Ján Brejka – Slovák, ktorý vymenil surfovanie na Bali za svoju eventovku

  • Janko, mladý chalan, ktorý precestoval celý svet, pracoval pre svetové eventové agentúry, ale predsa sa rozhodol vrátiť domov a založiť si spoločnosť na Slovensku. Ide z neho veľká pokora a otvorenosť novým myšlienkam, vďaka ktorým sa mu darí spájať svoju vášeň s prácou.
collagejanko
  • Janko, mladý chalan, ktorý precestoval celý svet, pracoval pre svetové eventové agentúry, ale predsa sa rozhodol vrátiť domov a založiť si spoločnosť na Slovensku. Ide z neho veľká pokora a otvorenosť novým myšlienkam, vďaka ktorým sa mu darí spájať svoju vášeň s prácou.

Janko, cestuješ, podnikáš, ideš si svoj diskopríbeh. Predstav sa nám teda na začiatok. Aký je tvoj príbeh?

Pozdravujem Ťa, v prvom rade ďakujem za pozvanie na rozhovor k Vám do StartItUp. Môj “príbeh“ sa snažím predovšetkým písať sám, nepovažujem ho za nejaký zvláštny ☺. Mám 27 rokov, pochádzam z Popradu, študoval som strojarinu v Bratislave na STU, kde sa to trošku začalo „lámať“ a začal som si už príbeh písať fakt sám. Popri škole som celé štúdium pracoval pre rôzne eventové agentúry, neskôr som sa cez študentskú organizáciu BEST dostal k cestovaniu (Diky Petra!) a bolo finálne rozhodnuté, že strojár v kancli zo mňa nebude.

13536056_10209865781544138_1543058212_n

Ako sa teda mladý chalan z Popradu, ktorý vyštudoval strojarinu, dostal až na pozície ako event manager v medzinárodnej firme alebo na Olympijských hrách?

Najpodstatnejšie bolo rozhodnutie, že toto chcem a budem robiť, potom to už išlo. Počas školy som veľa pracoval najprv ako brigádnik, neskôr asistent produkcie, produkčný, account atď. čo teraz vidím ako výhodu, najmä kvôli prístupu k práci ostatných ľudí v tíme, nakoľko dobre viem čo daná pozícia obnáša. Pracoval som pre niekoľko agentúr súčasne, stále ako freelancer (externista), čo Ti dá tiež oveľa viac skúsenosti, lebo vidíš viac systémov práce, výhody, nevýhody, ale hlavne spoznávaš oveľa viac ľudí, od ktorých sa môžeš naučiť veľmi veľa. So skúsenosťami prišli prvé ponuky zastrešovať zahraničné projekty a potom sa to už len nabaľovalo ☺ Na olympiádu som sa dostal cez prijímací pohovor priamo v Londýne. Bezpochýb to bola dodnes moja najlepšia pracovná skúsenosť a aj „škola“, nakoľko kvalita príprav aj realizácie bola na úrovni o akej sa nám (zatiaľ) bohužiaľ na Slovensku ani nesníva. Som názoru, že príležitosti si človeka nájdu, len sa netreba báť posunúť svoje hranice o niečo ďalej, byť férový, otvorený novým možnostiam a riešiť veci narovinu.

 

Prečo si sa rozhodol sám podnikať, keď si mal už celkom pekne našliapnutú kariéru?

Nikdy ma nelákal TPP, príde mi to neskutočne obmedzujúce. Pre agentúry pracujem stále, ale ako externista. Je to hlavne o slobode a o možnosti manažovať si svoju prácu, čas a pracovné postupy sám. Rozhodnutie založiť event-support pramenilo predovšetkým z mojich skúsenosti zo zahraničia, kde som sa presvedčil o tom, že Slovenskému eventovému trhu chýba kvalita. Pri realizácii akéhokoľvek projektu to musí byť priorita pre každú eventovku. Mojím cieľom je spoluprácami či už na klientskej alebo agentúrnej strane zdvihnúť úroveň nášho trhu. Vôľa tu je, len to chce ešte veľa práce a pevné nervy.

ayorz islands

 

Práve si založil eventovú agentúru. Sľubuješ úplne fresh nový prístup k oganizácii eventov. Povedz nám teda, čo je tá inovatívna zložka tvojho biznisu?

Nenazval by som to úplne eventovkou, kedže sa nezameriavam len na „lov“ klientov. Event-Support som zakladal aj s motívom pomôcť práve eventovkám, ktoré sa trápia s nízkymi ziskovosťami, nízkou úrovňou kreativity a so zamestnancami, ktorí nemajú dostatok skúsenosti. Ako som spomínal vyššie, kvalita poskytovaných služieb je u mňa jednoznačný základ. Tiež si zakladám na pravidle, že všetci zúčastnení musia byť spokojní… Klient, agentúra, dodávatelia… nie je to ľahké, ale dá sa to. Každý event musí zarobiť, musí mať určitý prvok jedinečnosti, musí byť kvalitne pripravený a realizovaný. Bohužiaľ to, čo dennodenne vídam je presný opak a rád by som to u nás postupom času zmenil.

 

Na aké eventy sa plánuješ špecializovať? Môžem prísť ja za tebou, že organizujem 50tku mojej mamy a ty mi s tým pomôžeš?

Mám pomerne bohaté skúsenosti s takmer všetkými druhmi eventov. Viem kvalitne pripraviť piknik v Medickej, medzinárodnú konferenciu vo Viedni, ale aj koncertné turné v New Yorku. Mimo spolupráce s agentúrami, momentálne pripravujem svoje vlastné projekty, ktoré sa budú zameriavať najmä na adrenalínové športy a cestovanie. Som otvorený spoluprácam na akýchkoľvek projektoch, všetko je otázkou dohody ☺A áno, s oslavou Ti rád pomôžem, oslavy a párty sú moja špecialita!

 

Cestuješ po celom svete, ale vrátil si sa domov. Veľa ľudí sa isto čuduje, že po tak rozbehnutej medzinárodnej kariére ideš späť na Slovensko. Prečo?

Možno sa teraz ostane zopár ľudí zaskočených, ale na Slovensku je to fajn a mám to tu rád, či po stránke života alebo práce. Chcem byť určite súčasťou Slovenska a slovenského trhu, ktorý je tu stále pomerne mladý a teda ľahšie prístupný zmenám. Tiež tu nie je až také ťažké sa presadiť ako napríklad v UK alebo v Amerike, kde som pôsobil. Ďalší dôvod sú moje skúsenosti, ktoré by som rád odovzdal ďalej, či už agentúram, freelance produkčným alebo ľuďom, ktorí len začínajú organizovať svoje prvé eventy. Miesta realizovať sa tu máme dosť, tak nevidím dôvod na to „utekať“ žiť do zahraničia.

Kuala Lumpur

Sama som musela žiť mimo Slovenska, aby som si uvedomila, aké krásy a možnosti mi moja domovina ponúka. Prečo si myslíš, že nevieme dostatočne oceniť, čo doma máme?

Určite áno! Slovensko je krásne, s množstvom možností uplatniť sa, ale sme tiež národ haterov. Ľudia tu budú radšej žiť vo svojej bubline a zvalovať neschopnosť ich samých na niekoho iného, len aby nemuseli opustiť svoju komfortnú zónu a nedajbože sa ešte niečo nové naučiť… Bohužiaľ je to tak a nie je len u nás, ale všade vo svete. My sme ešte stále mladý národ a musíme sa veľa učiť, ako sa starať o krajinu, ale aj ako ju prezentovať vo svete. Osobne si myslím, že to ale nie je až také strašné. Vzniká tu množstvo veľkých projektov, ktoré majú veľký potenciál nie len na Slovensku, ale aj vo svete a sú založené hlavne na možnostiach, ktoré Slovensko poskytuje. Keď sa človek aspoň čiastočne odosobní od bulváru, politiky prázdnych komentárov na facebooku, tak sa tu dá žiť v skutku dobrý život.

 

Ľudia často vidia len tú pozitívnu stranu cestovania, ale nikto nikdy neukáže tie momenty, keď je sám niekde stratený a fakt má toho plné zuby. Ty si navštívil veľa krajín, vedel by si si predstaviť, že sa usadíš niekde mimo Slovenska?

Len za posledný rok to bolo USA, Gruzínsko, Azorské ostrovy, Francúzko, Monaco, Morocco a Indonézia. Tých momentov, kedy som si vravel „prečo som sa tu zase trepal? Bolo mi toto treba?“ bolo veľmi veľa, nakoniec sú to však tie najlepšie story k pivu ☺ Cestovanie, hlavne na vlastnú päsť dá človeku neskutočne veľa skúsenosti a hlavne skutočný pohľad na reálny život v danej krajine. Predstaviť si potom ako tam začať žiť, pracovať, riešiť lokálne problémy, prispôsobiť sa ich systému atď. zrazu nie je také ľahké. To Slovensko mi zatiaľ vždy vyšlo ako najlepšia voľba pre mňa. Určite však chcem časť svojho života stráviť niekde pri oceáne, no kde ešte neviem, možno USA, Bali, Tahiti? Uvidím, každopádne Vás budem informovať ☺

Ktorá krajina ti tak najviac prirástla k srdcu? Prečo?

Určite Amerika, nakoľko je to krajina, kde máš skutočne veľa možností presadiť sa! A celý trh služieb, je tam založený na ich kvalite, nie na cene. Tiež ma fascinuje support, ktorý tam každý, kto má svoj cieľ a tvrdo na ňom maká dostáva. Toto mi na Slovensku stále chýba, ale vidím, že tu sa už tiež hýbu ľady, tak ostávam optimista.

13535991_10209865767583789_1288316816_n

13524058_10209865781984149_867377580_o

Generácia našich rodičov má niekedy jasné predstavy o tom, ako by sme mali žiť, akú prácu by sme mali mať a veď to poznáme… Ty nežiješ celkom “štandardný” život. Ako na tvoje cestovanie a podnikanie reaguje tvoje okolie?

Doma je to už v pohode, už asi polroka nedostávam otázky typu: Kedy si už nájdeš normálnu robotu? jedna dovolenka ročne by Ti nestačila? :D V práci aj v súkromnom živote sa snažím obklopovať sa ľuďmi, ktorí sú rovnako pozitívne naladení ako ja, takže okolie na to reaguje fajn a podporuje ma v tom, čo a ako robím.

 

Si vášnivý surfer. Čo si sa pri surfovaní naučil a pomáha ti pri podnikaní?

Hlavne sústrediť sa na jednú vec, jeden cieľ, byť trpezlivý a makať na sebe. Tak, aby keď príde tá správna „vlna“, bez problémov ju chytím a celú bez problémov zvládnem ☺

Posledná otázka, moja obľúbená, aké máš sny, ktoré by si si chcel naplniť?

Chcem predovšetkým žiť spokojný život a naďalej robiť to, čo chcem ja a čo ma baví ☺ . Tiež chcem pomáhať druhým s realizáciou ich snov. Vidieť radosť druhých je veľkou motiváciou pokračovať v tom, čo človek robí a má rád.

Zdroj fotky: archív J. Brejku

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie