Na Slovensko sa rúti „apokalyptické počasie“: Priprav sa na mohutnú víchricu (PREDPOVEĎ)

  • Počasie na Slovensku sa zmení
  • Prichádza k nám studený front od západu a teplý vzduch z juhu
  • V piatok a sobotu bude veľmi veterno, v nedeľu zima
Veterné počasie, silný vietor, veterno
Archív Canva
  • Počasie na Slovensku sa zmení
  • Prichádza k nám studený front od západu a teplý vzduch z juhu
  • V piatok a sobotu bude veľmi veterno, v nedeľu zima

Končiaci sa septembrový týždeň prinesie náhlu zmenu počasia. Zatiaľ čo posledné dni sme si na Slovensku užívali ešte stále teplé dni, v piatok k nám postúpi studený front od západu. Spája sa to s tlakovou nížou a prináša nepriaznivú predpoveď počasia, no nie ochladenie.

Ako informuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojom webe, štvrtok nás čaká prevažne pooblačné, no stále teplé počasie. Na celom území budú najvyššie denné teploty dosahovať 22 až 27 stupňov Celzia. 

Zajtra (22. 9.) však nastane zmena. Meteorológovia očakávajú, že na Slovensko bude od západu prúdiť studený front spojený s tlakovou nížou, zatiaľ čo od juhu k nám postúpi veľmi teplý vzduch.

To všetko prinesie výsledky v podobe vysokých denných teplôt spojených s veľmi silným prúdením vzduchu.

„Malá, miestami prechodne zväčšená oblačnosť a v priebehu dňa od západu ďalšie pribúdanie oblačnosti. V noci a predpoludním lokálne hmla alebo zamračené s nízkou oblačnosťou. Ojedinele prehánky alebo dážď. Veľmi teplo a veterno,“ znie predpoveď počasia na piatok.

Teploty sa pritom vyšplhajú na 24 až 29 stupňov Celzia. Výnimkou budú Orava, Liptov, Spiš, Horehronie a krajný severovýchod, kde by nemali presiahnuť 22 stupňov.

Vietor dosiahne obrovskú rýchlosť

Zároveň je hlásený juhovýchodný až južný vietor. Ten môže dosiahnuť nárazy v rýchlosti 40 až 60 kilometrov za hodinu. Podľa Beaufortovej stupnice sily vetra ide o „prudký vietor“, pri ktorom vidíme pohyb celých stromov a chôdza proti nemu je obtiažna.

Situácia však bude ešte podstatne horšia na horách. V horských oblastiach na Orave, Liptove i v Tatrách vydal výstrahu prvého stupňa pred vetrom. 

Výstraha sa týka horských oblastí v okresoch Žilina, Martin, Námestovo, Dolný Kubín, Tvrdošín, Ružomberok, Banská Bystrica, Brezno, Liptovský Mikuláš a Poprad. Na horách v polohách nad pásmom lesa môže vietor dosiahnuť v nárazoch rýchlosť 110 až 135 kilometrov za hodinu, čo meteorológovia označili ako víchricu, píše TASR.

Podľa Beaufortovej stupnice pôjde vzhľadom na predpovedanú rýchlosť vetra o mohutnú víchricu (110 až 117 km/h) alebo orkán (nad 118 km/h).

Výrazné ochladenie

S nástupom soboty sa situácia veľmi nezlepší. Naopak k silnému vetru pribudne aj hrozba búrok. Ráno bude hroziť hmla, prehánky a ojedinelé búrky budú postupovať od západu.

Malo by sa aj ochladiť s výnimkou na juhu stredného Slovenska, Abova a Zemplína, kde teploty naďalej dosiahnu 24 až 29 stupňov.

K skutočne výraznému ochladeniu však dôjde v nedeľu. Najnižšia nočná teplota dosiahne na Kysuciach, Orave a Liptove okolo 10 stupňov, zvyšok Slovenska by mal počítať so 17 až 12 stupňami. Predpovedané najvyššia denná teplota predstavuje 18 až 23, v Žilinskom kraji a na Spiši okolo 16 stupňov Celzia.

Zároveň by sa však studený front v karpatskej oblasti začne vlniť a od západu sa do strednej Európy rozšíri tlaková výš. Očakávaj teda ustálenejšie počasie, menej zrážok a nižšiu oblačnosť.

Koncom víkendu by teploty mali opäť narásť. Podľa SHMÚ očakávame nadnormálne počasie s najvyššou dennou teplotou od 22 do 28 stupňov Celzia.

Fenomén El Niño

Podľa klimatológov z Amerického centra pre predpovede klímy (CPC) je tu viac ako 95-percentná šanca na to, aby fenomén zvaný El Niño pokračoval až do januára či dokonca marca budúceho roka. Nie je pritom vylúčené, že by mohol trvať aj dlhšie, informovali sme.

Podľa meteorológa Petra Jurčoviča ide o jav založený na otepľovaní vody v Tichom oceáne. Keď sa otepľuje výraznejšie, súvisí to so zvýšenou aktivitou slnka.

„Silnejšie žiarenie zo Slnka prichádza na Zem, a keďže má Tichý oceán najväčšiu plochu, prejavuje sa to tam najvýraznejšie. Tento jav je pozorovaný už niekoľko storočí, nie je to žiadna novinka,“ hovorí pre Startitup.

V súčasnosti hrozí, že budeme mať dočinenia so „silným“ typom tohto javu, ktorý by mal v rovníkovej oblasti zohriať teplotu vody o viac ako 1,5 °C. Táto pravdepodobnosť sa podľa analýzy zvýšila o 71 %.

Zdroje: SHMÚ, Archív SIU, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá