Lepšie to v roku 2022 dopadnúť nemohlo, komentujú analytici Covid na Slovensku

  • Rast počtu infikovaných sa zastavuje, taká je hypotéza Dát bez pátosu
  • Dnešný systém testovania symptomatických pacientov považujú za efektívny postup
Slovensko koronavírus plošné dobrovoľné testovanie
TASR/Roman Hanc
  • Rast počtu infikovaných sa zastavuje, taká je hypotéza Dát bez pátosu
  • Dnešný systém testovania symptomatických pacientov považujú za efektívny postup

Rast počtu infikovaných sa zastavuje, čo sa prenesie aj do počtu hospitalizovaných pacientov. Pozitivita testov sa už stabilizovala pod 50 %. Aktuálne údaje o koronavíruse na sociálnej sieti komentovali analytici Dát bez pátosu s tým, že pri testovaní ide hlavne o diagnosticky nariadené testy symptomatických pacientov a ich blízkeho okolia. „Výborný efektívny postup,“ ohodnotili analytici.

Ako uviedli Dáta bez pátosu, zatiaľ najviac hospitalizovaných pacientov s ochorením Covid-19 bolo koncom minulého týždňa, o 200 viac ako týždeň predtým. Tento týždeň sa hospitalizácie podľa nich priblížia tisícke.

Pozitivita testov sa už zastabilizovala, následne sa premietne do počtu pacientov v nemocniciach. Ide najmä o seniorov vo veku nad 65 rokov. „Slovenská letná kovidová vlna kulminuje v strede leta a v strede prázdnin. Do začiatku školského roka zostávajú viac ako štyri týždne. Lepšie to v 2022 ani dopadnúť nemohlo,“ konštatujú analytici.

Aktuálna situácia

PCR testy potvrdili v utorok na Slovensku 1 078 pozitívnych na koronavírus. Laboratóriá ich v daný deň vykonali 2 179. Zároveň sa potvrdilo 245 pozitívnych prostredníctvom antigénového testovania z celkového počtu 2 223 testov. Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk a korona.gov.sk.

Covid, testovanie
zdroj: TASR/Roman Hanc

Za uplynulý deň pribudli štyri úmrtia na COVID-19. Od začiatku pandémie si nový koronavírus vyžiadal už 20 236 obetí. V nemocniciach je hospitalizovaných 666 pacientov, z toho 39 pacientov je na jednotke intenzívnej starostlivosti a 11 potrebuje pľúcnu ventiláciu.

Neustále útoky na zdravotníkov

Zdravotníci sa v nemocniciach stretávajú s verbálnymi aj fyzickými útokmi. Verbálne útoky sa za posledné dva roky podľa hovorkyne Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) Evy Kliskej vystupňovali. „Evidujeme aj fyzické útoky na našich zdravotníkov. Za posledný rok sú to desiatky prípadov,“ povedala pre TASR.

Útočníci sú mnohokrát podľa hovorkyne pod vplyvom alkoholu alebo drog. „Mnohí z týchto pacientov sú veľmi agresívni a útočia na našich zdravotníkov a tiež poškodzujú priestory v čakárni alebo v samotnej ambulancii,“ uviedla Kliská.

Konflikty vyvolané pacientmi vznikali tiež napríklad z dôvodu ich neochoty dodržiavať pandemické opatrenia, najmä testovanie na ochorenie COVID-19 alebo nosenie respirátora, tiež pre nespokojnosť s materiálnym vybavením nemocnice, priblížila hovorkyňa Fakultnej nemocnice s poliklinikou F.D. Roosevelta Banská Bystrica Ružena Maťašeje.

„Bohužiaľ, musíme konštatovať, že s dešpektom, vulgárnym až arogantným správaním sa pacientov, ale aj ich príbuzných, sú zdravotnícki pracovníci konfrontovaní každodenne,“ povedala Maťašeje. Najviac sa s agresivitou stretávajú na oddelení urgentného príjmu, na psychiatrickej klinike a internej traumatologickej klinike.

V Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura (UNLP) Košice bola náročnejšia situácia v čase pandémie ochorenia COVID-19. „Keď sme zaznamenali, a sú aj verejne známe, protesty proti našim lekárom. Situácia sa po uvoľnení protipandemických opatrení upokojila,“ potvrdila pre TASR Monika Krišková z UNLP s tým, že v poslednej dobe nezaznamenali útoky na zdravotníkov.

koronavírus, bratislava, testovanie
zdroj: TASR/Michal Svítok

„Nemocnica a ani zdravotníci nemajú relevantné možnosti ochrany. Nemocnica má síce oddelenie vnútornej ochrany, avšak naši pracovníci SBS majú takisto legislatívne obmedzené možnosti, ako zasiahnuť. V prípade agresivity pacientov musíme privolať políciu,“ vysvetlila Maťašeje.

Zákon podľa nej problém útokov upravuje, ale keďže nie každý útok napĺňa znaky priestupku alebo trestného činu, pre prax považuje nemocnica legislatívu za nepostačujúcu.

Slovenská lekárska komora (SLK) nepovažuje zmenu legislatívy za potrebnú, problém vidí v jej uplatňovaní zo strany polície, orgánov súdnej moci, ale aj od samotných lekárov. „Zákon využívajú menej ako minimálne – pre náročnosť postupu a pre ich ľudský prístup k pacientom aj v tejto oblasti,“ reagovala komora v stanovisku.

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSAPA) organizuje komunikačné školenia zvládania agresívneho pacienta a jeho príbuzných. Podľa jej prezidentky Ivety Lazorovej sa snaží nabádať zdravotnícke zariadenia, aby aj oni iniciatívne svojich zamestnancov v tejto oblasti školili.

Zdroje: Dáta bez pátosu, TASR, SITA, korona.gov.sk, MZSR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá