Matovič o Chorvátsku: Ak si do krajiny pustia Britov, Slováci tam na dovolenku nepôjdu

  • Premiér Igor Matovič by najradšej videl Slovákov dovolenkovať doma
  • Tvrdí, že Slováci by sa práve na dovolenke mohli nakaziť od ľudí z krajín, ktoré nemajú epidémiu pod kontrolou
Matovič, Chorvátsko
FOTO:TASR/Martin Baumann, Pixabay.com/borissey
  • Premiér Igor Matovič by najradšej videl Slovákov dovolenkovať doma
  • Tvrdí, že Slováci by sa práve na dovolenke mohli nakaziť od ľudí z krajín, ktoré nemajú epidémiu pod kontrolou

Od stredy Slovensko otvorí hranice pre osem štátov. Medzi nimi je aj Chorvátsko. Podľa premiéra Igora Matoviča sú však letné dovolenky pri slovenskom mori ešte len hudbou budúcnosti. Záleží totiž na tom, koho si Chorvátsko na svoje územie pustí.

Ak pustia do krajiny Britov a hrozilo by, že Slováci budú s Britmi pri mori, tak by sme sa takej možnosti vyvarovali,“ povedal Igor Matovič s tým, že by sme si mali radšej užiť dovolenku doma na Slovensku. 

Môžeme cestovať, ale…

Do Chorvátska ale môžeme cestovať už od stredy. Ak sa chceš vyhnúť štátnej karanténe, nemôže byť tvoj pobyt za hranicami dlhší ako 24 hodín. V opačnom prípade pôjdeš rovno do karanténneho zariadenia, lebo aplikácia na domácu karanténu ešte nie je v prevádzke. 

Od stredy však môžeme cestovať za hranice voľne pod podmienkou, že sa vrátime do 24 hodín. Platí to pre Poľsko, Česko, Maďarsko, Rakúsko, Chorvátsko, Slovinsko, Švajčiarsko a Nemecko. Matovič na tlačovej besede upresnil, že ide o pravidlo, ktoré má uľahčiť obchodné styky.

S formulárom a pečiatkou

Na stránkach ministerstva zahraničných vecí bude formulár, ktorý si vyplníš a vytlačíš. Pri prechode hraníc si ho necháš potvrdiť od colníkov. Pamätaj však, že prechod cez hranice s formulárom bude možný len na niektorých hraničných prechodoch.

Pri ceste naspäť, teraz už cez ktorýkoľvek hraničný prechod, colník formulár skontroluje.

Premiér zdôraznil, že na Slovensku sa elektronicky zaznamenávajú iba príchody do krajiny, nie odchody. Bez formulára tak colník nemá ako skontrolovať, že si bol za hranicami menej ako jeden deň. Ak teda nechceš skončiť na dva týždne v karanténnom zariadení, stačí si vytlačiť formulár.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK