Cesta k miliónom #15: Z garáže pod Tatrami vybudoval úžasný kávový biznis

  • Vďaka Baliarňam obchodu Poprad si viac ako 50 rokov privoniavame k na Slovensku praženej káve
  • Mnohé rovnako staré spoločnosti dávno zanikli. Táto firma naopak
  • Jej majiteľ Viliam Matušek sa jej chopil pred rokmi s nezlomnou energiou a vytvoril slávnu Popradskú kávu
n67goa
podtatransky-kurier.sk
  • Vďaka Baliarňam obchodu Poprad si viac ako 50 rokov privoniavame k na Slovensku praženej káve
  • Mnohé rovnako staré spoločnosti dávno zanikli. Táto firma naopak
  • Jej majiteľ Viliam Matušek sa jej chopil pred rokmi s nezlomnou energiou a vytvoril slávnu Popradskú kávu

Nie iba spoločnosť Google či Apple Steva Jobsa patria ku „garážovým“ firmám, teda firmám, ktoré začali svoju cestu v garáži. 1. januára 1955 boli v Poprade založené Pražiarne, baliarne a skladište štátneho obchodu, kde sa začalo s výrobou dnes najznámejšej slovenskej Popradskej kávy v dvoch garážach so šiestimi zamestnancami.

Prvá pražička mala obsah násypu len 45 a 90 kilogramov zelenej kávy. V rokoch 1958 až 1962 už vyrástol nový závod s výrobnou kapacitou až 450 ton kávy ročne. Firma prešla zložitým vývojom v rámci niekoľkých štátnych zriadení. Od štátneho podniku k stopercentnej súkromnej akciovej spoločnosti, s výlučne slovenským kapitálom.

Spoločnosť Baliarne obchodu Poprad dnes zamestnáva stovky ľudí a s menom súčasného generálneho riaditeľa Viliama Matušeka je spojená už viac ako 30 rokov.

Viliam Matušek sa ako absolvent strednej elektrotechnickej školy najprv živil ako elektrikár, neskôr získal titul energetika špecialistu a začal pracovať vo firemných centrách údržby. Na takýto post sa dostal niekoľko rokov pred revolúciou aj v Baliarňach obchodu Poprad.

Zobraziť celú galériu (18)
zdroj: podtatransky-kurier.sk

Tam sa neskôr vypracoval až na generálneho riaditeľa a v zamestnaneckej privatizácii sa stal ich najvýznamnejším spoluvlastníkom. Odvtedy sa v biznise plne venuje len tejto firme. “O tom, že nemám manažérske vzdelanie a či to vôbec zvládnem, som ani nemal čas rozmýšľať. Postavili ma pred hotovú vec – si riaditeľ,“  vyjadril sa Matušek pre Trend.

Hneď v prvú noc si spísal, čo a ako chce v podniku dosiahnuť. Že nebude tolerovať alkohol, prísne zasiahne proti krádežiam, v účtovníctve sa zdokonalí od podnikových ekonómok či začne budovať obchodný tím. Prvé grafické návrhy na reklamu výrobkov si robil sám.

Vtedajšie manažérske školenia sa mu nepáčili. Radšej hľadal a hľadá inšpiráciu v článkoch o skutočných príbehoch úspešných firiem. Najviac sa naučil na výstavách, kde videl, ako pracujú s kávou a čajom skúsenejšie zahraničné firmy. Už prvý rok nakúpil moderné stroje za 15 miliónov korún a k tradičným čiernym čajom baliarne ako prvé v krajine pridali aj ovocné čaje. Ako šéf ešte štátneho podniku cestoval do Etiópie, aby získal kvalitnú kávu za čo najvýhodnejšie ceny.

Prišiel čas privatizácie. Súperom v privatizačnom tendri však boli aj silné nadnárodné koncerny. Matušek chodil po ministerstvách a tvrdohlavo vysvetľoval, že ak štát predá firmu zamestnancom, zahraničná konkurencia podnik neudusí. Štát im baliarne napokon priklepol za takmer 400 miliónov korún. Jej účtovnú hodnotu tak preplatili takmer o štvrtinu.

Ďalšie roky mu dali za pravdu. Počas desaťročnej splatnosti privatizačnej transakcie zamestnanci dokázali za podnik vďaka jeho prosperite zaplatiť aj s úrokmi  až pol miliardy korún. Účtovná hodnota firmy bola 287 mil. korún. Keďže nemali politické krytie a bez politikov to nešlo, zaplatili 100 mil. naviac.

“Podľa môjho názoru náš privatizačný projekt odsúhlasili preto, lebo si všetci mysleli, že to aj tak nezvládneme,” hovorí Matušek pre Dnes24. Každý rok splácali 34 mil. korún plus 18 % úrok. “Ale zaplatili sme to, aby sme mali pokoj. Po pár rokoch, keď spoločnosť fungovala, nám ju chceli zase zobrať,” pokračuje.

Zobraziť celú galériu (18)
zdroj: fb:Popradská káva

Vraj porušili privatizačnú zmluvu a vyrubili im pokutu 20 miliónov korún. Malo to byť len preto, lebo politická skupina sa rozhodla, že túto firmu predá, keď už tak prosperuje. Pritom bolo vo firme všetko zveľadené, mali peniaze a technológie fungovali. Kontrole na privatizovaný majetok, ktorá vo firme sedela dva týždne, predložili všetky doklady a jej členovia nakoniec konštatovali“Ste jedna z mála firiem, ktorá nič neukradla a všetko je v poriadku, no veľmi zle sa o vás vyjadrovali.“

Zobraziť celú galériu (18)
zdroj: Popradská káva

 Aj v tých najprosperujúcejších firmách často bývajú problémom platy zamestnancov. Podľa Viliama ľudia môžu mať názor aký chcú, vždy budú nespokojní a právom.

“To je kapitalizmus a ja som ho nevymyslel. Systém nie je spravodlivý, ale čo sa dá robiť? Dnes nie je problém rozhodnúť, že každý môže mať plat aj 5-tisíc eur, to viete urobiť za jeden deň. Ale kilo kávy bude stáť sto eur a táto firma by fungovala asi tri dni,” hovorí Matušek pre Dnes24.

Viliam vie, že by neboli konkurencieschopní a celé sa to odvíja práve od toho. Keď dosiahnu zisk, nie je to podľa neho na úkor ľudí, ale do ceny výrobku sa musí premietnuť všetko. Aj podľa jeho názoru tento svet nie je dobre zariadený, ale lepší model vraj neexistuje.

 

Faktom zostáva že dnes nie len v Popradských baliarniach potrebujú ľudí chytrých a vzdelaných. A to, že vo firme pracujú Viliamovi dvaja synovia, bolo podľa neho priam nevyhnutné, lebo svet je čím ďalej horší a ani vo firme nemôžete dôverovať všetkým.

“Je dosť komplikované robiť, keď sú obchodné vzťahy, netvrdím, že všetky, postavené na korupcii. Mali sme obrovský problém s obchodnými zástupcami a musela prísť prísnejšia ruka, pretože základné pravidlá sa musia dodržiavať. Mnohí mladí ľudia to ale nechcú počuť. Oni chcú mať stály príjem a odvádzať minimum práce,” konštatuje Matušek.

Na Matušekovej spoločnosti je zaujímavé aj to, že tu platí zásada, že firma nikdy nežiada štát a ani nikoho iného o pomoc. Preto u nich nenájdete peniaze zo žiadnych fondov, žiadnu pomoc neprijímajú.

“Preto mi z úradu práce nikto nemôže prísť núkať nezamestnaných a dvíhať percento zamestnanosti. To neriešim. Za mnou prišli ľudia, že mi za úplatok vybavia eurofondy a dostanem obrovské peniaze. Je to vôbec možné? Keď videli, že nepochodia u mňa, chceli sa stretnúť so synmi,“ hovorí Matušek.

No nepochodili. Spoločnosť Baliarne obchodu, a.s. Poprad je najväčším výrobcom a spracovateľom kávy a čaju na slovenskom trhu. Spoločnosť so 100% slovenským kapitálom pôsobí úspešne na trhu už viac ako 50 rokov a zamestnáva 250 zamestnancov v dvoch výrobných závodoch v Poprade a v Spišskej Belej.

Baliarne obchodu Poprad si dlhodobo udržiavajú vedúcu pozíciu na trhu kávy so značkami Popradská káva a na čajovom trhu so značkami Popradský čaj a Mistral. Ročná produkcia spoločnosti predstavuje 2500 ton kávy a 600 ton čaju. Podľa Fisnatu spoločnosť Baliarne obchodu, a. s. Poprad v roku 2017 znížila zisk o 34 % na 1,477 miliónov eur a tržby jej narástli o 5 %, na 26,76 miliónov eur.

 

Zdroj:baliarne.sk,popradske.sk, poprad.dnes24.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá