Máš auto a nejazdíš na ňom? Môže ti zarábať tisíce eur ročne. Nová služba poteší všetkých vodičov

  • Pandémia spôsobila, že mnohým z nás stoja autá aj niekoľko dní nevyužité v garáži
  • Iní zase vozidlo vôbec nevlastnia a ani nechcú, no z času na čas by si za primeranú cenu radi nejaké požičali
  • Vyriešiť to môže služba HoppyGo, ktorá po Česku a Poľsku prichádza aj na Slovensko
HoppyGo, Unsplash/Gabriel Sollmann
  • Pandémia spôsobila, že mnohým z nás stoja autá aj niekoľko dní nevyužité v garáži
  • Iní zase vozidlo vôbec nevlastnia a ani nechcú, no z času na čas by si za primeranú cenu radi nejaké požičali
  • Vyriešiť to môže služba HoppyGo, ktorá po Česku a Poľsku prichádza aj na Slovensko

Počul si už o carsharingovej službe HoppyGo? Ide o zdieľanie áut, ktoré ich majitelia nevyužijú na 100 %. Také vozidlá potom požičiavajú tým, ktorí auto nemajú, alebo z nejakého dôvodu potrebujú iné, než vlastné vozidlo. Napríklad dodávku na odsťahovanie starej skrine, kabriolet na rande či auto na rodinnú dovolenku s hromadou detí a batožiny.

Nejde tak o nejakú požičovňu áut s flotilou vlastných vozov. Tím platformy iba zoznamujeme majiteľov nevyužitých vozidiel s vodičmi, ktorí vozidlo potrebujú len dočasne.

„Sme nadšenci do zdieľanej ekonomiky a meníme spôsob, akým ľudia premýšľajú o vlastníctve auta. Náš prístup je zároveň ekologický, pretože obmedzujeme množstvo áut, ktoré v danom okamihu stoja nevyužívané na parkoviskách,“ tvrdí tím služby, za ktorou stojí Robin Švaříček či Brian Koslowski.

zdroj: HoppyGo

Koľko si zarobíš? 

Prenajímať auto cez HoppyGo môže byť pre človeka aj zdrojom príjmu. Na oficiálnom webe tejto služby, ktorú podporuje Škoda Auto, nájdeš užitočnú online kalkulačku, vďaka ktorej získaš predstavu o tom, koľko eur si môžeš ročne svojim autom zarobiť. 

Ak máš napríklad auto s trhovou hodnotou 20-tisíc eur a nevyužívaš ho 4 dni v týždni, ročne sa ti na účet môže pripísať aj takmer 8-tisíc eur. V prípade auta s hodnotou 11-tisíc eur, môže tvoj ročný zárobok predstavovať cca. 4 300 eur. 

Akonáhle vložíš svoje vozidlo do aplikácie, systém Cebia spočíta jeho aktuálnu trhovú cenu a podľa toho ti navrhne približnú cenu za prenájom. Systém však nezohľadňuje výbavu vozidla, lokáciu kde ho ponúkaš, či tvoju predstavu o cene. Tím služby ti preto pomôže vybrať tú správnou hodnotu.

zdroj: HoppyGo

Ty sa potom môžeš s cenou hrať podľa tvojich predstáv a to v rozmedzí od 50 % hore alebo dole. Táto čiastka ti po každej ukončenej výpožičke pristane na účte. 

Systém taktiež automaticky znižuje cenu na deň, pokiaľ ide o prenájom vozidla na viac dní. Ak si vozidlo požičiaš na 3-6 dní, započítava sa zľava 20 %, až po zľavu vo výške 50 %, v prípade zapožičania na 30 a viac dní. Tieto zľavy reflektujú trhový štandard pre ďalšie prenájmy tak, aby zákazníci aj pri dlhšom prenájme siahli po vozidle z HoppyGo radšej, ako po aute z klasickej požičovne.

Služba má taktiež ekologický aspekt, nakoľko podľa tvorcov služby jedno zdieľané auto môže nahradiť až 8 nezdieľaných vozidiel. V neposlednom rade je takýto prenájom bezpečnejší, než požičiavanie svojho auta na vlastnú päsť ľuďom z ulice. Dôvod je ten, že bežné havarijne poistenie zneužitie tvojho vozidla nekryje.

zdroj: HoppyGo

„Prenajímať vaše vozidlo cudzím ľuďom mimo aplikáciu neodporúčame a to ani v prípade, že máte vlastné havarijné poistenie. V 99 % prípadoch totiž havarijné poistenie neplatí, pokiaľ požičiavate auto za peniaze tretej osobe. Ďalší problém je, že pokiaľ niekomu auto požičiate a on už vám ho nevráti, z pohľadu poisťovne to nie je krádež, ale sprenevera,“ objasňuje tím služby.

Pokiaľ požičiavaš auto cez HoppyGo, je sprenevera vozidla zahrnutá v rámci balíčka havarijného poistenia. 

Ako na to?

Do aplikácie môžeš pridať svoje auto, ak má najazdených menej než 300 000 kilometrov a je mladšie ako 15 rokov. Každé vozidlo sa schvaľuje individuálne. Pokiaľ teda vlastníš nejakú raritu či veterána, neboj sa ho pridať.

zdroj: HoppyGo

Čo ak ti nájomca rozbije vozidlo na ceste? V rámci poskytovaných služieb HoppyGo je v základnej cene aj asistenčná služba dohodnutá na základe zmluvy s UNIQA poisťovňou. Tá sa o nájomcov postará po celej Európe a poskytne aj náhradné auto.

„Čo sa týka zodpovednosti, záleží či k poruche došlo kvôli nesprávnemu servisovaniu vozidla, alebo chybou nájomcu. Pokiaľ by to bolo nesprávnym zaobchádzaním s vozidlom, tak opravu hradí nájomca. Pokiaľ by sa zistilo, že napríklad vaša spojka už dávno presluhuje a nebol dodržaný pravidelný servis, oprava ide bohužiaľ za vami ako majiteľom vozidla,“ tvrdí tím služby.

Ak sa rozhodneš si auto požičať, musíš mať aspoň 20 rokov a platný občiansky a vodičský preukaz. Ak to spĺňaš, stačí si stiahnuť aplikáciu v App Store alebo Google Play, absolvovať ľahkú registráciu a vyfotiť obe strany občianskeho a vodičského preukazu.

zdroj: HoppyGo

V aplikácii HoppyGo sme našli napríklad Seat Ibiza, ktorý sa dá požičať za 12 eur na deň, Volkswagen Pasat za 78 eur na deň či dodávku Crafter za 84 eur. Keďže vozidlá požičiavajú fyzické osoby, nie je možné, aby si auto požičané na jednom mieste, vrátil niekde inde.

Čo je v cene? 

Vo finálnej cene výpožičky je zahrnutý prenájom vozidla na 100 alebo 200 kilometrov na deň. Čokoľvek nad túto hranicu je spoplatnené majiteľom nastavenou cenou za nadlimitný kilometer. Základná odporúčaná sadzba je 0,10 eur/km. V cene je aj spomínané havarijné poistenie a asistenčnú službu. V cene nie je započítané palivo – to si hradí vodič sám.

HoppyGo je česká firma, ktorej služba je momentálne dostupná v Českej republike, na Slovensku a v Poľsku. Na platforme nájdeš viac ako 2 300 vozidiel a 300 modelov áut. Len za rok 2020 vodiči vďaka tejto službe nacestovali 38 400 dní a rozdelili si 584 000 eur. Je dobré mať na pamäti, že služba je na Slovensku aktívna len pár dní, preto je ponuka vozidiel zatiaľ limitovaná a rozširovať sa bude každým dňom. 

Zdroj: HoppyGo

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech