb – alebo skôr o ľuďoch, ktorí prostredníctvom tejto platformy ponúkajú svoje príbytky cestovateľom. Mnohí chcú totiž útočisko ponúknuť ženám, ktoré do inej krajiny cestujú za účelom interrupcie, informuje Bloomberg.

Supreme_Court_Abortion_New_York_69724-1a6e09be38a24f8bb5923437eff7ddee
zdroj: SITA/AP Photo/Yuki Iwamura

Veľa spoločností mlčí

Celonárodné zákonné právo na interrupciu dalo rozhodnutie súdu v prípade Roe verzus Wade z roku 1973, ktoré však konzervatívna väčšina sudcov zvrátila pred dvomi týždňami.

Zrušenie verdiktu z tohto procesu v praxi znamená, že rozhodovanie o interrupciách bude teraz v kompetencii jednotlivých štátov, informuje Startitup.

Prvé dôsledky už môžeme vidieť. Takmer polovica z 50 štátov prijala alebo prijme zákony, ktoré interrupcie zakazujú. Iné krajiny prijali prísne opatrenia regulujúce tento zákrok, uvádza CNN.

Niektoré štáty zákaz zobrali tak vážne, že v nich začal platiť okamžite. Veľa spoločností však ešte stále mlčí. A to aj tie, ktoré sa otvorene vyjadrovali k sociálnym otázkam v súvislosti s témou Black Lives Matter či právami LGBT.

Ako uvádza BBC, návrh stanoviska, ktorý hovorí o zákaze interrupcií, unikol pred takmer dvomi mesiacmi. Spoločnosti teda mali dosť času na to, aby prehodnotili svoje stanovisko. Zdá sa však, že len málo z nich má čo povedať.

Pomáhajú jednotlivci

Tí, ktorí mlčanie prelomili, sú hostitelia na platforme Airbnb. Niektorí z nich chcú otvoriť dvere do svojich domovov ženám, ktoré potrebujú odcestovať do štátu, ktorý interrupcie povoľuje.  

Avšak, nie je to také jednoduché. Poskytovanie útočiská pre ženy cestujúce za potratom nie je len o týchto dvoch stranách. Hrozbám by mohla čeliť aj samotná spoločnosť, ktorú by postihli právne následky.

Ako uvádza Bloomberg, pomôcť ženám, ktoré sa ocitli v neľahkej situácii, má záujem viac spoločností. Aj firmy ako Amazon, Apple či Uber sa zaviazali k tomu, že pokryjú cestovné náklady ženám žiadajúcim o potrat v štátoch, kde sú naďalej legálne. Svoj postoj na sociálnej sieti zaujala aj Michelle Obamová, bývalá prvá dáma Spojených štátov.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Michelle Obama (@michelleobama)

Právne prostredie tohto rozhodnutia je však také nové, že zatiaľ nie je jasné, či niektoré spoločnosti môžu čeliť následkom svojho rozhodnutia.

Niektoré štáty totiž zachádzajú oveľa ďalej, než sme si mnohí dokázali predstaviť. Podľa informácií Local Today ide o Texas a Oklahomu, kde občanom umožnili žalovať každého, kto „napomáha a podporuje“ potrat.

Takáto „neoprávnená pomoc“ má zahŕňať platenie alebo preplácanie nákladov na potrat či inú pomoc a navádzanie. Návrhy týchto zákonov sú však také vágne, že ani samotní pracovníci kliniky si nie sú istí, čo sa kvalifikuje ako pomoc a navádzanie.

Anonymné vyhrážky

Airbnb už v minulosti zaujalo verejný morálny postoj k iným podstatným problémom. Patrí k ním napríklad spolupráca s hostiteľmi a medzinárodnými humanitárnymi organizáciami pri poskytovaní ubytovania pre utečencov z Ukrajiny a Afganistanu.

Spoločnosť ešte minulý rok uviedla, že „podporuje reprodukčné práva žien“. Nedávne rozhodnutie Najvyššieho súdu však obšírnejšie odmietla komentovať.

Supreme_Court_Abortion_33246-22ff75c993ae4d30b0881e9e5595cf30
zdroj: SITA/AP Photo/Julia Nikhinson

Tí, ktorí konajú, sú samotní hostitelia. Niektorí z nich už priamo vo svojich profiloch uviedli, že poskytnú ubytovanie ženám, ktoré cestujú za interrupciou. Jeden z takýchto hostiteľov však dostal anonymné vyhrážky.

Ako uvádza Bloomberg, daný hostiteľ následne ponuku z profilu odstránil, no dúfa, že Airbnb sa k problému postaví čelom a ponúkne pomoc tým, ktorých sa to týka.

Marisa Falconová, výkonná riaditeľka združenia za práva potratov, ktoré nesie názov Apiary for Practical Support, je za snahu jednotlivcov vďačná. Povedala však, že je prínosnejšie a bezpečnejšie pomáhať prostredníctvom priamych organizácií.

Zdroje: Bloomberg, BBC, CNN, Local Today, Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá