Končiaci študenti nevedia, kedy začať platiť „sociálku a zdravotku“. Konkrétne rady vyriešia tvoju dilemu

  • Sociálna poisťovňa priniesla šesť užitočných rád pre absolventov
  • Tí každoročne riešia obdobné dilemy
  • So zdravotkou je to trochu inak
Končiaci študenti nevedia, kedy začať platiť „sociálku a zdravotku“.
Ilustračná foto Freepik/garet
  • Sociálna poisťovňa priniesla šesť užitočných rád pre absolventov
  • Tí každoročne riešia obdobné dilemy
  • So zdravotkou je to trochu inak

Ako informoval portál Hospodárske noviny, tým, ktorí po skončení školy nemajú ešte žiadnu prácu, ostávajú dve možnosti. Prvou je evidencia na úrade práce, čo je dobrovoľné.

Ak sa rozhodneš byť nezamestnaný, musíš rátať s určitými nákladmi – povinné zdravotné poistenie. Ak ho platiť nechceš, je potrebné, aby si sa nahlásil na úrade v mieste trvalého bydliska.

V byrokratickom Slovensku budeš na evidovanie sa na úrad práce potrebovať niekoľko dokumentov – občiansky preukaz, kópia dokladu o najvyššom dosiahnutom stupni vzdelania, potvrdenie o štúdiu po jeho ukončení, vyhlásenie o podaní/nepodarí prihlášky na iné štúdium.

Úrad práce prevezme žiadosť o tom, že si sa prihlásil na vysokú školu bakalárskeho alebo magisterského stupňa, až po doručení rozhodnutia o prijatí či neprijatí na školu. Ak teda budeš študovať ďalej, do evidencie sa radiť nemusíš a rovnako tak nemusíš platiť ani zdravotné poistenie.

Maturanti sú vo výhode

Ak si práve skončil maturitu, máš plný nárok na školské prázdniny. Registrovať sa nemusíš nikde až do 31. augusta. Vysokoškoláci sú v miernej nevýhode, a teda im končí študentský život dňom vykonania štátnej skúšky. Značí to, že v tento deň prichádzaš o status študenta a tvoj rodič stráca nárok na poberanie prídavku.

Zdroje: TS/Sociálna poisťovňa, Hospodárske noviny

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá