Chcú ušetriť, no môžu spôsobiť katastrofu. Hasiči varujú pred týmito alternatívnymi spôsobmi vykurovania

  • Mrazivé počasie a vysoké ceny energií nútia ľudí ku kreatívnym riešeniam
  • V skutočnosti sú také „riešenia“ nebezpečné
  • Hrozba sa skrýva aj na nečakanom mieste
požiar
TASR/LIBKOS
  • Mrazivé počasie a vysoké ceny energií nútia ľudí ku kreatívnym riešeniam
  • V skutočnosti sú také „riešenia“ nebezpečné
  • Hrozba sa skrýva aj na nečakanom mieste

Európa sa v posledných dňoch ocitá v mrazivom počasí. Vysoké ceny energií spoločne s mrazivými teplotami spôsobujú, že čoraz viac ľudí sa uchyľuje k alternatívnym zdrojom vykurovania.

Záchranné zložky však varujú, že namiesto ušetrených problémov si ľudia môžu zavariť na poriadne veľký problém. Skončiť môžu dokonca bez strechy nad hlavou.

Hasiči upozorňujú, že nebezpečné sú elektrické ohrievače, ale aj elektrické deky a podložky. Ľudom preto radia dodržať nasledujúce zásady:

  • Uistite sa, že medzi elektrickými ohrievačmi a odevom, nábytkom alebo inými horľavými materiálmi je vzdialenosť jeden meter.
  • Nepoužívajte elektrické deky, ktoré sú poškodené alebo sú zrolované v skrini už niekoľko rokov.
  • Nepoužívajte termofory v kombinácii s elektrickými dekami. Voda a elektrina sa nemiešajú!
  • Uistite sa, že elektrické deky a ohrievače nezostanú zapnuté cez noc a že zásuvky nie sú preťažené.

Alternatívne metódy vykurovania a TikTok

Hasiči varujú, že už zaznamenali prípady, keď alternatívne metódy viedli ku požiaru.

„Už sme videli príklady ľudí, ktorí sa snažili vykurovať svoje domy alternatívnymi spôsobmi, ale našťastie v našom regióne nedošlo k žiadnym vážnym incidentom,“ uviedli hasiči z Newcastle a okolia vo vyhlásení.

„Inde v krajine ľudia zničili svoje domovy v dôsledku požiarov spôsobených elektrickými ohrievačmi, prikrývkami alebo upchatým komínom.“

„To nielenže ohrozuje životy, ale môže to viesť k tomu, že tieto Vianoce zostanete bez domova alebo budete mať výrazne hlboko do vrecka,“ varovali hasiči.

Na fotografii je zachytený požiar v Chorvátsku z júla 2022
zdroj: SITA/AP Photo

Zápasníci s nešťastiami varovali aj pred radami, ktoré ľudia nájdu na sociálnej sieti TikTok. Užívatelia siete na nej uvádzajú množstvo trikov, ako si vyrobiť alternatívne metódy kúrenia. Jednou z nich je ohrievač z kvetináča, do ktorého sa vyleje vosk z čajových sviečok.

„Hoci tieto rady môžu vyzerať ako dobrý spôsob šetrenia peniazí na účtoch za kúrenie, sú veľmi nebezpečné a vyzývame ľudí, aby nesledovali videá zverejnené online,“ cituje Sky News vyšetrovateľa požiarov, a zároveň vedúceho stanice Barclaya Mastersona.

Expert na požiare varuje, že čajové sviečky sa nemajú používať na nič iné okrem toho, na čo sú určené. Kvetináč navyše nevydrží teplo a jeho konštrukcia sa rozštiepi.

Okrem popálenín, ktoré môže také zariadenie spôsobiť, môže aj vznietiť požiar.

„Rady ako táto tvrdia, že vám ušetria peniaze, ale namiesto toho riskujete svoj život,“ dodal hasič.

Nebezpečenstvo číha aj v komínoch 

Na ľudí však číha aj ďalšia hrozba spojená s vykurovacou sezónou, a to nevyčistené komíny. TASR upozorňuje, že kontrolu komínov netreba podceňovať.

„V rodinných domoch hasiči v uplynulom mesiaci zasahovali až v 85 prípadoch, z toho v 28 prípadoch bol požiar spôsobený práve vyhorením sadzí. Horelo aj v bytových domoch. Nesprávnou a nedbalostnou obsluhou tepelného spotrebiča pri varení vzniklo šesť požiarov,“ priblížil prezident Hasičského a záchranného zboru Pavol Mikulášek.

Sanitka
zdroj: TASR / Milan Kapusta

V prípade požiaru krbu alebo sadzí treba zachovať pokoj. Ak sa požiar nedá uhasiť vlastnými silami, treba zavolať hasičov na tiesňovej linke 150 alebo 112.

„Odstavte krb, utesnite prívod spaľovacieho vzduchu. Skontrolujte, či v miestnostiach, cez ktoré komín vedie, nevzniká dym a teplo. Neotvárajte dvierka v komíne,“ radí ministerstvo. Z blízkosti komína treba odstrániť horľavé predmety. Do zadymených miestností sa nevstupuje.

Požiar sadzí v komíne sa nehasí vodou. „Mohlo by dôjsť k jeho popraskaniu alebo dokonca výbuchu, na zrazenie teploty v komíne a uhasenie horiacich sadzí v komíne je možné použiť suchý piesok,“ dodal rezort.

Zdroje: Sky News, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá