Bratislava dostala svoj prvý apidom. Na tomto mieste nájdeš zaslúžený relax

  • Obľúbená rekreačná lokalita Bratislavčanov, ktorou je bratislavský lesopark, je bohatšia o ďalšiu atrakciu
  • Po dvoch domoch na strome majú návštevníci nielen z Bratislavy možnosť vyskúšať si krátkodobý relaxačný pobyt v apidomčeku
api
pixabay,bratislava.sk
  • Obľúbená rekreačná lokalita Bratislavčanov, ktorou je bratislavský lesopark, je bohatšia o ďalšiu atrakciu
  • Po dvoch domoch na strome majú návštevníci nielen z Bratislavy možnosť vyskúšať si krátkodobý relaxačný pobyt v apidomčeku

Na svojej včelnici na Kačíne postavili apidomček Mestské lesy v Bratislave. Jeho výstavba stála 5 000 €. Podľa Finstatu, Mestské lesy v Bratislave, Bratislava – mestská časť Nové Mesto v roku 2017 zvýšila náklady o 11 % na 1,945 mil. € a výnosy jej narástli o 12 % na 1,976 mil. €.

Drevený apidomček – včelín je určený pre všetkých, ktorí sa nevyhýbajú alternatívnym prístupom k zdraviu. Sú v ňom umiestnené štyri úle a v lete sa v ňom zhromažďuje približne 120 000 včiel, ktoré nasycujú apidom zdravým včelím vzduchom určeným na apiterapiu.  

Vzduch v úli dosahuje vysokú vlhkosť, obsahuje tekuté voskové čiastky, aerosóly z flavonoidov a propolisu, stopové prvky, enzýmy, cholín, včelami vyprodukované rastlinné hormóny a dosahuje teplotu okolo 36 °C. Dýchanie je najjednoduchšou a zároveň najprirodzenejšou cestou, ako sa dostane účinná látka veľmi rýchlo do krvného obehu.

Včely boli osadené do apidomčeka v máji tohto roku. Na to, aby steny domčeka nasiakli éterickými olejmi a tekutými voskovými čiastočkami, ktoré prispievajú v rámci apiterapie k lepšiemu a zdravšiemu dýchaniu, je totiž potrebný istý čas.

Dobré výsledky sa dosahujú pri liečbe rôznych ochorení ako napríklad pri oslabení imunitného systému, problémoch s krvným tlakom, alergiách či astme, ekzémoch, ale najmä pri chorobách spôsobených stresom. Práve tie sa čoraz viac objavujú u podnikateľov a ľudí žijúcich v neustálom pracovnom kolotoči.


Ako to funguje? Jednoducho sem prídeš a ľahneš si na úle, ktoré sú poukladané ako posteľ a počas terapie budeš dýchať príjemne teplý včelí vzduch. Pobyt sa odporúča dokonca aj deťom. Ak nie si fanúšikom včiel, nemusíš sa hneď báť. Počas celej terapie s nimi neprídeš do priameho kontaktu.

Odporúča sa tu stráviť 20 až 30 minút. Nie je to však zadarmo. Cena je 15 EUR na osobu za polhodinu apiterapie. Apiturizmus ako prvá na Slovensku začala ponúkať Stredná odborná škola pod Bánošom v Banskej Bystrici, ktorou je inšpirovaný aj projekt v Bratislave.

Tu prebieha aj lekársky výskum, ktorý skúma vplyv tejto terapie na človeka. Veľmi zaujímavé výsledky uvádzajú viaceré lekárske kapacity z Ruska či Ukrajiny, kde je táto forma relaxu či terapie veľmi vyhľadávaná.

Americkí vedci dokonca dokázali, že v tele včiel sa nachádzajú tzv. magnetity. Sú to maličké magnetické častice, ktoré včelám pomáhajú v orientácii, teda aj k návratu do svojich úľov. Jednu včeliu rodinu tvorí 20 až 60 tisíc včiel. Pri takomto množstve pohybujúcich sa včiel vzniká v samotnom úle magnetické pole.

Žiarenie tohto poľa má veľmi pozitívny vplyv na ľudský organizmus. Pri svojej práci udržiavajú teplotu 36°C, čo je približne teplota ľudského tela. Preto, keď si ľahneš na úle, pocítiš, ako ti hrejú telo. Zároveň ti ho svojimi vibráciami prekrvujú. V úli je sterilné prostredie. Vzduch je preto priaznivý na dýchacie cesty, pomáha aj astmatikom.

Mestské lesy v Bratislave sa včelárstvu venujú od roku 2015. V súčasnosti sa starajú o dve včelnice, a to v záhrade horárne v Krasňanoch a na Kačíne, kde sa zároveň nachádza aj apidomček, ktorý bol len nedávno uvedený do prevádzky.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech