Mladí aktivisti sa zamkli o bránu Úradu vlády. Upozorňujú na naliehavosť klimatickej krízy

  • Členovia hnutia Extinction Rebellion Slovakia sa zamkli o Úrad vlády SR, aby upozornili na naliehavosť klimatickej krízy
  • Svojím konaním chce hnutie poukázať na to, že prioritou budúcej vlády by sa malo stať riešenie klimatickej krízy
Eliška Šufliarska
  • Členovia hnutia Extinction Rebellion Slovakia sa zamkli o Úrad vlády SR, aby upozornili na naliehavosť klimatickej krízy
  • Svojím konaním chce hnutie poukázať na to, že prioritou budúcej vlády by sa malo stať riešenie klimatickej krízy

Podľa novej publikácie Greenpeace, ktorá vychádza z údajov z roku 2017, môže Slovensko prísť do roku 2075 o polovicu vodných zdrojov, na západe a juhu územia až o 70 percent. Škody v poľnohospodárstve môžu už v polovici storočia presiahnuť miliardu eur a štvornásobne sa zvýši počet extrémne horúcich dní. Z klimatických extrémov hrozia časté povodne, drastické niekoľkoročné suchá a v krajnom prípade aj tornáda. 

zdroj: Eliška Šufliarska

„Prvým nevyhnutným krokom je vyhlásenie stavu klimatickej núdze. Politika štátu, prijímaná legislatíva a výdavky by mali byť primárne prehodnotené z hľadiska prebiehajúcej klimatickej zmeny. Ďalšou požiadavkou je dosiahnutie stavu uhlíkovej neutrality už v roku 2025. Požadujeme tiež zriadenie Zhromaždenia občanov, ktoré by dohliadalo na nevyhnutné zmeny, aby tak bol v súčasnej núdzovej situácii vytvorený účelný demokratický nástroj,“ prehlasuje hnutie.

Podľa správy z Medzivládneho panelu OSN pre ochranu klímy (IPCC) z roku 2018 musí Slovensko do roku 2030 znížiť emisie skleníkových plynov takmer o polovicu. Zo súčasných vedeckých poznatkov je však jasné, že ani toto nebude stačiť. Väčšina najpresnejších klimatických modelov vyvracia starý konsenzus IPCC, pričom predpokladá až o 30 % rýchlejší rast teploty oproti predošlému odhadu. Správa IPCC taktiež zanedbáva vplyv procesov slučiek pozitívnych spätných väzieb, ktoré nedokáže modelovať.

„Ak chceme dopady klimatickej krízy aspoň z časti eliminovať, musíme uhlíkovú neutralitu dosiahnuť podstatne skôr, ako sme si pôvodne stanovili.“ povedal tlačový hovorca hnutia Extinction Rebellion Slovakia Martin Beličák.

„Tieto parlamentné voľby rozhodnú o ďalšom osude Slovenska, rozhodnú ako budeme reagovať na najväčšiu výzvu akej od svojho vzniku čelilo. Ak tieto štyri dôležité roky premrháme, len tým predlžíme agóniu a uskutočnenie potrebných krokov bude neskôr o to viac bolestivé, “ dopĺňa.

Aj tento piatok sa bude v slovenských mestách protestovať za klímu

Organizácia Fridays For Future Slovensko (FFFS) v piatok zorganizuje zhromaždenia v Bratislave, Trnave a Košiciach. Ich cieľom bude upozorniť na to, že sobotné parlamentné voľby budú z hľadiska klímy kľúčové. Uviedlo to FFFS v tlačovej správe.

Študentské klimatické hnutie naplánovalo zhromaždenia zámerne v predvečer konania volieb. Ich cieľom je upozorniť ľudí na to, aby pri svojej voľbe zohľadňovali aj postoje jednotlivých strán k ochrane životného prostredia. Klimatická kríza je v mnohých ohľadoch tou najväčšou hrozbou, ktorej v súčasnosti aj ako Slovensko čelíme,” povedal Jakub Hrbáň. Začiatok zhromaždení vo všetkých mestách je naplánovaný na 17:00.

Fridays For Future je celosvetové hnutie mladých ľudí, ktoré aktívne vyvíja tlak na svetových lídrov, aby začali klimatickú krízu riešiť s najvyššou prioritou.

FFSS je oficiálnou súčasťou celosvetového hnutia za budúcnosť klímy. Aktívne komunikuje so sieťou organizátorov po celom svete a koordinuje spoločný postup a prípadné súbežné aktivity. Hnutie je inšpirované 16-ročnou švédskou študentkou Gretou Thunbergovou, ktorá začala pravidelne v piatky vynechávať školu, aby tichým protestom v uliciach poukázala na vážnosť klimatickej krízy.

Zdroje: Extinction, Rebellion, Slovakia

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá