Kickstarter v roku 2014

  • Svet patrí inováciám! Skvelým dôkazom tohto tvrdenia sú aj výsledky najväčšieho crowdfundingového portálu sveta.
image_1420718632.png
  • Svet patrí inováciám! Skvelým dôkazom tohto tvrdenia sú aj výsledky najväčšieho crowdfundingového portálu sveta.

Crowdfunding začína byť reálnou a opodstatnenou alternatívou fundraisingu pre inovatívne projekty po celom svete. Z Kickstarteru sa postupne stáva ekvivalent slova crowdfunding a čoraz viacej startupov začína štartovať svoj projekt práve tu. 

Rok 2014 bol pre Kickstarter extrémne vydareným, keď vyzbieral viacej ako $529 mil. na fundingu pre novovzniknuté projektíky (22 252 úspešne ukončených). Z časti prispela k tejto sume aj Európa. Čiastka $39 mil. a 270.000 „backerov“ prišlo práve zo starého kontinentu.

Aj tu vidieť, že máme stále čo doháňať oproti naším americkým priateľom. Paradoxne sa najviac peňazí vyzbieralo na technologické projekty, aj keď v počte projektov skončili technologické projekty až na 7 mieste zo všetkých kategórií (s prehľadom zvíťazili film a hudba).

 

 

Trend je však jasný. V Európe vzniká čoraz viacej portálov zameraných na crowdfunding. Slovensko nie je výnimkou a okrem Ideasstarteru (ak by ste si chceli zarezervovať napr. prvý kus menštruačných nohavičiek :))  zavítala na ku nám aj slovenská verzia českého Hithit.com

Zo spomenutých $529 mil. bola prevažná väčšina poskytnutá (prekvapivo) práve od amerických občanov (335 mil. a 2,2 mil. backerov). Kickstarter zverejnil aj mapu, z ktorej vidno, ktorá európska krajina prispela najviac. Najaktívnejší boli Angličania, čo sa dalo predpokladať, keďže najviac crowdfundingových európskych portálov je práve tam. Krátky prehľad prikladáme v tabuľke.

Nezúfajte, aj na Slovensku máme backerov, aj keď do tabuľky sa nezmestili. Slováci prispeli sumou $246,9K a v počte 1540 kúskov, sme niekde na úrovni Rumunska a Bulharska.

 

Zdroj: kickstarter.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech