Muskov majstrovský plán: Tesla vo verejnej doprave, solárne strechy a autá, ktoré ti zarobia peniaze

Dárius Polák / 24. júla 2016 / Tech a inovácie

Pred viac ako desiatimi rokmi odhalil CEO Tesly Elon Musk svoj majstrovský plán pre elektroautomobilovú spoločnosť – vybudovať športové auto, ktoré bude konkurencieschopné vysoko-výkonným benzínovým autám a následne vytvoriť ďalšie, cenovo dostupné auto s rovnakými parametrami.

Desať rokov ubehlo a spoločnosť svoje sľuby spĺňa. Po prvom drahšom modely Tesla Roadster prišiel Model S, nasledovaný SUV Modelom X a o rok nás čaká Model 3 s cenovkou $35 000 dolárov (€31 777 eur). Teraz Musk odhalil druhú fázu svojho veľkolepého plánu a znie dosť zaujímavo.

Tesla má v úmysle vytvoriť solárnu strechu, ktorá bude zbierať energiu a ukladať ju v batérii, vďaka čomu budú majitelia domov menej závislý od elektrickej siete. Cieľom je, aby zariadenie bolo ľahko dostupné, ľahko namontovateľné a ľahko kontrolovateľné pomocou jednoduchej aplikácie.

1

foto: ecofortis.solar

Aby sa to dosiahlo, spoločnosť potrebuje vlastniť tech solárnu firmu SolarCity, kde je Musk chairmanom a kde dúfa, že presvedčí ostatných investorov k podpore tohto nápadu. Ak sa mu to podarí, spoločne skombinované solárne produkty sa budú dopĺňať s batériou Tesly.

Druhá novinka hovorí o tom, že Tesla bude produkovať ďalšie typy vozidiel. Pracuje napr. na dizajne kompaktného SUV, ktoré bude slúžiť ako pickup, dizajne nákladných vozidiel (kamiónov) a dizajne verejných vozidiel dopravy (autobusoch). Ak všetko pôjde ako má, o rok už dôjde k ich odhaleniu. Musk verí, že Tesla vo verejnej doprave bude poskytovať služby za nižšie ceny pri vysokej bezpečnosti.

2

foto: wikipedia.org

Veľkú časť plánu budú tvoriť schopnosti autopilota vo vozidlách. Musk si to predstavuje tak, že ľudia si budú môcť zavolať svoje autá z akéhokoľvek miesta, zatiaľ čo pri cestovaní budú môcť odpočívať, čítať alebo robiť, čo len budú chcieť (hrať pokémonov cha-cha).

Vďaka úplnej autonómnosti by ľudia svoje autá mohli zdieľať s niekym iným v čase, keď ich nepoužívajú. Veľa ľudí totižto jazdí na svojich autách iba zopárkrát do týždňa a preto by ich mohli prenajímať iným ľuďom a vďaka tomu na tom zarobiť.

Pre zhrnutie, “Master Plan, Part Deux,” zahŕňa tieto kroky:

  • vytvoriť solárne strechy, ktoré nám znížia náklady na energie
  • rozšíriť produktovú líniu vozidiel do hlavných segmentov
  • vytvoriť autopilota, ktorý bude 10x viac bezpečný ako my (cestou vzájomného učenia sa)
  • umožniť nám zarábať na prenajímaní našich áut

Je v skutku zaujímavé sledovať cestu Tesly, pretože z pohľadu rozprávača to vyzerá tak, že chcú zanechať svetový dopad, redukovať závislosť na fosílnych palivách a zmeniť spôsob, akým používame vozidlá. A ešte zaujímavejšie bude vidieť, či sa ďalšia fáza tohoto plánu skutočne podarí.

3

foto: vin1000.com

zdroj: thenextweb.com, zdroj titulnej fotky: newyorker.com

Pridať komentár (0)