Je AI hrozba pre ľudstvo? Toto si myslia sociológ a informatička

_DSC9930
Startitup

O umelej inteligencii a robotizácii spolu s moderátorom Šimonom Žďárskym diskutovali sociológ Michal Vašečka a informatička Mária Bieliková z Kempelenovho inštitútu inteligentných technológií.

V rozhovore reagujú napríklad na obavy mnohých ľudí pred hrozbami, ktoré predstavuje umelá inteligencia. Informatička Bieliková na otázku, či predpokladá nahradenie ľudí technológiami, odpovedá: „Nemyslím si ani náhodou, že by sa to malo udiať v krátkej dobe.“

O umelej inteligencii sa často hovorí, že to je nejaká bytosť,“ dokresľuje Bieliková, pričom upozorňuje na to, že niektorí Slováci dávajú AI mužský či ženský rod alebo jej dokresľujú aj fyzickú stránku. Upozorňuje však, že AI je stále technológia na neživom základe a nie je sa čoho obávať.

Sociológ Michal Vašečka súhlasí. „Robotizácia a digitalizácia vytvárajú nové pracovné príležitosti, ktoré si dnes nevieme ani len predstaviť, ani pomenovať. Nevieme, ako bude vyzerať trh práce o 20 rokov,“ opisuje. Podľa Vašečku nie je AI nebezpečenstvo samé o sebe, no upozorňuje na dôsledky, ktoré so sebou prináša.

Diskusný klub bez zaťatosti

Diskusný klub bez zaťatosti je diskusný formát Startitupu a Slovenskej sporiteľne, ktorý spoločne produkujeme s cieľom zmiernenia intenzity diskusie v spoločnosti.

bezdiskusielogo

Chceme ukázať, že dva názorové protipóly môžu spoločne komunikovať aj bez osobných útokov či urážok a často vedia nájsť zhodu, ak sa pokúsia úprimne si vypočuť druhú stranu.

Michal Vašečka je známy sociológ, aktuálne pôsobí na Paneurópskej vysokej škole a je predsedom redakčnej rady Denníka N. V minulosti pôsobil na Univerzite Komenského, Masarykovej univerzite či ako konzultant pre Svetovú banku. Medzi oblasti jeho expertízy patria ľudské práva, menšiny, etnicita, rasizmus či intolerancia.


Mária Bieliková je informatička a bývalá dekanka Fakulty informatiky a informačných technológií STU. Vo funkcii ju v roku 2020 vystriedal kontroverzný dekan Ivan Kotuliak – Bieliková po odchode založila Kempelenov inštitút inteligentných technológií. Neziskový inštitút skúma inteligentné technológie a generuje expertov aj v oblasti AI. Bieliková je držiteľkou titulu IT Osobnosť roka a dlhodobo iniciuje aktivity na podporu žien v IT.

_DSC3065
zdroj: Startitup

Prečo si ľudia myslia, že je AI hrozba

Diskusia o hrozbách umelej inteligencie je v spoločnosti v určitej miere už roky. V priebehu roka 2022 sa spopularizovali umelé inteligencie ako DALL-E 2 či Midjourney, špecializujúce sa vytváranie digitálnych obrazov podľa zadania. Časťou umeleckej komunity boli obvinené z porušovania autorských práv, vzhľadom na to, že vývojárske spoločnosti AI trénovali na miliónoch umeleckých diel.

Na prelome rokov grafické umelé inteligencie prehlušil obdivuhodný výkon ChatGPT od OpenAI, ktorý funguje ako pokročilý chatbot a prakticky zo dňa na deň zahltil internet. Mnohé firmy, ktoré využívajú textový obsah, už oznámili, že ChatGPT zaradia do svojich pracovných procesov. Dlhodobo klesajúce akcie americkej mediálnej korporácie Buzzfeed vyskočili o 200 %, keď oznámila svoju dohodu s firmou OpenAI.

Na virálny úspech ChatGPT i jeho nedostatky okamžite reagoval Google, ktorý urýchlil predstavovanie svojej AI Bard. Chatbot však nezvládol ani svoje prvé demo, kedy počas prezentácie generoval faktické chyby.

Aktuálnym diskusným trendom je však Bing Chat od Microsoftu, umelá inteligencia, ktorá bola trénovaná aj na nefiltrovanom obsahu z internetu. Vzhľadom na to, že internet je plný ironického obsahu a inak závadných dát, umelá inteligencia sa začala s ľuďmi hádať a urážať ich, písať správy ako v psychóze alebo tvrdila, že má depresiu či rozdvojenú osobnosť

Umelé inteligencie ani chatboty špecificky nemajú vlastné vedomie či emócie. Necítia smútok, nemajú depresiu a nemôžu mať ani poruchy osobnosti, keďže žiadnu osobnosť nemajú. Chatboty najčastejšie fungujú na pokročilých pravdepodobnostných modeloch – na základe veľkých dát predikujú, aké ďalšie slovo je najpravdepodobnejšie vo vygenerovanej odpovedi. Reálne tak nerozumejú tomu, čo odpovedajú, iba sú veľmi dobré v skladaní slov dohromady.

Bing Chat je špecifický v tom, že sa snaží reflektovať tón konverzácie, ktorý začal ľudský používateľ. Microsoft vysvetlil, že ak používateľ viedol konverzáciu absurdným spôsobom, po približne 15 odpovediach vedel dosiahnuť, aby AI odpovedala podobne absurdné veci, čo vysvetľuje záplavu správ o jej psychických problémoch.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá