Life is a game! Slovenské projekty, ktoré menia nudnú realitu na nekončiacu hru

  • Pomocou hry sme sa ako deti oboznamovali so svetom, bola našou jedinou náplňou voľného času. Fičali sme si na PC hrách, playstation, game boyoch, ale aj človeče. A čo dnes? Našou jedinou hernou misiou je zarobiť na živobytie. Chyba! Pripomeň si detstvo a vráť sa do hry s geniálnymi slovenskými projektmi.
collagefee
facebook.com/Cirkuskus/Luducrafts
  • Pomocou hry sme sa ako deti oboznamovali so svetom, bola našou jedinou náplňou voľného času. Fičali sme si na PC hrách, playstation, game boyoch, ale aj človeče. A čo dnes? Našou jedinou hernou misiou je zarobiť na živobytie. Chyba! Pripomeň si detstvo a vráť sa do hry s geniálnymi slovenskými projektmi.

Pojem gamifikácia dnes počuť čoraz častejšie. Obavy o to, ako deti negatívne ovplyvnia počítačové hry, sú už našťastie pomaly pasé. Namiesto toho dávame prednosť vyvíjaniu hier pre ich rozvoj. No prišli sme ešte na jednu vec. Hry skutočne nie sú len pre deti! Gamifikáciu využívame aj v efektívnom vzdelávaní dospelých. Veď koho by nemotivovalo dostávať za úspešné plnenie taskov virtuálne body, pochvaly od kreslenej postavičky a postupovať do ďalších levelov?

Toto sú slovenské projekty, ktoré menia všednosť na zábavu a posúvajú mentálnu úroveň detí aj dospelých ďalej:

Cirkuskus a Card Bards

Hravé projekty, ktoré má na svedomí najmä mladá Slovenka Katarína AkáčováCirkuskus pre najmenších aj dospelých ťa naučí cirkusovým kúskom, na ktoré si vždy len pozeral s otvorenými ústami. Chodenie po lane, akrobacia na kruhu či žonglovanie? Nič nie je nemožné. Precvičíš si všetky svaly v tele zábavným spôsobom a zaručene vyjdeš zo svojej komfortnej zóny.

Foto: facebook.com/Cirkuskus

Najnovší Katkin projekt Card Bards ti zas čoskoro predstaví inovatívne spoločenské hry, ktoré rozvíjajú. V septembri 2017 spustí prvú floortop kartovú hru Odvážni objavitelia, ktorej ústrednou témou sú hrdinovia a cieľom je prostredníctvom dobrodružstva spojiť deti a rodičov.  Presvedčia ťa o tom, že detských radostí sa nemusíš vzdať ani v dospelosti. Katka v Card Bards využíva svoje skúsenosti zo štúdia digitálnych hier a z práce s deťmi v Cirkuskus.

Foto: cardbards.sk

Luducrafts

Mladé gamifikačné štúdio Luducrafts na čele s dizajnérom Oliverom Šimkom prináša herné riešenia na mieru a vytvára zábavu aj tam, kde by si ju nečakal. Firmám tak pomocou herného dizajnu pomáhajú riešiť rôzne problémy a výzvy. Predstav si napríklad, o čo uvoľnenejší by bol náborový proces, keby prebiehal pomocou hry, alebo ak by si sa v práci mohol viac hrať pre lepšiu kreativitu.

Foto: Luducrafts

V spolupráci s Nadáciou Zastavme korupciu napríklad vyvíja doskovú hru (nielen) pre deti, ktorá má pomôcť k riešeniu korupcie na Slovensku a zasvätiť ich do tejto na prvý pohľad ťažkej témy. Stoja tiež za úspešným projektom Succes Academy, v ktorom sa snažia študentom a absolventom atraktívnym spôsobom pomôcť uspieť na trhu práce.

Otvorená hra

Využiteľnosť hier v reálnom živote skutočne nepozná hranice a vedia to aj šikovní lektori z projektu Otvorená hra. Hľadajú tie najkreatívnejšie spôsoby, ako zlepšiť komunikačné schopnosti ľudí. Vedel by si napríklad, ako správne reagovať na hrubý telefonát alebo ako narovinu povedať šéfovi, čo si skutočne myslíš?

Foto: facebook.com/Otvorená hra

Vytvárajú „psychohry“, ktoré ťa to naučia. Nakopnú tvoju pozornosť, verbálnu aj neverbálnu komunikáciu, dajú nový impulz tvojich mozgovým bunkám a navyše sa pri nich neskutočne zabavíš. Naučia ťa, ako komunikovať asertívne, bez manipulácie a klamstva a zároveň ako ich odhaliť. Svoje skills môžeš trénovať každý deň online.

Foto: Otvorená hra

Vĺčatá.sk

Pre rodičov môže byť ťažké vyznať sa na hernom trhu a rozlíšiť, ktorá hra by jeho dieťaťu mohla pomôcť v rozvoji a ktorá bude mať opačný efekt. Hry sú súčasťou 21. storočia a majú obrovský potenciál. Namiesto toho, aby na ne kvôli nevedomosti zanevreli, odporúčame im kliknúť na portál Vĺčatá.sk.

Foto: facebook.com/Vĺčatá.sk

Pravidelne prináša prehľad hier a technológií, ktoré majú vzdelávací potenciál, rozvíjajú schopnosti, sprostredkúvajú umelecký zážitok alebo učia sociálnemu kontaktu. Hneď budeš vedieť, akú hru stiahnuť do PC svojmu dieťaťu a možno aj sebe. :) Autorom projektu je psychológ Michal Božik.

Edufactory

Projekt herného štúdia Pixelfederation, ktorý vidí v hrách zmysel a chce prispieť k tomu, aby deti chodili do školy s radosťou. Učenie by totiž nemalo byť nudné a monotónne, ale má byť prirodzené a má baviť. Hry sú preto tou najlepšou formou edukácie a dokážu pomôcť aj deťom, ktorým robí učenie problémy.

Edufactory vedie Lucia Šicková a cieľom je podporovať herné a interaktívne projekty s edukačným potenciálom. Organizujú tiež prednášky na tému gamifikácie a tvoria vzdelávacie koncepty pre deti a mladých, ktorí sa chcú vývoju zmysluplných hier venovať. Jednou z propagovaných hier je Garbage Gobblers, ktorú vyvíja Táňa Zacharovská, a pomocou príšeriek a príbehu deti učí, ako separovať odpad.

Foto: facebook.com/Edufactory by Pixelfederation

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá