Dal výpoveď, aby mohol cestovať a surfovať. Dnes prenajíma obytné dodávky, užíva si slobodu aj úspešné podnikanie (ROZHOVOR)

 • Peter pôsobil roky v Austrálii, kde sa mu zapáčila myšlienka cestovania v obytných vanoch
 • Po návrate na Slovensko sa zamestnal v korporáte, túžba slobodne cestovať ho primäla ku kúpe a prerábke prvého volkswagenu
 • Dnes prenajíma štyri obytné dodávky a užíva si slobodu aj úspešné podnikanie
Dal výpoveď, aby mohol cestovať a surfovať
Martina Vrzalová
 • Peter pôsobil roky v Austrálii, kde sa mu zapáčila myšlienka cestovania v obytných vanoch
 • Po návrate na Slovensko sa zamestnal v korporáte, túžba slobodne cestovať ho primäla ku kúpe a prerábke prvého volkswagenu
 • Dnes prenajíma štyri obytné dodávky a užíva si slobodu aj úspešné podnikanie

Slovák Peter Poliak založil firmu na prenájom obytných vanov PureCampers po tom, čo ho omrzela práca v korporáte. V rozhovore pre Startitup prezradil množstvo zaujímavostí a tipov.

 • V čom je cestovanie v obytnej dodávke čarovné
 • Na čo všetko treba pri prerábke auta na obytný van myslieť
 • Ktoré krajiny sú na roadtripy s dodávkou priam stvorené
 • Pre koho je cestovanie vo vane vhodné
 • Ktorá africká krajina je surferským a kempingovým rajom

Po výške si pôsobil tri roky v Austrálii. Aká to bola skúsenosť?

Počas vysokej školy a aj po nej som pomerne veľa cestoval. V Austrálii som vystriedal nespočetné množstvo zamestnaní, dobrých aj zlých, ale samotná skúsenosť dlhšieho pobytu a života tam bola skvelá.

Jeden z jobov, ktoré som mal na dlhšiu dobu, bola aj práca pre asi najväčšiu spoločnosť prenajímajúcu obytné dodávky v Austrálii Wicked Campers. Veľmi sa mi to vtedy zapáčilo a spomínam si, ako mi napadlo, že toto je niečo, čo si viem predstaviť robiť aj na Slovensku.

Hneď som to však vo svojej hlave zamietol s tým, že Slovákov by takáto forma cestovania nezaujala a čo ja vlastne chcem, kde by som zobral peniaze na dodávku a jej prerobenie.

Ako si sa dostal z korporátu k prenajímaniu obytných vanov?

Po návrate na Slovensko som si našiel perspektívnu prácu v korporáte. Pracovná náplň bola zaujímavá a mal som aj fajn kolegov. Práca ma bavila pomerne dlho, ale časom sa medzi finančné reporty a excelovské tabuľky začali miešať fotky surfových destinácií a vĺn kade-tade po svete.

Usedený život v kancelárii ma prestal napĺňať a vedel som, že čoskoro sa niečo musí zmeniť. Mal som niečo našetrené, a tak som si začal skladať plán úniku – pol roka cestovania so zastávkami na surfovanie.

Keď sa to spojilo s mojou dlhoročnou túžbou mať obytnú dodávku, celé to začalo dávať perfektný zmysel. Teda okrem toho, čo bude potom (smiech). Na túto otázku som sa rozhodol nájsť odpoveď na cestách.

Potom už nasledovalo len pár formalít, zobrať si hypotéku a následne zaniesť výpoveď šéfovi. Potom už len nájsť vhodnú dodávku, ktorú som si mohol dovoliť, prerobiť si ju, vysvetliť to celé rodičom a vyraziť na cesty.

Podarilo sa ti na cestách nájsť odpoveď na otázku, čo bude potom?

Nie (smiech). Po pol roku som bol naspäť. S kopou zážitkov, no bez peňazí a plánu. Zobral som pár brigád, aby som si mohol zaplatiť bývanie a jedlo. Vedel som, že tadeto cesta nevedie.

Mal som však už prerobenú a vybavenú dodávku, a tak som ju skúsil ponúknuť na prenájom. Na moje prekvapenie sa pár bláznov našlo. Letná sezóna bola už skoro na konci, ale aj tak sa mi podarilo si prenájmom mierne zlepšiť finančnú situáciu.

Nemal som veľmi čo stratiť, a tak som sa rozhodol, že najbližšiu zimu strávim otročením v rakúskych Alpách, aby som si našetril na ďalšie auto. Veď keď to nepôjde, stále ho môžem predať. Po návrate z Álp som našiel ďalšie auto, prerobil ho u seba na dvore a ponúkol na prenájom.

A ono to na moje prekvapenie išlo. Spravil som si webstránku, zahral sa na instagramera a biznis začal naberať reálnejšie kontúry.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá