Koronakríza: Požiadala som majiteľa bytu o zníženie nájmu a takto to dopadlo

  • Tí, ktorí v čase finančnej krízy a recesie neprišli o prácu, celkom iste bojujú s nižším príjmom
  • Náklady však mnohokrát ostávajú
  • Katarína sa rozhodla požiadať majiteľku bytu o zníženie nájmu a takto to dopadlo
najom
Ilustračný obrázok (unsplash.com: Mihály Köles, Grant)
  • Tí, ktorí v čase finančnej krízy a recesie neprišli o prácu, celkom iste bojujú s nižším príjmom
  • Náklady však mnohokrát ostávajú
  • Katarína sa rozhodla požiadať majiteľku bytu o zníženie nájmu a takto to dopadlo
  • Kedy a akým spôsobom môžeš majiteľa bytu požiadať o zníženie resp. odpustenie nájmu
  • O koľko sa Kataríne znížil príjem a následne aj nájom
  • Ako to funguje v Škótsku a čo všetko majitelia študentom či podnájomníkom umožňujú
  • Keď sa koncom januára začalo črtať, že nový koronavírus prerastie za hranice strednej Európy, mnohí ľudia zbystrili pozornosť. O mesiac neskôr sa žalostné scenáre, s ktorými sme nikdy nechceli rátať, naplnili. Karanténa spôsobila, že ľudia žijúci vo veľkých mestách, prevažne v podnájmoch, sa začali o svoje pracovné miesta, príjmy a bývanie strachovať. Niektorí odišli domov, na stredné Slovensko, na východ. Ich podnájmy ostali prázdne, no povinnosť platiť ostala tiež.

    Katarína pochádza z Bardejova. Pracuje v Bratislave a od augusta minulého roka prenajíma malý byt v Novom meste, neďaleko bývalého Polusu. Pravidelný zdravý príjem sa jej zo dňa na deň zmenil. Situáciu bolo treba riešiť, pretože ostávať v Bratislave kvôli práci, ktorú aj tak vykonávala z domu, sa neoplatilo. Možnosť dočasného pobytu u rodičov na východe sa dala spojiť aj s pomocou a starostlivosťou o nich. A tak sa aj stalo. Katka odišla v polovici marca domov. Byt ostal prázdny.

    Keď ti príde výplata vo výške nájmu

    Keď sa na marcovej výplatnej páske objavila suma o niečo vyššia ako nájom, ktorý treba za byt zaplatiť, situáciu bolo treba riešiť. Obrátila sa na majiteľku bytu so snahou o kompromis.

    Vedela som, že bude neúnosné platiť za byt, v ktorom v podstate ani nebývam, naďalej plnú sumu,“ hovorí Katarína s tým, že takto konala v dôsledku toho, že príjem jej klesol o približne 50 %.

    V týchto zvláštnych časoch sme si všetci akosi bližšie. Na druhej strane, pochopenie je jedna vec, peniaze druhá. A byť úprimný k cudziemu človeku sa nie vždy vypláca. Katarína sa rozhodla majiteľke zavolať, pretože všetko vždy riešila telefonicky. Pýtala sa, či existuje nejaká forma ústupku. O konkrétnej sume alebo dokonca percentuálnom znížení z pôvodnej sumy za prenájom bytu nepadla zo strany Kataríny vôbec reč. Telefonát ukončili s neurčitou odpoveďou. „V zápätí mi však volala, že mi môže pomôcť a splátku znížiť na polovicu,“ pokračuje.

    Pomáhame si

    Takéto rozhodnutie bolo zo strany majiteľky bytu naozaj ústretovým krokom. Každý sme sa náhle ocitli vo finančne nepríjemnej situácii a náklady na byt v Novom meste, hoci neobývaný, nie sú malé.

    Nikto nevie, ako dlho bude kríza spojená s pandémiou a jej šírením pokračovať. Preto sa nedá dopredu povedať, ako dlho bude treba v ústupkoch pokračovať. Podnikateľom pomáha štát, malým firmám mesto, podnájomníkom majitelia bytov. Všetci na seba myslíme, pretože vieme, že keď to celé pominie, budeme sa musieť vrátiť k tomu, čo sme opustili. A chceme tak urobiť dôstojne.

    zdroj: Ilustračná obrázok (Eduard Militaru: unsplash.com)

    Na upravenom nájme sme sa dohodli na mesiac s tým, že neskôr si zavoláme a zvážime ďalšie možnosti. V polovici marca sme si nevedeli predstaviť, ako dlho budem ja musieť ostať v Bardejove,“ vysvetľuje Katarína. Na začiatku boli scenáre rôzne, hovorilo sa aj o uzavretí Bratislavy. Preto bola voľba ostať doma pri rodine jasná. Momentálne je komunikácia medzi ňou a majiteľkou na veľmi živej báze a môžu sa na seba spoľahnúť.

    kampan zadarmo od startitup

    Majiteľ sa však nemusí vždy zachovať takto ústretovo. Mnohé závisí aj od predošlých skúseností s podnájomníkom. Ak platíš pravidelne, bez omeškania a plníš všetky podmienky nájomnej zmluvy, je pravdepodobnejšie, že majiteľ ti vyhovie. Základné pravidlo je, že situáciu netreba „hrotiť“. Je na dobrej vôli každého prenajímateľa bytu, či ti pomôže a spoločne pristúpite na kompromis.

    Katarína býva na tejto lokalite už trištvrte roka a každý mesiac platí za svoju garsónku 500 eur.

    Nájom odpustili až do septembra

    Keď sme sa asi pred mesiacom spojili s Ninou, ktorá žije a študuje v Glasgowe, hovorila nám o podobných prípadoch ústretovosti majiteľov bytov voči podnájomníkom.

    Býva so sestrou na byte a na štúdium, ale aj náklady spojené s bývaním si zarábajú. Kvôli COVID-19 boli v tom čase už dva týždne bez práce a na nájom im tak popri iných výdavkoch neostalo.

    zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com: Toa Heftiba)

    Bála som sa, ako to budeme zvládať finančne, no majiteľ bytu, v ktorom bývame, nám sám napísal, aby sme sa nebáli a v pohode ostali na byte, že si od nás nebude pýtať žiadny nájom, pokiaľ sa situácia neupokojí,“ povedala nám koncom marca Nina.

    Podobný scenár zažili aj ďalší jej kamaráti. Jedna kamarátka stihla ísť domov ešte v marci a oznámila svojej domácej zo dňa na deň, že ruší nájomnú zmluvu. V zmluve bola 60-dňová výpovedná lehota, no majiteľka to nevyžadovala. Ďalšia známa Niny taktiež odišla narýchlo a majiteľka jej dokonca dovolia ponechať si všetky veci počas leta na byte bez toho, aby platila nájom.

    Tu sa ukázal charakter Škótov. Nina hovorí, že sa len utvrdila v tom, čo vedela už roky. Škótov hodnotí ako veľmi ústretových a práve táto vlastnosť jej bude najviac chýbať, keď sa raz vráti späť na Slovensko.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá