Na ďalekej Sibíri odbehli maratón v -52 °C. Ľudia vyzerali ako cencúle. „Desivá skúsenosť,“ hovorí bežkyňa

  • Celkovo sa zúčastnilo 38 odvážlivcov
  • Podľa miestnych obyvateľov bolo v Ojmjakone už aj -70 °C
Ojmjakon
Na maratóne v sibírskej dedine Ojmjakon bojujú pretekári nielen sami so sebou, ale predovšetkým s neuveriteľnou zimou., Twitter/Agency Center
  • Celkovo sa zúčastnilo 38 odvážlivcov
  • Podľa miestnych obyvateľov bolo v Ojmjakone už aj -70 °C

Zimné mesiace sú často obdobím, kedy sa ľudia vyhýbajú pohybu na čerstvom vzduchu, o behu ani nehovoriac. Dôvod je prostý: zima, sneh, respektíve chladné počasie. Behať v mínusových teplotách je pre mnohých úplne nepredstaviteľné, ba priam až z ríše divov.

Avšak nie všetci majú takýto názor. Ako sme ťa informovali v našom článku, na Sibíri sa nachádza maličká ruská osada Ojmjakon v regióne Jakutsko, ktorá je považovaná za najchladnejšiu obývanú oblasť na našej planéte. A práve tam sa v piatok konal azda najbláznivejší maratón Zeme, informuje The Mirror.    

Víťaz takmer omdlel 

V Ojmjakone, známom aj ako svetový pól chladu, súťažilo 38 mimoriadne odvážnych pretekárov na maratónskej a polmaratónskej trati, pričom zvádzali boj nielen sami so sebou, ale aj s treskúcou zimou (-52 °C), ktorú si bežný občan v našom geografickom regióne ani nedokáže predstaviť.  

Víťazom sa stal iba 24-ročný študent Konstantin Dragunov, ktorý viac ako 42 kilometrov v týchto neľudských podmienkach zabehol za tri hodiny a sedem minút. Podľa vlastných slov sa na trati takmer stratil a navyše na 34. kilometri v dôsledku chladu takmer odpadol.

„Maratón je nepredvídateľný, povedali mi to vopred. Čo nasledovalo však bolo horšie. Po 33 kilometroch som takmer omdlel,“ dodal tento študent, ktorý víťazstvo na najchladnejšom maratóne sveta venoval svojmu starému otcovi Semyonovi Dragunovovi, ktorý nedávno zomrel.

Desivá skúsenosť, povedala jedna z bežkýň

Portál Salt Wire uvádza, že pred samotnými pretekmi všetci účastníci museli prejsť lekárskymi kontrolami a na občerstvovacích staniciach pozdĺž trasy dostali vývar, horúci čaj a niečo malé pod zub. Podľa lokálnych médií boli všetci bežci zabelení od hlavy po päty, čím sa chránili pred neuveriteľným chladom. 

Alisa Matveevová, ktorá bežala polmaratón, povedala, že táto skúsenosť bola „veľmi desivá“, pretože najnižšia teplota, v ktorej doteraz trénovala, bola -20 °C v Moskve.

„Prvých 10 km sa mi bežalo ťažko. Potom to už bolo jednoduchšie, pretože už chápete, ako dýchať, pamätáte si, že musíte odstrániť ľad z očí, pretože sa vám ním zakrývajú oči. Som naozaj rada, že som mala na sebe termo masku a vyhrievané vložky, naozaj ma zachránili,“ povedala pre US News.

The Mirror informuje aj o víťazke ženskej kategórii, ktorou sa stala Yana Egorová, zdravotná sestra z okresu Namsky v Jakutsku, najchladnejšej trvalo obývanej oblasti na svete, známej aj ako republika Sacha. Je to najväčší región Ruskej federácie. 

Vychýrená chladná oblasť 

Ojmjakon je celosvetovo známe miesto, kde obrovská zima nie je ničím prekvapujúcim, práve naopak. ​Najnižšia oficiálne zaznamenaná teplota v Ojmjakone bola -67,7 °C v roku 1933, ale miestni obyvatelia trvajú na tom, že skorší údaj bol mínus -71,2 °C ešte z januára 1924.

Zima tu trvá neuveriteľných 9 až 10 mesiacov v roku, pričom ide o mesto, ktoré je od hlavného mesta Ruska vzdialené asi 5 300 km severovýchodne.

Portál Amusing Planet dodáva, že je iróniou, že Ojmjakon znamená „nemrznúca voda“, ktorá sa nachádza v blízkosti neďalekého horúceho prameňa. Dnes je dedina domovom asi 500 ľudí a donedávna mala jediný hotel bez teplej vody a vonkajších záchodov.

Zatiaľ čo snehová nádielka v západnej Európe môže spôsobiť zatvorenie škôl na niekoľko dní, osamelá škola v Ojmjakone sa zavrie len v prípade, že teploty klesnú pod -52 °C. Nič tu nerastie, preto ľudia jedia len soby a konské mäso.

Zdroje: US News, Salt Wire , The Mirror, Reuters, Amusing Planet

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá