Slovenka Lea absolvovala najlepšiu filmovú školu sveta a prerazila v Hollywoode

  • Niektorí zostávajú len pri snívaní, iní tvrdo makajú a menia svoje sny na realitu
  • Lea Vrábelová patrí do druhej skupiny ľudí a buduje si úspešnú kariéru vo filmovom svete
  • Za sebou má spoluprácu s L.A. Kings, Adamom Sandlerom a na konte niekoľko filmov a videí
lea
archív Lei Vrábelovej, unsplash.com
  • Niektorí zostávajú len pri snívaní, iní tvrdo makajú a menia svoje sny na realitu
  • Lea Vrábelová patrí do druhej skupiny ľudí a buduje si úspešnú kariéru vo filmovom svete
  • Za sebou má spoluprácu s L.A. Kings, Adamom Sandlerom a na konte niekoľko filmov a videí

Má len 24 rokov a už ju poznajú v Hollywoode. Slovenka Lea Vrábelová sa už ako malá zamilovala do filmov, no kým ostatní ich len pozerali, ona zašla ďalej. Chcela stáť pri tom, ako sa kúsok po kúsku rodia. „Odmalička som chodila do kina na všetko, čo u nás hrali, a škrtala som si v programe, čo som už videla. Keď som začala študovať na vysokej škole vo Viedni, tak ma začal zaujímať strih a potom to už išlo ľahko,“ spomína Lea, ktorá najprv študovala komunikáciu a psychológiu vo Viedni, no nakoniec sa rozhodla ísť za svojím snom až do USA.

Zobraziť celú galériu (10)
zdroj: archív Lea Vrábelová

V Amerike sa vďaka svojej šikovnosti dostala na filmovú univerzitu Webster University v meste St. Louis, kde sa učila filmovej produkcii. Po bakalárovi dokonca nastúpila na filmový strih na American Film Institute, ktorá je najlepšou filmovou univerzitou na svete a ročne sa na ňu dostane len 14 vyvolených. Štúdium na tejto škole bolo míle vzdialené tomu, čo si pod tým predstavujeme na Slovensku. Žiadne vyučovanie od rána do obeda a potom voľno a zábava, ale konštantná záťaž až do neskorých večerných či nočných hodín.

„Keď sme do školy nastupovali, museli sme podpísať vyhlásenie, že rozumieme, že nemôžeme mať žiadne iné koníčky a aktivity, ale musíme byť univerzite k dispozícii po celý deň a celú noc, ak by to bolo potrebné. Bolo to naozaj veľmi intenzívne a niektoré týždne som nemala čas ani osprchovať sa, nieto si ešte oprať oblečenie alebo nedajbože spať,“ hovorí mladá Slovenka, no jedným dychom dodáva: „Americké vysoké školy sú však úžasné. zavalia ťa toľkou prácou a úlohami, že sa na teba niečo musí nalepiť aj keď nechceš. Fakt to stojí za to.“

Všetka tá drina sa vyplatila. Lea úspešne absolvovala a dnes žije v Los Angeles, kde pracuje ako freelancerka. Vo vlastnej strižni doma strihá rôzne filmové projekty a chodia k nej domov režiséri a producenti. Za sebou má niekoľko krátkych filmov, množstvo reklám, videí a spoluprácu s osobnosťami Hollywoodu, napríklad s Adamom Sandlerom, ktorý šéfuje štúdiu Happy Madison, kde Lea pracovala. Pomáhala tiež so strihom či postprodukciou dlhých filmov, ako Pixels, Joe Dirt 2 či Hotel Transylvania 2.

Veľkou výzvou bola už jej prvá reálna práca, strihanie videí pre slávny hokejový klub L.A. Kings, dokonca aj v čase, keď vyhrali Stanley Cup. „Všetko bolo treba strihať veľmi rýchlo pod veľkým stresom, keďže to bolo vysielané naživo, či už do arény alebo do televízie. Naučilo ma to, že nie všetko musí byť na 110% perfektné, niekedy to treba len odovzdať a začať pracovať na ďalšom,“ tvrdí Lea, ktorá je vďaka rozmanitým spoluprácam ostrieľanejšia a vie, ako pracovať s rôznymi tipmi ľudí. Medziľudské kontakty sú tu podľa nej naozaj dôležité.

Zobraziť celú galériu (10)
zdroj: archív Lea Vrábelová

Takéto príležitosti však nepadajú len tak do lona a je ťažké sa v Hollywoode presadiť. Podľa Lei treba mať v prvom rade talent, potom získať skúsenosti, natrafiť na správnych ľudí a napokon mať aj trochu šťastia. A potom možno raz príde aj ten „americký sen“. „Konkurencia v L.A je obrovská pri každom jobe. Najviac pomáhajú kontakty, koho poznáš, kto ťa vie odporučiť. V samotnom strihaní pomáha mať vnútorný rytmus a vedieť sedieť 18 hodín nonstop za počítačom,“ hovorí so smiechom Lea.

Napriek tomu, že je v Hollywoode úspešná a žije si svoj sen, musí stále tvrdo pracovať na tom, aby sa vo filmovom svete udržala. Má stále množstvo snov, ktoré by chcela dosiahnuť. „Chcela by som strihať filmy, ktoré idú do kín na celom svete. Také, ktoré nútia ľudí zamyslieť sa. Nemám záujem strihať filmy, ktoré nemajú žiadnu dušu ani príbeh, iba kopu vizuálnych efektov a super zvuk,“ prezrádza Slovenka, ktorej vzormi sú napríklad Denis Villeneuve, Tim Burton či Darren Aronofsky. „Mojím snom je raz s nimi pracovať, ale toho sa oni žiaľ asi nedožijú,“ smeje sa Lea.

Zobraziť celú galériu (10)
zdroj: archív Lea Vrábelová

A v čom vlastne spočíva práca filmového editora? Čo na nej Lea tak miluje? „Skladám príbehy tak, aby im ľudia rozumeli. Ja som posledný spisovateľ, ktorý rozhoduje o tom, ako divák vníma postavy a dej. Je veľmi náročné postrihať dobre film. Všetko môže byť úžasné, no ak je zlý strih, film nefunguje,“ vysvetľuje Lea, ktorá je práve tou osobou, ktorá rieši postprodukčné problémy, ako chyby pri nakrúcaní, nedostatok záberov, ale aj nepodarené herecké výkony. Ona zodpovedá za finálny výsledok celého filmárskeho snaženia.

Mladá filmová expertka tiež napriek pracovnému vyťaženiu nezabúda sledovať filmové novinky, no mrzí ju, že tie české a slovenské v USA nemá kde vidieť, pretože sa na miestny trh nedostanú. Z najnovších trhákov odporúča napríklad film Annihilation alebo Spielbergov Ready Player One, ktorý ju pobavil. Jej najobľúbenejším však zostáva Requiem for a Dream od Aronofkeho, ktorý nepatrí medzi najľahšie, no má v sebe silný príbeh a odkaz, ktorý je pre Leu vo filme tak podstatný.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech