Koncept futuristickej chladničky s polymérovým gélom

  • Vitaj vo svete futurizmu. Bio chladnička s nulovou spotrebou uskladní tvoje jedlo pomocou gélu.  Vzdialená budúcnosť alebo realita?
bio-robot-frigerator-by-yuriy-dmitriev-3-889x779
  • Vitaj vo svete futurizmu. Bio chladnička s nulovou spotrebou uskladní tvoje jedlo pomocou gélu.  Vzdialená budúcnosť alebo realita?

Yuriy Dmitriev, ruský dizajnér, bol finalistom v súťaži Electrolux Design Lab, ktorá vyzýva súťažiacich, aby premýšľali doslova v koncepte budúcnosti. Mladý dizajnér prišiel s myšlienkou, ktorá ti možno príde ako zo sci-fi filmu. Jeho prevratná chladnička Bio Robot Refridgerator využíva špeciálny gél, ktorý ti jedlo v chladničke udrží a schladí. Prakticky klasická chladnička. Ibaže na úplne iný princíp.

Všetci vieme, ako vyzerá bežná chladnička v každej domácnosti. Bez ohľadu na značku, veľkosť alebo vek, každá chladnička má dvierka, ktoré otvoríš, jedlo či nápoj sem vložíš, dvierka zavrieš a tvoj tovar sa začne chladiť. Poznáme, však? Toto chladiace zariadenie pritom údajne spotrebúva asi 8% celkovej energie bežnej domácnosti.
flickr-com

foto: flickr.com

Dmitrievov  princíp funguje na základe inej „technológie“. Jeho nápad spočíva v podobe biopolymérového gélu, ktorý nemá žiadnu vôňu, a ktorý sa nelepí. Vyzerá to dokonca tak, že môžeme zabudnúť na klasické dvierka. Alebo akékoľvek dvierka. Potraviny jednoducho doslova vložíš do priestoru s týmto nelepivým gélom, a ten vykoná rovnakú prácu ako dnešné chladničky. Dmitriev vysvetľuje, že vyžíva bio roboty, ktoré sa v ňom nachádzajú a využívajú luminiscenciu – svetlo vznikajúce pri nízkych teplotách, na to, aby naše potraviny uchovali čerstvé.

bio-robot-frigerator-by-yuriy-dmitriev-2-889x675
Bio Robot Refridgerator využíva až 90% priestoru na úschovu potravín. Toto zariadenie by mohlo stáť vertikálne, ale tiež horizontálne alebo byť namontované o strop bez toho, aby z neho jedlo vypadlo. A keďže sme na začiatku spomínali aj nulovú spotrebu, ešte si ju raz pripomeňme. Pretože jediné, na čo táto futuristická chladnička potrebuje energiu, je malý ovládací panel, ktorého spotreba je v porovnaní so spotrebou chladničiek úplne zanedbateľná.

bio-robot-fridge-2

Asi nikto nevie, presne na akom princípe chladnička bude fungovať, ak by sa táto myšlienka niekedy skutočne zrealizovala. Dmitriev bol medzi finalistami súťaže v roku 2010, už teda nejaký ten rok prešiel a stále nevieme, ako to s realizáciou polymérového gélu v chladničke vyzerá. Vyrobený bol zatiaľ iba nefunkčný prototyp na účely prezentovania., na skutočné dielo si budeme musieť asi ešte pár rokov počkať.

Zdroj a všetkých fotografií: inhabitat.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech