Hrozí krvavý masaker, dôvodom je Rusko. (Ne)činnosť je dôležitejšia, ako si myslíš (NEWSLETTER)

  • Najlepšou prevenciou proti koronavírusu je očkovanie, tvrdia odborníci
  • Ruskí vojaci sa premiestňujú s najnovšími tankami bližšie k Ukrajine. Napätie na ukrajinských hraniciach pretrváva
  • Denná rutina, ktorú mal aj Steve Jobs či Albert Einstein, napomáha k produktivite
SITA/AP/Marcio Jose Sanchez, SITA/Ukrainian Presidential Press Office via AP
  • Najlepšou prevenciou proti koronavírusu je očkovanie, tvrdia odborníci
  • Ruskí vojaci sa premiestňujú s najnovšími tankami bližšie k Ukrajine. Napätie na ukrajinských hraniciach pretrváva
  • Denná rutina, ktorú mal aj Steve Jobs či Albert Einstein, napomáha k produktivite

V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité zo sveta biznisu, ale aj to, čo sa udialo za posledných 24 hodín a nemal by si prehliadnuť. 

Vybrali sme tri hlavné témy:

  • Výskum liekov na liečbu koronavírusu pokračuje. Podľa odborníkov je najlepšou prevenciou očkovanie. 
  • Napätie na hraniciach s Ukrajinou pretrváva. Premiestňovanie tisícok ruských vojakov s najnovšími tankmi smerom k Ukrajine znepokojuje aj ostatné krajiny. 
  • Steve Jobs aj Albert Einstein vo svojej dennej rutine mali jednu vec, ktorá im pomáhala k produktivite. Čas pre seba si našli aj vo svojich nabitých dňoch.

100-percentný liek neexistuje

Počet zaočkovaných postupne rastie, očkuje sa treťou dávkou a EMA schválila aj vakcínu pre deti od 5 do 11 rokov. Už takmer dva roky svetom hýbe Covid a mnohí ľudia sa pýtajú, kedy konečne príde koniec? Odpoveď znie, asi nikdy.

Hoci pandémia skôr či neskôr na Slovensku skončí, samotný koronavírus nezmizne. Vírus tu zrejme bude s nami navždy a bude sa vracať každý rok. Najefektívnejší spôsob, ako proti ochoreniu bojovať a neskončiť v rukách hrobára, je samotná prevencia, ktorou je už dookola opakované očkovanie. Po vakcíne sa v tele človeka vytvoria protilátky, ktoré pomáhajú brániť telo pri najbližšom styku s vírusom.

Keďže ide o vírusovú infekciu, 100 %-ná liečba neexistuje. Pri ťažšom priebehu ochorenia sa podávajú monoklonálne protilátky, antivirotiká, imunosupresíva alebo protizápalové lieky.

Lieky na koronavírus, ktoré pri domácej liečbe pomáhajú predchádzať ťažkému priebehu, sú zatiaľ v procese schvaľovania. Na liečbu COVID-19 boli vyvinuté lieky Ronapreve (kasivirimab/imdevimab), Regkirona (regdanvimab), Xevudy (sotrovimab) a Evusheld (tixagevimab/cilgavimab).

Podľa informácií Ministerstva zdravotníctva sú lieky Ronapreve aj Regkironu už schválené Európskou liekovou agentúrou. V slovenských nemocniciach sa podáva Ronapreve, ktorý je určený pacientom nad 12 rokov a 40 kíl, pri ktorých je riziko vážneho priebehu ochorenia. Liek sa podáva v prvých dňoch formou infúzie a znižuje riziko úmrtia a ťažkého priebehu.

 „Dali sme si záležať, aby táto možnosť liečby bola pacientovi dostupná čo najjednoduchšie. Aby bolo podanie tohto moderného lieku prístupné pre všetkých, čo ho potrebujú,“ uviedol Kamil Száz, štátny tajomník ministerstva zdravotníctva.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá