Kričal som od bolesti. Opičie kiahne sú prechádzka peklom, hovorí človek, ktorý je po mesiaci stále v izolácii

  • Chlap, ktorý sa nakazil opičími kiahňami, opísal svoju skúsenosť ako úplné peklo
  • Celú situáciu označil ako nezvládnutú, po mesiaci je stále v izolácii
Na snímke z elektrónového mikroskopu z roku 2003, ktorú sprístupnilo Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC), sú zobrazené zrelé vírusové častice opičích kiahní
TASR/Cynthia S. Goldsmith, Russell Regner/CDC via AP, File
  • Chlap, ktorý sa nakazil opičími kiahňami, opísal svoju skúsenosť ako úplné peklo
  • Celú situáciu označil ako nezvládnutú, po mesiaci je stále v izolácii

„Dostal som opičie kiahne a bola to hotová nočná mora,“ píše muž z New Yorku. Jeho skúsenosti dal priestor The Guardian.

Sebastian Kohn vedel, že sa svetom šíria opičie kiahne, keď sa chystal na oslavy newyorského Pridu, ktoré začali 24. júna. Vedomý si bol aj toho, že predstavuje ochorenie problém najmä pre homosexuálov.

„Zároveň som mal však dojem, že je v meste relatívne málo prípadov. Nechápal som len, ako katastrofálne sú testovacie kapacity. V tom čase mal New York kapacitu na spracovanie desiatich testov denne.“

Treba však zdôrazniť, že opičie kiahne nie sú výlučne sexuálne prenosnou chorobou a ani problémom, ktorý by sa týkal len homosexuálov. Je možné sa nakaziť akýmkoľvek blízkym fyzickým kontaktom s infikovaným.

Chcel sa dať zaočkovať

„Cez víkend som mal sex s niekoľkými chlapmi. O týždeň neskôr som začal pociťovať nesmiernu únavu. Mal som vysokú horúčku so zimnicou a bolesťami svalov. Lymfatické uzliny mi opuchli tak, že mi vyčnievali dva centimetre z hrdla.“

Sebastian hovorí, že mu ako prvá príčina napadol Covid-19. Urobil si preto samotest, ktorý vyšiel negatívne. V tom momente sa začal obávať opičích kiahní. Známemu napísal, že sedí doma a čaká, kedy sa mu začnú objavovať vyrážky.

Na snímke test na Covid.
zdroj: TASR/DPA

Sebastian je 39-ročný Švéd, ktorý žije v Brooklyne a pôsobí v oblasti filantropie. Jeho práca sa zameriava najmä na sexuálne a reprodukčné zdravie a preto situáciu s opičími kiahňami sledoval.

„Chcel som sa dať aj zaočkovať, keď New York spustil 23. júna prvú očkovaciu kampaň. Podobne ako drvivá väčšina ostatných Newyorčanov som nemal šťastie.“

Pľuzgiere mal všade

Dva dni po objavení prvých príznakov sa začala vyrážka prejavovať ako anorektálne lézie, a teda bolestivé rany na intímnych partiách.

„Najprv to bol pocit pichania a svrbenia. Nebál som sa však, bolo mi povedané, že bude priebeh ochorenia mierny, keďže som úplne zdravý človek. Netušil som, aké zlé to naozaj bude.“

So svojim lekárom si zavolal a dohodli sa, že pôjde na test. Vyrážka sa začala šíriť a Sebastian tvrdí, že začal pociťovať úzkosť. Lézie sa mu tvorili všade.

Najprv vyzerali ako uštipnutie komárom, neskôr z nich boli pľuzgiere, ktoré praskli a zostala po nich jazva. „Mal som ich na lebke, tvári, rukách, nohách, dlaniach, chodidlách, trupe, chrbte a päť z nich len na pravom lakti.“

Na vrchole ochorenia mal horúčku vyše 39 °C a 50 lézií. Pociťoval intenzívnu bolesť, ktorá vyúsťovala do záchvatov paniky. „Paradoxne, jediné miesto, kde som nemal lézie, bol môj pohlavný orgán.“

Na záchode kričal

Keď mu na druhý deň prišli výsledky testov, zistil, že je pozitívny na kvapavku. O opičích kiahňach však nepadlo vo výsledkoch ani slovo.

Mal som žihľavku všade na tele od krku nadol. Bolela ma hlava, mal som artritídu v prstoch aj v ramenách a zvláštnu bolesť v holennej kosti. Bolela ma tak, že som sa nemohol postaviť.“

„V noci som sa budil ako šialený. Všetko ma bolelo a svrbelo z lézií a žihľavky. Len som sedel v posteli a škrabal sa. Bol som izolovaný, osamelý a frustrovaný z toho, aká je táto situácia nespravodlivá.“

opicie
zdroj: TASR/DPA

V tom čase sa mu anorektálne lézie zmenili na otvorené rany. „Keď som šiel na záchod, doslova som nahlas kričal. Aj umývanie sa v tejto oblasti bolo mimoriadne bolestivé.“

Mesačný boj

Štyri dni po teste mal telefonát, v ktorom mu oznámili, že má opičie kiahne. Vtedy začal súboj s úradmi. Posúvali si ho a odmietali mu predpísať antivirotiká.

„Začalo mi opúchať hrdlo, mandle som mal pokryté hnisom. Zistili mi bakteriálny zápal mandlí a predpísali mi antibiotiká. Antivirotiká mi na pohotovosti predpísať odmietli, pretože ich dávali len ľuďom s ťažkou poruchou imunity.“

Z nemocnice preto odišiel bez antivirotík. Napokon mu zavolali z kliniky Irving Medical Center Kolumbijskej univerzity. Ministerstvo zdravotníctva, s ktorým predtým komunikoval, ich požiadalo, aby sa jeho prípadu ujali. Dostal sa tak aj k potrebným liekom.

„Musíte užívať tri tabletky každých 12 hodín, a to pri diéte s vysokým obsahom tuku. Jem veľa slaniny a šľahačky. Lézie mi začali rýchlo vysychať a teraz mám malé chrasty. V posledných dňoch sa mi podarilo ísť na záchod bez bolesti.“

Celú situáciu označil ako nezvládnutú a obáva sa, že sa tak situácia s kiahňami bude naďalej zhoršovať. Dnes sa stále nachádza v izolácii.

Vakcína v Európe

Dánska biotechnologická spoločnosť Bavarian Nordic oznámila v pondelok, že Európska komisia (EK) povolila, aby jej vakcína Imvanex mohla byť predávaná ako liečivo proti opičím kiahňam. TASR správu prevzala od agentúry Reuters.

EK tak spravila na základe odporúčania Európskej agentúry pre lieky (EMA) z minulého týždňa. „Dostupnosť schválenej vakcíny môže výrazným spôsobom zlepšiť pripravenosť krajín v boji proti novým ochoreniam,“ uviedol riaditeľ spoločnosti Bavarian Nordic Paul Chaplin.

Na snímke je zachytená vakcína proti opičím kiahniam, Imvanex
zdroj: SITA/Graham Hughes/The Canadian Press via AP

Povolenie na použitie tejto vakcíny proti opičím kiahňam sa okrem členských krajín EÚ vzťahuje aj na Island, Lichtenštajnsko a Nórsko, uvádza Bavarian Nordic vo vyhlásení.

Vakcína Imvanex je zatiaľ jedinou očkovacou látkou schválenou na prevenciu opičích kiahní v Spojených štátoch a Kanade. Európska únia doposiaľ povoľovala jej použitie len proti pravým kiahňam.

Bavarian Nordic však napriek tomu, dodala túto vakcínu v posledných mesiacoch niekoľkým krajinám EÚ na tzv. off-label použitie. Ide o použitie lieku proti inému ochoreniu ako bolo oficiálne schválené.

EK schválila použitie vakcíny proti opičím kiahňam iba dva dni po tom, čo Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila šírenie tohto ochorenia za stav globálnej zdravotnej núdze, pripomína Reuters. Podľa údajov amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDCP) bolo od mája zistených viac ako 16-tisíc prípadov opičích kiahní v 74 krajinách sveta.

Zdroje: The Guardian, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá