Hovorí sa, že tu ochutnáš najlepší steak v krajine. Slováci sa o ich mäso starajú ako o klenot

  • Ľuďom chcú dávať len to najkvalitnejšie vyzreté mäso zo Slovenska
  • Založili projekt, aký u nás nemá obdobu
Vyzreté Mäso
Vyzreté Mäso
  • Ľuďom chcú dávať len to najkvalitnejšie vyzreté mäso zo Slovenska
  • Založili projekt, aký u nás nemá obdobu

Hoci je kraj v okolí Starej Myjavy známy skôr kopaničiarskou slivovicou, svoje miesto v životoch ľudí tu má bez pochýb aj dobré jedlo a kvalitné víno. Dôkazom je aj rodinná reštaurácia Na nátoni, ktoré vychádza práve z kopaničiarskych tradícií.

Podávajú sa tu tradičné myjavské jedlá aj špeciality svetovej kuchyne. Tento podnik je navyše postavený na základoch starej Margetiackej chalupy, ktorá bola typickou kopaničiarskou usadlosťou. Zaujímavosťou je, že táto reštaurácia je otvorená len na objednávku, ktorú musíš urobiť minimálne 2 pracovné dni vopred.

Zvedavosť vyvoláva aj samotný názov podniku. „Natón“ sa nazývalo miesto medzi chalupou a stodolou, kde sa spracovávalo drevo a mlátilo obilie. Pri tvojej návšteve, samozrejme, drevo rúbať nemusíš, postará sa o teba majiteľ podniku Rastislav Viskup.

Rastislav je skúsený gastro podnikateľ, ktorý okrem rodinnej reštaurácie, stojí aj za projektom s názvom Vyzreté Mäso, ktorý funguje už 4 roky. Na ňom spolupracuje s lokálnou mäsiarskou firmou Svaman.

Cieľom spolupráce je priniesť ľuďom najkvalitnejšie vyzreté mäso z našej krajiny. Mäso pochádza výhradne zo slovenského hovädzieho dobytka. Vyzrievanie prebieha 30 dní, následne sa balí a vyzrievanie pokračuje takzvanou mokrou metódou. Nespornou výhodou tohto procesu má byť fakt, že mäso sa v podstate nedá pokaziť.

A čo bolo prvotným impulzom, aby dal Rastislav s tímom Vyzretému Mäsu reálne kontúry? „Na slovenskom trhu sa nedalo kúpiť kvalitné steakové mäso, ktoré sme chceli ponúkať v našej reštaurácii. Milan Majtán, riaditeľ firmy  Svaman, sa s touto myšlienkou vyzretého mäsa pohrával už dlhšie a naším spojením sa nám to podarilo uskutočniť,“ objasnil nám zakladateľ projektu.

Vyzreté Mäso
zdroj: Vyzreté Mäso

„Ide o koncept vyzrievania hovädzieho mäsa dry aged metódou, a teda suchou metódou. Mäso vyzrieva pri teplote 0 až 1 stupeň Celzia v špeciálnej komore. Keďže  firma Svaman spracováva týždenne desiatky kusov hovädzieho dobytka, máme možnosť si na vyzrievanie vybrať najvhodnejšie kusy dobytka.“

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Vyzreté Mäso, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá