Malá, no rýchla: Toto je prvá krajina na svete, ktorá už je takmer na 100 % zaočkovaná, stačilo im na to 16 dní

  • Bhután je jednou z krajín, ktoré sú na vrchole rebríčka v očkovaní proti COVID-19
  • Od začiatku kampane prešlo len 16 dní
  • Krajina však už má zaočkovaných 93 % dospelej populácie
bhután
Bhután, TASR/AP Photo/Gurinder Osan
  • Bhután je jednou z krajín, ktoré sú na vrchole rebríčka v očkovaní proti COVID-19
  • Od začiatku kampane prešlo len 16 dní
  • Krajina však už má zaočkovaných 93 % dospelej populácie

Bhután je malé himalájske kráľovstvo, ktoré sa nachádza medzi Indiou a Čínou. Je to posledné zostávajúce budhistické kráľovstvo v Himalájach. Krajina prešla z absolútnej monarchie do demokratickej konštitučnej monarchie.

Za zmienku však stojí to, že s celkovou populáciou približne 800 000 ľudí táto nenápadná krajina vystrelila na prvé priečky v procese očkovania.

Krivka procesu očkovania proti koronavírusu vystreľuje už od prvého dňa smerom nahor. Tam, kde to niektorým krajinám trvá mesiace, v Bhutáne je očkovacia kampaň takmer ukončená. Ako informuje LA Times, prešlo iba 16 dní od jej začiatku.

Očkovanie sprevádzali budhistické modlitby

Bhután s očkovaním začal 27. marca. Od tohto dňa už zaočkovali 93 % svojej dospelej populácie, celkovo je v krajine zaočkovaných 62 % ľudí.

astrazeneca vakcína
zdroj: TASR/AP Photo/Frank Augstein

Prvých 150 000 dávok vakcíny AstraZeneca krajina dostala od susednej Indie už v januári, pričom za cieľ si stanovili v priebehu týždňa zaočkovať 533 000 dospelých osôb – s výnimkou tehotných žien, žien tesne po pôrode či ľudí s určitými zdravotnými problémami a vážne chorých pacientov.

Ako LA Times uvádza, neskôr bol tento pôvodný plán upravený a lehota predĺžená o niekoľko týždňov. Dávky vakcíny boli distribuované až začiatkom marca, aby sa kryli s priaznivými dátumami budhistickej astrológie.

Prvú dávku vakcíny dostala žena narodená v Roku opíc. Celý proces očkovania bol sprevádzaný spevmi budhistických modlitieb. „Nechajte dnes tento môj malý krok pomôcť nám všetkým zvíťaziť nad touto chorobou,“ uviedla prvá zaočkovaná, 30-ročná Ninda Dema, podľa denníka Kuensel.

Úspech nie je iba vďaka malej populácii

Mnohí by si mohli myslieť, že za pozoruhodnú rýchlosť očkovania môže práve nízka populácia. Síce malý počet obyvateľov pomohol Bhutánu rýchlo napredovať, úspech možno pripísať aj dobrovoľníkom prezývaným „desuups“ či skladovaniu v chladiacom boxe, ktorý sa používal počas predchádzajúcich očkovaní.

Vďaka rýchlemu procesu očkovania sa malý národ dostal tesne za Seychely, ktoré zaočkovali už 66 % ich populácie s takmer 100 000 obyvateľmi, informuje U.S.News.

Pandup Tshering, tajomník ministerstva zdravotníctva, uviedol, že očkovanie je stále prístupné pre všetkých, ktorí sa počas vyše dvojtýždňovej kampane nemohli dať zaočkovať. Podľa jeho slov má krajina dostatočné dávky na pokrytie celej populácie.

Ako Worldometers uvádza, Bhután doteraz zaznamenal iba jednu smrť spôsobenú koronavírusom a 910 nakazení. Každý, kto prichádza do krajiny má povinnú 21-dňovú karanténu. Všetky školy a vzdelávacie inštitúcie sú však otvorené a monitoruje sa ich dodržiavanie protokolov COVID-19.

vakcína očkovanie koronavírus covid-19 bhután
zdroj: Worldometers

V prepočte na počet obyvateľov má najrýchlejšie tempo očkovania stále Izrael, kde obe dávky vakcín od konzorcia Pfizer/BioNTech dostalo už viac ako polovica tamojšieho obyvateľstva.

Zdroje: LA Times, U.S.News, Worldometers, Kuensel

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá