Luxusné autá, tigre a špinavé miliardy. Najbohatší podnikatelia v 90. rokoch boli mafiáni

  • Divoké 90. roky so sebou nepriniesli len privatizáciu, ale aj rozkvet mafie
  • Bossovia mafiánskych skupín sa počas svojej "kariéry" nabalili a ich majetok často presahoval milióny korún
  • Ako sa im to podarilo a čo vlastne vlastnili?
Archív/Mikuláš Černák Unsplash/Thomas Def
  • Divoké 90. roky so sebou nepriniesli len privatizáciu, ale aj rozkvet mafie
  • Bossovia mafiánskych skupín sa počas svojej "kariéry" nabalili a ich majetok často presahoval milióny korún
  • Ako sa im to podarilo a čo vlastne vlastnili?

90. roky na Slovensku patria medzi tie najkrvavejšie a zanechali za sebou veľmi výraznú stopu. Poloautoritatívny politický režim a mečiarizmus. Toto obdobie sa však vyznačuje aj neobmedzenou mafiánskou mocou.

Pre zlatú éru slovenskej mafie sú typické brutálne vraždy, luxusné autá a veľké majetky. Dostať sa k takému majetku nebolo vždy jednoduché a často za to nevinní ľudia zaplatili životom. Bolo bohatstvo mafiánov väčšie ako bohatstvo dnešných podnikateľov a miliardárov?

zdroj: Unsplash/Bermix Studio

Mikuláš Černák

Nezačneme nikým iným ako najznámejším mafiánom na Slovensku, Mikulášom Černákom. V roku 2020 sa Mikuláš Černák priznal k 16 trestným činom, z ktorých bolo 14 vrážd. V roku 2009 bol odsúdený za vraždu šiestich ľudí a objednávku jednej vraždy. Jeho trestom je doživotie

Rodák z Brezna, vyučený automechanik. pracoval na družstve, neskôr sa zamestnal ako vodič autobusu a napokon odišiel za prácou do Nemecka aj so svojím bratom. Na Slovensko sa vrátili až po smrti ich otca. Prvé podnikanie Černáka na seba nenechalo dlho čakať.

zdroj: Archív Mikuláš Černák

Prišlo v roku 1993, kedy začal ako živnostník. V roku 1995 založil v Banskej Bystrici spoločnosť Sargon Fit Studio Shark, s.r.o. Firma poskytovala masérske služby, solárium, fitnescentrum a bar Shark. Toto obdobie Černák opisuje ako začiatok temnej minulosti a nástup do vlaku s organizovaným zločinom.

Slovensko v tomto roku obchádzala nezamestnanosť vyššia ako 25 %, a v spoločnosti sa začali formovať skupiny, ktoré sa chytili každej možnosti zbohatnúť. Na Horehroní bolo veľmi málo pracovných príležitostí, a Mikuláš sa teda rozhodol finančne si prilepšiť. Legálne získaný kapitál z Nemecka použil na nelegálne obchody. Zisky, ktorými si v tom čase prilepšil, by boli bez týchto nelegálnych obchodov nedosiahnuteľné.

zdroj: Archív Mikuláš Černák

Luxusné autá a honosné vily

Prvé nelegálne obchody Černák rozbehol na prelome rokov 1992 a 1993 so svojím kamarátom Kaštanom. Dvojica obchodovala so všetkým, na čom sa dalo zarobiť.

„Boli to rôzne faktoringové, daňové a úverové podvody, obchody s kradnutými autami, kradnutým tovarom a podobne,“ povedal Černák vo svojej knihe. Násilné aktivity však prišli až so založením  agentúry S-3, teda SBS-ky SECURITY-3. Násilie bolo nutné, pretože konkurencia bola vysoká. V tomto čase sa do partie dostali aj Ján Kán a Martin Laboš.

zdroj: Archív Mikuláš Černák

Vďaka vysokým zárobkom z týchto činností si Černák mohol dovoliť napríklad rodinný dom nachádzajúci sa v lukratívnej časti Brezna. Táto vila sa v ponuke realitných kancelárií objavila už v roku 2008, kedy si za ňu bývalá partnerka väzňa pýtala 9,5 milióna slovenských korún, čo je v prepočte 306-tisíc eur. Netrvalo ani tri roky a hodnota vily klesla na 165-tisíc eur. 

Známy bol aj svojou láskou k tigrom. Celkovo mal štyroch a údajne ich používal aj na zastrašovanie svojich nepriateľov.

Za zmienku stojí aj jedno z Černákových áut. Počas svojej „podnikateľskej“ kariéry vystriedal niekoľko áut, no asi najluxusnejším je Alpina B12. Z tohto modelu bolo vyrobených len 57 kusov, z ktorých jeden patril práve Černákovi. Podkladom Alpiny B12 5,0 bolo BMW 750i a pod kapotou mala 5,0 litrový dvanásťvalec s výkonom 350 koní. Asi najhonosnejšou časťou auta bol interiér, ktorý pozostával z býčej kože. Súčasťou vozidla boli vyhrievané sedačky, dvojzónová klimatizácia a elektrické strešné okno. Dnes takmer štandard, ale v tej dobe šlo o výbavu ako zo sci-fi filmu.

zdroj: Screenshot/Youtube/Hoon Za

Miroslav Sýkora

Bol označovaný za kráľa mafie aj napriek tomu, že pri moci dlho nebol. Od iných mafiánov sa výrazne líšil, pretože nebol agresívny násilník. Po absolvovaní gymnázia Miroslav v štúdiu pokračoval – navštevoval Moskovský štátny inštitút medzinárodných vzťahov. Viac ako štúdium však Miroslava zaujímali vzťahy so vznikajúcou ruskou mafiou, a štúdium tým pádom nedokončil.

Naučil sa však, že väčšinu vzťahov dokáže využiť vo svoj prospech. Prvé kšefty na seba nenechali dlho čakať – išlo o nelegálne dodávky jedla a alkoholu.

Miroslav Sýkora
zdroj: Screenshot/YouTube/Musik Box atti

So Šaňom Belovičom a Takáčom vytvorili prvý základ organizovanej skupiny v bratislavskom podsvetí. Prvé konflikty vznikli kvôli rozdielnym názorom Sýkoru a Beloviča.  Sýkora chcel rozširovať kontakty s ruskou mafiou, no Belovič bol proti tomu. Konflikty ukončila až náhla smrť Beloviča, údajne zomrel za volantom auta na infarkt. Podozrivá smrť Beloviča ukončila aj spolupôsobenie tejto skupiny. Zároveň môžeme od tejto doby hovoriť o skupine Sýkorovcov a skupine Takáčovcov. 

Po odpojení sa od Takáča sa pravými rukami Sýkoru mali stať Róbert Lališ, Ivan Cuper, Peter Čongrády, Vladislav Bališ a František Borbély.

Skupina začínala s vtedajšou klasikou. V 90. rokoch bolo najjednoduchšie vyberať výpalné, prostitúcia a vydieranie. Údajne skupina obchodovala s tovarom, ktorý nebol zaplatený na faktúru. Po krátkom čase k týmto zločinom začali pribúdať krádeže, nelegálne obchody a dokonca aj vraždy na objednávku.

Jeho majetok presahoval miliardy

Krátko pred smrťou sa Sýkora chválil, že jeho majetok presiahol miliardové hodnoty aj s tým, že nemal problém nechať zbiť poslanca Národnej rady SR a bývalého známeho speváka, keďže mu robil problémy v jednom z jeho podnikov. Poďme sa teda pozrieť, akým majetkom sa tento mafián mohol pochváliť.

Miroslav Sýkora
zdroj: Screenshot/YouTube/Mafi 10

Začneme autom, v ktorom sa Sýkora preháňal bratislavskými ulicami. Ide o americký vojenský špeciál Hummer H1, ktoré sa vďaka drobným úpravám stalo luxusným autom, ktoré si nemohol dovoliť každý. Hovorí sa, že veľké autá priťahujú jednoduchších chlapov, no nie sme istí, či to platí aj v prípade Miroslava Sýkoru. Vysoká však nebola len cena samotného vozidla, ale aj starostlivosť oň. 

Miroslav Sýkora patril s Petrom Steinhübelom medzi ekonómov organizovaného zločinu v porevolučnom Československu. Netrvalo dlho a po smrti bratov Danišovcov vlastnil niekoľko o reštauračných a zábavných podnikov. 

zdroj: Screenshot/Youtube/volant.tv

Mafián bol taktiež konateľom rakúskej firmy Altro. Túto pozíciu prebral po Alexandrovi Belovičovi. Firma obchodovala s rôznymi komoditami v Rusku a jej centrála sa nachádzala v Severnej Kórei. Peniaze, ktoré Sýkora získal, nemíňal. Po prepraní ich investoval do svojich firiem. 

Róbert Lališ

Róbert Lališ, inak známy ako Kýbel, je označovaný ako podnikateľ, no väčšine Slovákov je skôr známy ako šéf skupiny sýkorovcov. Stal sa ním po smrti Miroslava Sýkoru, ktorý bol zastrelený vo februári 1997. 

V sýkorovskej hierarchii bol Lališ vysoko ešte za čias Miroslava Sýkoru. Po smrti bossa sa však dalo predpokladať, že skupina bude pokračovať aj naďalej. Podľa slov niektorých policajtov bol Lališ dokonca lepším šéfom ako Sýkora. Zločineckú skupinu dokázal prepracovať, vďaka čomu ju niekoľkí policajti označovali za najštruktúrovanejšiu. Nová éra sýkorovcov fungovala na princípe dvoch skupín – niektorí členovia sa dokonca vôbec nepoznali. 

Róbert Lališ
zdroj: Screenshot/Youtube/Mrs Mafia

Kýbel sa preslávil aj vyberaním výpalného. On to ale za výpalné nepovažoval. V 90. rokoch v Bratislave žiadne výpalné neexistovalo. Vyberanie peňazí od podnikateľov síce fungovalo na dennej báze, no podľa Lališa nešlo o trestnú činnosť. To, že sýkorovci žili prevažne z výpalného, neskôr potvrdil súd. 

Majetok rozpredali exekútori

Celková hodnota majetku Róberta Lališa nie je známa, no môžeme predpokladať, že presahovala milióny korún. Po tom, čo bol Kýbel vzatý do väzby, špecializovaný trestný súd mu uložil aj trest prepadu majetku. Verejne dostupné zdroje uvádzajú, že ešte predtým stihol exekútor predať jeho byt nachádzajúci sa v bratislavskej Dúbravke a taktiež aj obchodný priestor v Petržalke. 

Róbert Lališ
zdroj: TASR/Marko Erd

Tento obchodný priestor sa nachádza na prízemí bytovky a jeho súčasťou bola reštaurácia, kuchyňa, vstupná predsieň, chodba a toaleta. Plocha tejto časti je 60 metrov štvorcových, no ďalšiu časť tvorí iná miestnosť s rozlohou 49 metrov štvorcových. 

Okrem trestu prepadnutia majetku dostal Róbert Lališ aj doživotný trest. Všetky nehnuteľnosti, ktoré vlastnil, mu vzal exekútor. Dôvodom bol dlh vo výške 5 miliónov českých korún. Lališ v minulosti figuroval ako spoločník vo firme, ktorá vznikla v roku 2009. Mal v nej dvadsať percentný podiel.

„Trest prepadnutia majetku súd obžalovanému Róbertovi Lališovi uložil vzhľadom na okolnosti spáchaných trestných činov, ako aj pomery obžalovaného, páchanie najzávažnejšej trestnej činnosti za účelom prepadnutia majetkového prospechu, snaha ovládnuť zákonné aj nezákonné aktivity znepriatelenej zločineckej skupiny, nadobudnutie majetku za finančné prostriedky pochádzajúce z páchania trestnej činnosti,“ uviedol v minulosti predseda senátu Jozef Šutka.

Zdroje: Denník N, Facebook, Topky.sk, Startstop.sk, Podkapotou.sk, Sága gangu Sýkoriek, Aktuality, YouTube, SME

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie