Ukrajina hrdinsky vzdoruje, bijú sa za ňu aj bratia Kličkovci. Ich príbeh je pozoruhodný (NEWSLETTER)

  • Ľudia ľahko uveria denno-denným „zaručene overeným“ správam z Ukrajiny
  • Porucha OCD je stále pre mnohých ľudí veľkým neznámym, preto často nespoznajú ani jej príznaky
  • Bratia Kličkovci ovládli svetový box a teraz bránia svoju krajinu
IG/Wladimir Klitschko, vitaliyklitschko
  • Ľudia ľahko uveria denno-denným „zaručene overeným“ správam z Ukrajiny
  • Porucha OCD je stále pre mnohých ľudí veľkým neznámym, preto často nespoznajú ani jej príznaky
  • Bratia Kličkovci ovládli svetový box a teraz bránia svoju krajinu

V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité z aktuálneho diania za posledných 24 hodín a všetko, čo by si nemal prehliadnuť.

Vybrali sme tri hlavné témy:

  • Správami z Ukrajiny sme zavalení denno-denne. Problémom je však to, že mnohí veria iba „zaručene overeným“ historkám.
  • OCD je stále pre mnohých zahalená rúškom tajomstva. Prejavy poruchy na prvý pohľad často nespoznáš.
  • Bratia, ktorí ovládli svetový box, teraz bránia Kyjev. Putinovi hľadia priamo do tváre.

Internetové „zaručene pravdivé“ informácie

V čase vojny, ktorú rozpútal ruský agresor u našich susedov, sa okolo digitálnych gigantov v krajine Vladimira Putina sťahuje slučka. Okrem reálnej vojny, počas ktorej umierajú nevinní ľudia, zároveň ako spoločnosť čelíme informačnej vojne. Takzvaná hybridná vojna dobýva územia bez jediného výstrelu rakety či tanku.

Anonymita a internet ponúkajú dokonalú pôdu pre dezinformácie, bizarné postavičky, trollov a konšpiračných teoretikov. Ešte krátko pred vojnou ukrajinskí kyberšpecialisti odhalili jedno z hniezd proruských trollov v meste Ľvov. Iba traja mladí muži sa z bytu starali o 18 000 falošných účtov na sociálnych sieťach, pomocou ktorých zdieľali a šírili internetom všetko, čo ruská propaganda potrebovala. 

Len s ťažkosťou by sme mohli určiť, koľko takýchto hniezd nie len v zahraničí, ale aj na Slovensku existuje. Slovensko je jednou z krajín Európy, kde je proruská propaganda najsilnejšia. Aj preto existujú reálne podozrenia, že by sa takéto kancelárie trollov, mohli nachádzať aj u nás. Jedno z hlavných, kde vraj trollovia vznikajú a trénujú, by sa podľa pátrania fínskej novinárky Jessikky Aro malo nachádzať v samotnom Petrohrade.

Najväčším zdrojom šírenia nepravdivých informácií a ruskej propagandy je aktuálna situácia na Ukrajine. Aj preto treba informácie čerpať z relevantných a dôveryhodných zdrojov. Za najaktuálnejšiu správu z dneška môžeme označiť uvedenie podmienok Ruska, na základe ktorých by vraj prestalo s vojnou. Informovala o tom agentúra Reuters.

Od Ukrajiny požadujú zmenu ústavy v neutralitu a uznať Krym za ruské územie. Separatistické republiky Doneck a Luhansk požadujú uznať za nezávislé územia. Kroky a vyjadrenia ruskej strany sa však neustále menia. Aj preto pre teba mapujeme situáciu online každý deň.

Strach a neschopnosť žiť bežný život

S OCD, alebo s obsedantno-kompulzívnou poruchou, si sa mohol stretnúť v televíznom seriáli Monk. Mnohí túto chorobu však poznajú iba z počutia a nevedia, ako sa prejavuje a aké úskalia so sebou nesie. OCD je dodnes pre mnohých stále neznámy pojem.

Obsesie sú pretrvávajúce myšlienky, impulzy alebo obrazy, ktoré u človeka spôsobujú nepríjemné emócie a silnú úzkosť. Myšlienky ľudí s obsedantno-kompulzívnou poruchou sa často týkajú nadmernou kontrolou vecí, obáv o blízkych, strachu z tragédií či okolitých udalostí.

V prípade kompulzií zas hovoria o opakujúcom sa správaní, ktoré človek vykonáva ako odpoveď na obsedantnú myšlienku. Nie všetci ľudia trpiaci OCD však majú rovnaké prejavy.

U niektorých ľudí môže OCD zájsť až do štádia, kedy v dôsledku vtieravých myšlienok nie sú ani schopní odísť z domu.

„Dostala som sa do štádia, kedy som vnímala podnety, z ktorých som mala úzkosť, všade navôkol, a preto som nechcela vychádzať ani len z izby. Pozerala som vyhradené, citovo neutrálne videá, ktoré mi nepripomenuli nijakú z vtieravých myšlienok. Uvediem príklad z istého obdobia môjho života. Akonáhle som opustila prah dverí, myslela som si, že je tam terorista, ktorý zabije nie len mňa, ale aj moju rodinu,“ hovorí 25-ročná Laura.

Po nasadení liečby a návštevách terapeutky sa jej stavy zmenili. S chorobou sa naučila pracovať aspoň do takej miery, kedy dokáže žiť plnohodnotný život.

„Mám hlasné myšlienky, neustále premýšľanie až obsesie. Miestami mávam flashbacky situácií, z ktorých mám traumu. Mávam depresie aj pocity derealizácie a depersonalizácie. Môj mozog vyhodnocuje lásku ako nebezpečenstvo, a tak ma občas moja úzkosť citovo vypína. Hnevá ma to, ale nikdy som nenechala OCD vyhrať, aj napriek tomu, že svojej hlave a myšlienkam človek ľahko uverí a podľahne,“ hovorí pre Startitup Miriam. Celý článok Júlie Jamrichovej si môžeš prečítať v tomto linku.

Bratia, ktorí bránia Kyjev

Bratia Vitalij a Vladimir Kličkovci sa nikdy nebáli výziev. Ani v súčasnej situácii, po tom čo Rusko zaútočilo na Ukrajinu, neváhali a deklarovali, že domácej armáde pomôžu bojovať proti ruskej vlastnými rukami. Bratia, ktorí ovládli svetový box. Momentálne sú v Kyjeve, ktorý bránia pred inváziou ruskej armády.

Idoly bratov Kličkovcov boli od ranného detstva Bruce Lee a Arnold Schwarzenegger. Okrem boxu sú aj obaja bratia zdatnými šachistami. 

Vitalij si najprv obľúbil kickboxing a karate, pričom aj v kickboxingu zaznamenal pozoruhodné výsledky, pretože z 36 duelov prehral iba dva. Okrem toho je držiteľom doktorátu zo Športovej vedy a plynule hovorí štyrmi cudzími jazykmi. Vitalij Kličko je zároveň jedným z mála boxerov v histórii tohto športu, ktorý nikdy neprehral na knock-out.

Politike sa začal naplno venovať po skončení športovej kariéry v roku 2013. V októbri toho roka dokonca oznámil úmysel kandidovať na ukrajinského prezident. V prezidentskom boji neuspel. Úspešné boli pre neho voľby na post starostu Kyjeva. Bývalý boxerista je v súčasnosti mimoriadne obľúbeným starostom hlavného mesta.

Vladimir neprišiel politike na chuť, na rozdiel od brata mu viac vonia biznis. USA Today ukazuje, že po skončení kariéry založil niekoľko úspešných firiem a okrem iného je aj vlastníkom jedného kyjevského hotela. Celý príbeh bratov Kličkovcov si môžeš prečítať v tomto článku.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Віталій Кличко (@vitaliyklitschko)

Správy za posledných pár hodín, ktoré by si nemal prehliadnuť:

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá