Kedy ide o lásku a kedy už emocionálnu závislosť: Psychologička varuje, aby si nezanedbal dôležité znaky

  • Niektorí ľudia sú na svojich partnerov príliš naviazaní
  • Táto závislosť ničí vzťahy aj našu sebahodnotu
láska putá
Archív Canva
  • Niektorí ľudia sú na svojich partnerov príliš naviazaní
  • Táto závislosť ničí vzťahy aj našu sebahodnotu

Ak by sa náš vzťah skončil, neprežil by som to. Nezvládol by som svoj život.“ Ak ti niekedy hlavou prebehla podobná veta, zrejme nestaviaš úplne zdravé vzťahy. Línia medzi láskou a závislosťou od partnera môže byť veľmi tenká. Ak si nedáš pozor, veľmi rýchlo spadneš do nebezpečného teritória zvaného závislosť.

Podľa odborníkov môže emocionálna závislosť na partnerovi odzrkadľovať nedostatok sebadôvery aj nízku sebahodnotu. Ako nám potvrdila Anna Hubčíková, psychologička z platformy Ksebe.sk, ľudia s nízkou sebahodnotou ju hľadajú u svojich partnerov. Potvrdenie a uznanie pre nich býva spôsobom, ako sa cítiť lepšie sám so sebou. 

„V dôsledku toho sa môžu stať emocionálne závislí od toho, ako sa k nim ich partner správa. Nedostatok vnútornej stability sa môže prejavovať ako neschopnosť identifikovať a vyjadrovať vlastné hranice, ktoré následne nechávate prekračovať a cítite z toho hnev a frustráciu,“ tvrdí psychologička.

Ak máš nízke sebavedomie, môže sa stať, že svoje šťastie hľadáš vo svojom okolí. Či už v partnerskom vzťahu alebo v konzumnom spôsobe života. Toto však podľa odborníčky vedie k zanedbaniu svojho osobného rozvoja. Tak ako každá závislosť, ani tá na partnerovi ti v konečnom dôsledku s ničím nepomôže. Práve naopak, môže ti veľmi uškodiť. 

Spoločne so psychologičkou Annou Hubčíkovou sme hľadali odpovede na základné otázky o emocionálnej závislosti. Dozvieš sa, aké príznaky prezradia, že si príliš naviazaný na svojho partnera, ako s touto závislosťou bojovať aj čo robiť, keď sa v takejto situácii nájdeme. 

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroj: Ksebe.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá