Microsoft tvrdí, že nájde do 10 rokov liek na rakovinu

  • Dúfajme, že sa spoločnosť nemýli.
  • Dúfajme, že sa spoločnosť nemýli.

Microsoft oznámil ambiciózny plán – vytvorenie lieku na rakovinu pomocou počítačovej vedy, a to už v priebehu ďalšej dekády. Hoci tento plán zahŕňa mnoho ambicióznych projektov, jeden z najzaujímavejších, je návrh vytvorenia ultra malých DNA počítačov, ktoré dokážu žiť v tele človeka, vyhľadávať bunky rakoviny a okamžite ich preprogramovať na zdravé bunky.

„Myslím si, že to bude prirodzená cesta, ktorou sa Microsoft uberie. V súčasnosti sa pozeráme na neuveriteľný pokrok v počítačovej vede a na to, ako funguje rakovina v termínoch počítačovej vedy. Nejde iba o analógiu, je to hlboký matematický prieskum. Biológia a výpočtová technika sú disciplíny, ktoré sa zdajú byť odlišné, na základnej úrovni však majú veľmi veľa spoločného,“ tvrdí Chris Bishop z oddelenia výskumu Microsoft.

3

foto: telepgraph.co.uk

Na pretavenie cieľa do reality musí spoločnosť zostaviť tím biológov a počítačových vedcov z celého sveta za účelom práce na rôznych aspektoch výskumu rakoviny.

Detaily zatiaľ nie sú veľmi známe, vie sa však, že prvý tím použije kombináciu machine learning a počítačovej vízie, kedy počítače budú zbierať  z fotiek a videí informácií, pomocou ktorých budú môcť rádiológovia lepšie pochopiť priebeh procesu tumoru u pacienta. Toto môže otvoriť viac tzv. nuánsovo osobnej medicíny.

Ďalší tím pracuje na algoritme, ktorý dokáže predpovedať najlepší plán pre liečbu každého špecifického tumoru.

A nakoniec tu je skupina, ktorá pracuje s ideou vytvoriť počítače z DNA, ktoré by monitorovali a pre-programovali rakovinotvorné bunky vo vnútri tela. Myšlienkou je, že vždy, keď vznikne škodlivá bunka, počítač to okamžite zistí, pre-programuje systém a očistí napadnuté bunky.

5

foto: nytimes.com

Bez ohľadu na prístup Microsoft tvrdí, že všetky rôzne projekty budú aplikovať jeden spoločný prístup počítačových vied – spracovanie informácii a machine learning.

Machine learning umožní výskumníkom lepšie analyzovať milióny zložiek biologických údajov v snahe hľadať nový prístup, spracovať ho a exekuovať. Tento systém bude mať moc urýchliť proces rýchlejšie ako čokoľvek predtým.

Ako to však chce Microsoft dosiahnuť za jednu dekádu? Jednoducho si verí. Pokiaľ sa výskumný tím dostane do bodu, kedy bude môcť kontrolovať a regulovať rakovinu, stane sa z nej už iba bežná chronická choroba a problém bude ľahko riešiteľný.

Ak tento ambiciózny plán vyjde, zvyšok storočia bude od rakoviny čistý. Microsoft, celý svet ti drží palce!

4

foto: mirror.co.uk

zdroj: sciencealert.com, zdroj titulnej fotografie: businessinsider.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech