Lidl chce zelenšie Tatry, so zamestnancami tu vysadili takmer 1,5 milióna nových stromov, pomôcť môžeš aj ty

  • Diskontný reťazec pomáha zalesňovať kalamitou zničené lesy
  • Aj vďaka podpore Slovákov v Tatrách pribudli desiatky hektárov nového lesa
lidl cover
  • Diskontný reťazec pomáha zalesňovať kalamitou zničené lesy
  • Aj vďaka podpore Slovákov v Tatrách pribudli desiatky hektárov nového lesa

V Lidl lese, ktorý sa rozprestiera vo Vysokých i Nízkych Tatrách, rastie už takmer 1,5 milióna stromčekov. Diskontný reťazec chce takýmto spôsobom prispieť aj k obnove slovenských lesov. V rámci projektu Voda pre stromy sa takýmto spôsobom vysádzajú primárne smreky, smrekovce, jedle a buky. 

Túto cestu a obnovu tatranských lesov si pritom zrejme podporil aj ty, stačilo, ak si si kúpil 1,5 litrovú minerálku značky Saguaro. Za každú predanú fľašu venuje Lidl 1 cent na kúpu a výsadbu nových stromov.

„Starostlivosť o životné prostredie je dôležitou súčasťou nášho každodenného uvažovania. Berieme naň ohľad pri stavbe či rekonštrukcii našich logistických centier a predajní, v maximálnej miere využívame energiu z obnoviteľných zdrojov a snažíme sa tiež znižovať našu uhlíkovú stopu,“ povedal Matúš Gála, generálny riaditeľ spoločnosti Lidl Slovenská republika.

Celkovo sa Lidl les rozprestiera na ploche väčšej ako 500 hektárov. Pre lepšiu predstavu, ide o rozlohu približne dvadsiatich piatich Štrbských plies. Jeden hektár lesa môže ročne vyprodukovať až 30 ton kyslíka, čo predstavuje spotrebu približne 130 ľudí. Na základe svojej rozlohy by tak tento les mohol v budúcnosti poskytovať kyslík pre takmer 65 000 ľudí, teda jedno väčšie veľké slovenské mesto.

zdroj: Lidl

„Vysádzanie stromčekov v Lidl lese je pre nás a našich zákazníkov mimoriadne dôležité. Tatry sú našim národným symbolom a všetci chceme, aby ich naše deti poznali v ich plnej kráse. Projekt „Voda pre stromy“ bude mať úžitok pre mnoho generácií. Ďakujem našim zákazníkom za ich podporu,“  dodal Gála.

Prečo je to potrebný projekt?

Na základe informácií The International Union for Conservation of Nature lesy ročne absorbujú približne 2,6 miliardy ton oxidu uhličitého, čo je približne 1/3 CO2 uvoľňovaného spaľovaním fosílnych palív. Benefitov lesov však nie je iba uskladňovanie uhlíka. Podľa analytickej štúdie Forests and Climate Change lesy tiež ovplyvňujú reguláciu svetových teplôt a zdrojov sladkej vody.

Vlhkosť a zrážky ovplyvňujú prostredníctvom výdaja vody v podobe vodnej pary z povrchu pôdy a povrchom (listami) rastlín. Z tohto procesu pochádza až 40 % zrážok nad zemským povrchom. Práve atmosférická vlhkosť a jej preprava výrazne ovplyvňuje prerozdelenie vody na suchozemských povrchoch.

zdroj: Lidl

Klimatickí experti predpokladajú, že odlesňovanie môže viesť k zníženiu zrážok až o 30 %, čo môže spôsobiť spomalenie lesného hospodárstva, suchá, požiare či ohrozenie biodiverzity, ktoré sú už aj aktuálne obrovským problémom. Lesy zároveň ovplyvňujú miestne teploty a zabezpečujú chladivý účinok prostredníctvom transpirácie a tieňa.

zdroj: Lidl

Vo vysokých nadmorských výškach stromy spolu s vegetáciou zachytávajú kvapôčky vody z hmly a oblačnosti, čím dokážu zadržať až 75 % vody, ktorá by sa inak premiestnila do iných lokalít, kde by mohla výrazne ovplyvniť vodné toky.

Lesy tak dokážu zmierňovať záplavy a tiež zabraňovať degradácii pôdy. Ide o prevenciu erózie, stvrdnutia pôdy a zvýšeného odtoku, ktorý má za následok povodne. Navyše na základe dát The International Union for Conservation of Nature sú práve lesy domovom 80 % svetovej suchozemskej diverzity.

Aby sa zabránilo degradácii svetových lesov, Organizácia spojených národov vytvorila takzvaný The United Nations Strategic Plan for Forests 2030, ktorý bol prijatý Valným zhromaždením OSN v apríli 2017.

Tento plán má 6 hlavných cieľov, ktoré reagujú na Ciele udržateľného rozvoja. Súčasťou tohto strategického plánu je napríklad podpora implementácie trvalo udržateľného manažmentu lesov, zastavenie odlesňovania, obnova degradovaných lesov a globálne zalesňovanie.

Odborníci odporúčajú v tomto smere vysádzať/obnovovať zmiešané lesy, ktoré lepšie regulujú dodávky vody ako monokultúry. Je to vďaka rôznym hĺbkam zakorenenia, sile a vzorom, ktorými si rôzne druhy stromov navzájom pomáhajú a lepšie tak absorbujú a infiltrujú vodu.

Zdroj: Lidl

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá