Koronavírus online: Pendleri nebudú na prechod hraníc potrebovať negatívny test, majú výnimku

 • Udalosti spojené s koronavírusom sledujeme v utorok 28. apríla ONLINE
hranice polícia kontrola
FOTO: TASR/Jakub Kotian
 • Udalosti spojené s koronavírusom sledujeme v utorok 28. apríla ONLINE
 • Na Slovensku je celkovo 1384 prípadov, z toho 423 je vyliečených a 20 zosnulých
 • Všetky interaktívne mapy s výskytom koronavírusu na Slovensku aj vo svete nájdeš TU >>

  18:16 Opatrovateľky pracujúce v Rakúsku či na Morave nebudú musieť ísť do štátnej karantény, ak majú negatívny test nie starší ako 96 hodín, teda štyri dni.

  Platí to pre zdravotníkov a opatrovateľky v Juhomoravskom, Zlínskom, Moravsko-sliezskom, Olomouckom kraji alebo v spolkových krajinách Viedeň, Dolné Rakúsko alebo Burgenlandsko. Preukazovať sa budú potvrdením od zamestnávateľa a negatívnym testom.

  17:37 Luxembursko otestuje na nový koronavírus celú svoju populáciu. Všetkých viac než 600-tisíc obyvateľov sa testom podrobí v priebehu jedného mesiaca, oznámil to v utorok na tlačovej konferencii minister pre vedu a vzdelávanie Claude Meisch. To znamená, že za jeden deň by mali otestovať okolo 20-tisíc ľudí. Podľa slov ministra bude táto testovacia „ofenzíva“ stáť približne 40 miliónov eur.

  Keďže sa v pondelok v Luxembursku opäť začne vyučovanie na vysokých školách, ako prví podstúpia testy študenti a docenti. Tých už medzičasom písomne vyzvali, aby sa dostavili do jedného zo 17 testovacích centier v krajine. Doteraz otestovali na vírus SARS-CoV-2 v Luxemburskom veľkovojvodstve viac než 39-tisíc ľudí. Odhalili pritom 3 729 infikovaných, z ktorých 88 zomrelo. (SITA)

  17:00 Pendleri sa nebudú musieť od 1. mája preukazovať negatívnym testom. Na Facebooku o tom informoval tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus, rozhodnutie prijal krízový štáb. Okrem toho prijal nové pravidlá pre študentov v zahraničí, alebo zdravotníkov v pohraničných regiónoch.

  16:53 Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR v spolupráci s Ministerstvom financií SR rozhodli o tom, že príspevky sociálnej pomoci štát žiadateľom nebude zdaňovať pri podávaní daňového priznania fyzických osôb za rok 2020. Zároveň sa ani nebudú započítavať do príjmu SZČO pri žiadaní o ďalšiu pomoc. Je dôležité, aby SZČO v daňovom priznaní do príjmov nepripočítavala príspevok sociálnej pomoci od štátu.

  V súčasnosti príspevky poskytované v rámci aktívnej politiky trhu práce podľa zákona č. 5/2004 Z.z. nie sú oslobodené od dane, keďže sa fyzickej osobe (SZČO) vyplácajú v súvislosti s výkonom práce. Ministerstvo financií SR preto po dohode s Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR pripraví návrh zákona, aby príspevky získané v rámci sociálneho projektu „Prvá pomoc“ nepodliehali zdaneniu. Žiadatelia si tak v daňovom priznaní za rok 2020 príspevky nezdania.

  Dôležitou informáciou pre všetkých SZČO je aj to, že príspevky prvej pomoci nebude Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR považovať v rámci projektu „Prvá pomoc“ za príjem. To znamená, že pri žiadaní o opätovnú pomoc za mesiac apríl sa im nebude príspevok získaný za mesiac marec považovať za príjem pri výpočte poklesu tržieb. „Tieto príspevky nebudú vykazované ako tržby, budú si ich môcť odpočítať, aby sme nikoho neukrátili o pomoc od štátu iba preto, že účtovne by to musel vykázať ako zvýšenie tržieb. Tak, ako to nebude vstupovať do daňového základu, nebude to vstupovať ani do tých našich priebežných mesačných výkazov pri žiadaní o príspevok,“ spresňuje minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak. (SITA)

  16:30 Minister hospodárstva Richard Sulík navrhne na krízovom štábe ešte väčšie uvoľňovanie ekonomiky. 

  kampan zadarmo od startitup

  16:03 Slovensko má najmenej úmrtí v prepočte na počet obyvateľov na koronavírus v Európe.

  16:00 Situácia pendlerov by sa mala od štvrtka 30. apríla zlepšiť. Na tlačovej konferencii to vyhlásil štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus (SaS). Rezort diplomacie navrhuje, aby pre pendlerov platila rovnaká výnimka, aká v súčasnosti platí pre zdravotníkov, ktorí pracujú v Českej republike. Tí sa pri vstupe do krajiny preukážu maximálne štyri dni starým testom na Covid-19 a nemusia absolvovať povinnú karanténu. Slovensko spoločne so susedmi z Viesegrádskej štvorky (V4) tiež začalo rokovať o vytvorení letného dovolenkového koridoru do Chorvátska.

  „Dnes by sme mali dosiahnuť aj konsenzus s tým, čo by mohol pripraviť hlavný hygienik so svojím tímom. Chceme dosiahnuť, aby sa pendleri dostali do širšieho poľa výnimiek,“ povedal Klus. Doteraz mohli z dôvodu bývania alebo práce pendleri prejsť maximálne 30 kilometrovú trasu od svojho bydliska či práce za hranicu a naopak. „Už by sme išli by do určenia vzdialenosti podľa krajov, podobne ako sme to robili v Českej republike. V prípade Rakúska by to mali byť spolkové krajiny Dolné Rakúsko, Burgerlandsko a Viedeň,“ vysvetlil zmeny tajomník. (SITA)

  15:50 Bezplatnú vlakovú prepravu dôchodcov zatiaľ nepozastavili, môžu ju využívať aj počas pandémie
  O návrhu ministra dopravy a výstavby Andreja Doležala na dočasné pozastavenie bezplatnej prepravy dôchodcov nad 62 rokov vláda opäť nerokovala. Prijať toto rozhodnutie odporúčal Ústredný krízový štáb SR vzhľadom na zvýšený počet dôchodcov vo vlakoch.

  15:06 Vláda v utorok schválila dotáciu v sume 210 eur mesačne pre dohodárov, ktorí po 12. marci tohto roka stratili príjem z dohôd. Na túto tzv. SOS dávku bude mať nárok osoba, ktorá pred krízovou situáciou pracovala na základe dohody a platnosť tejto dohody v tomto roku naďalej trvá alebo dohodu zamestnávateľ pre koronakrízu ukončil, a dohodár nemá iný zdaniteľný príjem. „Dotácia na podporu humanitárnej pomoci pre fyzické osoby sa poskytuje za každý mesiac, v ktorom sú splnené podmienky na jej poskytnutie v sume 210 eur mesačne od apríla 2020, a to aj vtedy, ak sú tieto podmienky splnené len za časť mesiaca, najmenej však 15 kalendárnych dní v príslušnom kalendárnom mesiaci,“ uviedlo ministerstvo práce a sociálnych vecí. Dotáciu rezort práce a sociálnych vecí poskytne aj spätne za marec, a to v sume 105 eur, ak žiadateľ za marec splnil stanovené podmienky v rozsahu najmenej 10 kalendárnych dní. Dotácia pre jedného dohodára môže dosiahnuť najviac 1 600 eur ročne. (SITA)

  14:39 V austrálskom Sydney opäť otvorili slávnu Bondi Beach. Po piatich týždňoch od uzavretia pre pandémiu koronavírusu sa na pláž vrátili kúpajúci i surferi. Polícia pláž uzavrela, pretože tisícky návštevníkov boli v rozpore so zavedenými pravidlami dodržiavania sociálnych odstupov.

  Bondi Beach v utorok opäť otvorili, ale len za účelom športovania. Návštevníkov počítajú, aby zaistili sociálne odstupy. Ľudia sa však stále nemôžu zoskupovať na piesku alebo opaľovať. Samotná pláž tak bola prevažne prázdna a aj surferov nápisy ako „Surf and Go“ vyzývajú k jej rýchlemu opusteniu. V blízkosti pláže sa nachádza tiež stan na testovanie koronavírusu, keďže v meste je veľa nakazených, najmä medzi backpackermi, ktorí často žijú v preplnených ubytovacích zariadeniach.

  Bondi je jednou z najznámejších pláží a významnou turistickou atrakciou Austrálie. Preslávená je najmä medzi surfermi, ale tiež uvoľneným životným štýlom. Austrália registruje zatiaľ približne 6 700 infikovaných a 84 úmrtí na koronavírus. (SITA)

  14:02 Asociácia vodárenských spoločností tvrdí, že voda z verejného vodovou neprenáša koronavírus. Vyplýva to z tlačovej správy AVS. „Asociácia vodárenských spoločností zaznamenala, že od vypuknutia pandémie spôsobenej vírusom SARS-CoV-2 sa šíria obavy týkajúce sa kvality vody. Mnohé z týchto obáv pochádzajú z médií, ktoré nesprávne interpretujú výsledky výskumu,“ uvádza AVS a dodáva, že podľa najnovších informácií zo svetovej zdravotníckej organizácie WHO a OSN a na základe dostupných dôkazov, voda z verejného vodovodu neprenáša vírus SARS-CoV-2.

  Podľa AVS voda zo zdroja podzemnej vody pochádza zo zvodnenej vrstvy, ktorá je pokrytá vrstvami hornín a pôdy, čo ju chráni pred kontamináciou. „Voda odobratá z povrchových zdrojov prechádza spravidla viacstupňovou úpravu, ktorá zahŕňa procesy ako koaguláciu, filtráciu a dezinfekciu. Naše skúsenosti a výsledky výskumu naznačujú, že akékoľvek potenciálne vírusy sú účinne a efektívne eliminované týmto multibariérovým systémom,“ vysvetľuje AVS. „Okrem týchto opatrení je voda dodávaná verejným vodovodom dezinfikovaná, zdravotne zabezpečená a to buď chlórom, alebo UV žiarením a dodávatelia pitnej vody zabezpečujú pravidelný monitoring jej kvality, v súlade s platnou legislatívou,“ dodáva. (SITA)

  13:30 Ochorenie COVID-19 sa môže stať bežným sezónnym ochorením, podobne ako chrípka. Vedci predpokladajú, že nový koronavírus sa zrejme nikdy nepodarí úplne vyhladiť.

  12:52 Dovolenková sezóna nemusí byť stratená, hovorí profesor Vladimír Krčméry. Kľúčové však bude dobre monitorovať pohyb najmä smerom do a z krajín, ktoré majú veľký počet prípadov. Ak by sa Slováci zdržiavali len v krajinách s nízkym počtom prípadov, je riziko nižšie. Avšak cestovanie napríklad do USA, Ruska, Turecka či ďalších krajín, ktoré patria medzi ohniská, predstavuje veľké riziko.

  Obrovským rizikom sú napríklad letiská ako Viedeň, Praha, Budapešť a ďalšie. Na hranici s Rakúskom napríklad nemusíme vedieť o tom, či tento človek nepricestoval z krajiny s vysokým počtom prípadov.

  Rizikom môže byť aj dovolenka v Chorvárstku, uvádza epidemiologička Zuzana Krištúfková. „Sama mám rezervovanú dovolenku v Chorvátsku, ale zruším ju. Chorvátsko má síce výborné výsledky, no nedá sa čakať, že budeme celý pobyt osamote na hoteli. Na pláži a v meste sa môžeme stretnúť aj s nakazenými turistami,“ hovorí Krištúfková. 

  V zahraničí, napríklad v Číne, spustili druhú vlnu nákazy len importované prípady. Epidemiológovia teda radia dovolenkovať tento rok radšej na Slovensku a plány na cestovanie do zahraničia radšej presunúť na inokedy.

  12:45 Dnešné dve úmrtia boli z domovov dôchodcov. Jeden pacient bol z DSS Pezinok a jeden z Martina, povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí.

  12:26 Premiéra Igora Matoviča potešili počty nových prípadov. Zároveň však vyzval všetkých, aby sme si to nepokazili. „Sme európska špička v boji proti koronavírusu,“ povedal premiér. Zdôraznil, že tento výsledok sme dosiahli disciplínou a aj za cenu ekonomických strát.

  Bol by som veľmi rád, aby sme si nepokazili, čo sme si strádaním vybojovali,“ dodal. Ak podľa neho na základe dobrých dát z posledných pár dní začneme vypínať ochranné mechanizmy a nerešpektovať, čo nás chránilo, môže prísť druhá vlna a môže byť krutejšia ako doteraz.

  Profesor Vladimír Krčméry, člen krízového štábu zase zdôraznil, že ešte stále je tu riziko druhej vlny nákazy. „Vieme si predstaviť aj ďalšie uvoľňovanie pravidiel. Veľmi rizikový je však režim na hraniciach. Tie prípady v druhých vlnách nákazy v zahraničí sú vždy importované. Na druhej strane nechceme sankcionovať tých, ktorí riziko nepredstavujú,“ povedal epidemiológ.

  Podľa Krčméryho je nesmierne dôležité stále nosiť rúška a dodržiavať hygienu. „Niektoré krajiny až teraz začínajú zavádzať nosenie rúšok, teraz, keď majú veľa prípadov. Opustenie tohto protiepidemiologického opatrenia by viedlo k veľmi negatívnym následkom,“ povedal profesor Krčméry.

  12:00 Očakávame tlačovú besedu Igora Matoviča s názvom „Nepokazme si to“.

  11:51 Reštaurácie v Rakúsku sa v súlade s už zverejnenými plánmi otvoria 15. mája, hotely budú nasledovať o dva týždne neskôr, 29. mája. Uviedla to v utorok ministerka cestovného ruchu Elisabeth Köstingerová. V gastronomických zariadeniach budú môcť pri jednom stole sedieť štyri dospelé osoby plus deti. Povinnosť držať od seba bezpečný odstup sa na zákazníkov nevzťahuje, personál reštaurácií však musí nosiť rúška na tvári.

  Obyvatelia aj firmy si veľmi želajú „návrat k úplne normálnemu životu“, poznamenala Köstingerová. Aktuálne ohlásené uvoľnenie reštrikcií sa bude každé dva týždne prehodnocovať. Cestovná mapa ale podľa ministerky dáva firmám istotu pri plánovaní. „Podniky sa teraz môžu začať pripravovať na otvorenie,“ zdôraznila Köstingerová. Otváracie hodiny pre reštaurácie sú stanovené od 6:00 do 23:00. (SITA)

  10:46 Minister školstva Branislav Gröhling dnes na krízovom štábe navrhne otvorenie škôl pre deti zdravotníkov.

  10:20 Britská Národná zdravotná služba (NHS) vyšetruje neobvyklú a nebezpečnú reakciu u detí, ktorá môže súvisieť s koronavírusom. Prípady sa objavili na jednotkách intenzívnej starostlivosti v Londýne a iných častiach Británie, kde liečili niekoľko vážne chorých detí s neobvyklými príznakmi, ako napríklad viacerými zápalmi v tele a tiež symptómami podobnými chrípke. Niektoré z detí, nie všetky, mali pozitívny test na koronavírus.

  Predstaviteľ NHS Stephen Powis uviedol, že správy o zvláštnych prípadoch dostali počas uplynulých dní a vyzvali svojich odborníkov, aby sa problémom začali okamžite zaoberať. NHS sa obáva, že príznaky môžu súvisieť s koronavírusom alebo s inou, zatiaľ neidentifikovanou infekciou.

  Mladí pacienti boli vážne chorí a mali podobné príznaky, ako napríklad vysokú telesnú teplotu, nízky krvný tlak, vyrážky alebo ťažkosti s dýchaním. Niektorí mali aj gastrointestinálne ťažkosti – bolesť brucha, zvracanie alebo hnačku, a tiež abnormálne výsledky testov krvi alebo zápal v oblasti srdca. Experti uviedli, že opísaný zdravotný stav zodpovedá vyčerpaniu organizmu, ktorý sa snaží bojovať proti infekcii. Upozornili, že v takýchto prípadoch je potrebná okamžitá liečba.

  Nazima Pathan z oddelenia Pediatrickej intenzívnej starostlivosti v Cambridgei a jej kolegovia v Španielsku a Taliansku zaregistrovali u detí podobné prípady. Zástupcovia NHS potvrdili, že v krajine zatiaľ vedia o menej ako 20 prípadoch, keď lekári zaznamenali asociáciu. Prípady v súčasnosti skúmajú. (SITA)

  10:04 Minister školstva Branislav Gröhling a riaditeľka Štátneho pedagogického ústavu Miroslava Hapalová predstavili nový učebný plán na zvyšok tohto školského roka. Ide najmä o redukciu učiva na veci, ktoré sú nevyhnutné na prechod do ďalšieho ročníka. Novinka z dielne ministerstva má podobu odporúčania, takže obsah vyučovania si naďalej určujú školy a učitelia.

  9:45 Pribudli len tri nové prípady, pribudli však dve nové úmrtia. 

  Celkovo je tak na Slovensku 1384 prípadov, 20 úmrtí a pribudlo aj 20 vyliečených, spolu 423. Včera vyhodnotili 1767 testov, tri boli pozitívne. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti je šesť ľudí, ani jeden pacient nepotrebuje umelú pľúcnu ventiláciu.

  9:35 Nemecko uvoľnilo opatrenia a už bojuje s druhou vlnou

  Takzvané reprodukčné číslo nového koronavírusu (R0) udávajúce, koľko zdravých ľudí sa v priemere nakazí od jedného infikovaného človeka, sa v Nemecku opäť zvýšilo na hodnotu 1. Stalo sa tak po tom, ako sa od minulého týždňa začali postupne uvoľňovať niektoré obmedzenia v boji proti pandémii, upozornil podľa rakúskej verejnoprávnej televízie ORF v pondelok Inštitút Roberta Kocha (RKI).

  Zvýšenie R0 znamená, že počet nových prípadov nákazy prestal mierne klesať, ako sa to dialo v uplynulých dňoch. Hodnota R0 bola v Nemecku začiatkom marca na úrovni 3, k 8. aprílu sa znížila na 1,3 a v predošlých dňoch na 0,9, pričom však nebola stabilná a klesla aj na 0,7. Kancelárka Angela Merkelová spoločne s predstaviteľmi RKI opakovane zdôrazňovali, že hodnota R0 musí byť trvalo nižšia ako 1, aby bolo možné pandémiu zastaviť. Merkelová upozorňovala aj na to, že aj zdanlivo malé uvoľnenia opatrení môžu mať závažný dosah na faktor R0. 

  V Nemecku sa v rámci zmierňovania zavedených opatrení opäť otvorili niektoré školy a obchody s plochou menšou než 800 metrov štvorcových. Za posledných 24 hodín zaznamenalo Nemecko podľa údajov RKI 1144 nových prípadov nákazy a 163 úmrtí. Celkovo tak v krajine evidujú 156.337 infikovaných a 5913 obetí. (TASR)

  9:13 WHO varovala pred koronavírusom včas, nikto nepočúval

  Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus v pondelok vyhlásil, že táto špecializovaná agentúra OSN vydala najvyššiu úroveň výstrahy pred novým koronavírusom skoro, nie všetky krajiny sa však riadili jej odporúčaniami. Informovala o tom agentúra AFP.

  Tedros poukázal na to, že WHO 30. januára – keď ešte mimo Číny neboli hlásené žiadne úmrtia a len 82 infikovaných – varovala, že šírenie ochorenia COVID-19 predstavuje „zdravotnícky stav núdze medzinárodného dosahu“. „Svet mal vtedy starostlivo počúvať WHO,“ vyhlásil šéf organizácie na virtuálnom tlačovom brífingu. Tedros v pondelok trval na tom, že zdravotnícka agentúra OSN poskytuje od začiatku solídne odporúčania „na základe najlepšej vedy a dôkazov“. Zdôraznil však, že „nemáme mandát nútiť krajiny… prijať naše rady„.

  Keď WHO 30. januára oznámila, že nový koronavírus predstavuje „najvyššiu úroveň naliehavosti… každá krajina mohla aktivovať všetky svoje zdravotnícke opatrenia„, konštatoval Tedros. „Celému svetu sme odporúčali, aby zaviedol komplexný zdravotnícky prístup, a povedali sme – nájdite, testujte, izolujte a vykonávajte zisťovanie kontaktov,“ uviedol.

   „Skontrolujte si to sami: krajiny, ktoré sa tým riadili, sú v lepšom postavení než iné. To je fakt,“ vyhlásil šéf WHO. „Je to na (jednotlivých) krajinách, aby odmietli alebo prijali. Každá krajina preberá vlastnú zodpovednosť,“ doplnil. (TASR)

  9:00 Aktuálna situácia vo svete

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá