Mladý Slovák z malého mesta uspel vo svete. Živí sa len fotením, jeho tvorba boduje aj v Číne

  • Ocenenia zbiera v rôznych kútoch sveta
  • Teraz vydáva knihu s fotografiami, ktoré vznikli počas krízy, ktorá otriasla životmi množstva ľudí v našej krajine
Michal Zahornacký
Michal Zahornacký
  • Ocenenia zbiera v rôznych kútoch sveta
  • Teraz vydáva knihu s fotografiami, ktoré vznikli počas krízy, ktorá otriasla životmi množstva ľudí v našej krajine

Ako sa obyčajný mladík, ktorý si chce len zaznamenávať výlety s priateľmi, vypracuje na uznávaného fotografa s vlastným osobitým štýlom a pohľadom na svet?

O ceste k fotoaparátu, úspechoch, ale aj bizarných príhodách počas fotenia sme sa rozprávali s Michalom Zahornackým.

Keď si Michal kúpil svoj prvý fotoaparát, neplánoval, že raz bude fotografom. No všetko sa razom zmenilo.

„Chcel som si len zaznamenávať výlety a cesty s priateľmi. Náhodou som sa dostal na Facebooku do rôznych fotografických skupín, kde som videl, ako sa dá fotografia použiť na sebavyjadrovanie. To ma ihneď nadchlo a začal som skúmať, ako boli fotografie odfotené, ako boli svietené a upravované.“

„Neskôr som chcel podobný pocit vyvolať aj vo svojich fotografiách a začal som experimentovať štýlom pokus-omyl. Všetko, čo som vtedy potreboval, som našiel na internete a postupne som sa začal zdokonaľovať vo vnímaní svetla a techniky.“

Michal si na svoju prvú fotografiu nespomína, no pamätá si na prvú fotografiu, ktorá rozhodla o tom pokračovať vo fotení. Bol to experiment a vyšiel dokonale. Je to jedna z úplne prvých fotografií a volá sa Byrokracia. „Našiel som si vhodné miesto, naskicoval som si, ako by to malo vo finále vyzerať, a išiel som to skúsiť. Vyšlo to.“

Byrokracia
zdroj: Michal Zahornacký

Mladý Slovák momentálne pripravuje špeciálnu knihu CLOSE, ktorá stojí za pozornosť. Fotografie sú víťaznou sériou v medzinárodnej súťaži FAPA, Fine Art Photography Awards v kategórii Architektúra a boli vystavované na mnohých domácich a zahraničných výstavách v Číne a Českej republike.

„Je to unikátny pohľad na dobu, ktorá otriasla celým svetom. Je o ľuďoch bez ľudí. Ľudí nahradila v tomto prípade architektúra a paneláky, s ktorými žijeme dennodenne tak stereotypne, že ich prestávame vnímať.“

„Ja sa v tomto projekte hrám s geometriou a svetlom a z bežných ‚okukaných‘ stavieb vytváram nové prostredia, ktoré balansujú na hrane fotografie a grafiky. Názov CLOSE vyjadruje skutočné obdobie našich životov, keď sme boli nútení udržiavať dištanc a sociálne sa utiahnuť. Nabáda k otázke, či nás táto skúsenosť ako ľudí priviedla bližšie k sebe, alebo, práve naopak, uzavrela.“

Kniha—close-2
zdroj: Michal Zahornacký

Kniha je unikátna nielen fotografiami, ale aj samotným grafickým spracovaním, ktoré navrhol a vytvoril Matúš Stenko. Kurátorským textom dielo dotvorila Katarína Karafová.

Aktuálne prebieha crowdfundingová kampaň na podporu knihy do 14. 11. 2023 a kniha by mala byť hotová do konca novembra, takže bude dostupná do Vianoc. Knihu si môžeš predobjednať na webovej stránke michalzahornacky.com.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá