Tri supermarkety na Slovensku už ponúkajú výlučne vajcia zo slovenských chovov

  • Preferencia slovenského pôvodu vajec je z výsledkov prieskumu jednoznačná
  • Dokonca až 96 % respondentov preferuje slovenské vajcia
  • Ako sú na tom s ponukou naše najväčšie reťazce?
wopa
babickindvor.sk
  • Preferencia slovenského pôvodu vajec je z výsledkov prieskumu jednoznačná
  • Dokonca až 96 % respondentov preferuje slovenské vajcia
  • Ako sú na tom s ponukou naše najväčšie reťazce?

Obdobie pred sviatkom Veľkej noci je špeciálne náročné najmä na spotrebu vajec. Zemiakový šalát bez varených vajíčok si snáď ani nevieme predstaviť. Kladieme si ale pri nákupe otázku, akého sú vajcia pôvodu? Nápis na krabičke hlásajúci „Slovenská republika“ v skutočnosti nemusí znamenať aj pôvod samotného vajíčka.

V roku 2016 sa sebestačnosť v produkcii vajec dostala na úroveň 104 %. Teda na Slovensku sa vyprodukuje viac vajec ako sa spotrebuje. V produkcii slepačích vajec je Slovensko viac ako v hocičom inom naozaj sebestačné. Na základe porovnania výroby a spotreby vajec je tak zrejmé, že dovoz vajec na Slovensko nie je potrebný vôbec. Napriek tomu sa v roku 2016 doviezli na Slovensko konzumné vajcia za 2,6 milióna EUR. Informovala o tom SPPK.

Slováci sú citliví na kauzy s potravinami

Minulý rok to bol práve slovenský agrorezort, ktorý upozornil na medzinárodný škandál s holandskými vajciami, ktoré obsahovali škodlivý pesticíd fipronil. Našťastie už aj obchodné reťazce po tejto skúsenosti pochopili, že je potrebné uprednostňovať a podporovať lokálne farmy.

Dnes už sme svedkami citeľného stúpania podielu slovenských vajec aj vo veľkých reťazcoch. Terno, Tesco a Kaufland už predávajú 100 % vajec zo Slovenska, v Bille je to 99,5 %. Najhoršie je na tom Lidl, ktorý odoberá len 30 % vajec od slovenských dodávateľov. Informovalo o tom Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky.

Podľa výsledkov laboratórnych testov neboli v kontrolovaných slovenských chovoch nosníc použité žiadne veterinárne lieky za účelom prevencie a terapie ektoparazitov u hydiny.

Preto je dôležité, aby si spotrebiteľ kontroloval krajinu pôvodu vajec a nakupoval iba slovenské vajcia, ktoré sú bez škandálov, pod neustálou kontrolou, čerstvé, zdravé, kvalitné a najmä bezpečné. Pôvod vajec zistíš iba podľa pečiatky na škrupine, ktorá musí obsahovať označenie SK. Nápis slovenské vajcia na vrchu krabice tak ani zďaleka nestačí.

Dôležitý však nie je len pôvod ale aj to, čím sú zvieratá kŕmené. Bohužiaľ na Slovensku je napríklad geneticky modifikovaná sója používaná pre výrobu krmív štan­dardom, o ktorom sa verejne nehovorí. Spotrebitelia tak často ani netušia, čo im je v potravi­nách ponúkané. Vajíčka znesené nosnicami, ktorým nebola podaná geneticky modifikovaná sója alebo iné geneticky modifikované plodiny, nie sú na na Slovensku v prevahe, no dajú sa nájsť.

Zobraziť celú galériu (5)
zdroj: babickindvor.sk

Napríklad Spoločnosť Babičkin dvor, je jedným z troch najväčších dodávateľov vajec na Slovensku a má najvyš­šie zastúpenie konzumných vajec z neklietkových chovov. Ako prví na Slovensku dokonca certifikovali svoje dve výrobne kŕmnych zmesí bez genetických modifikácií – GMO Free. Spoločnosť Babičkin dvor, a.s. v roku 2016 podľa Finstatu zvýšila zisk o 28 % na 185 302 € a tržby jej narástli o 10 % na 9,825 mil. €.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech