Na Slovensku sa konečne vypláca podnikať poctivo, píše Alexandra Murajdová

  • Obvinený prominentný advokát smeroval z dovolenky na vypovedanie do NAKA
  • Michaela si otvorila v Bratislave sladký a poctivý biznis, ktorý si domáci rýchlo obľúbili
  • Dcéra prokremeľského politika nesúhlasí s vojnou. Ten ju viac už nepovažuje za svoju dcéru
na snímke je zachytený Svet Miriss
Alex Kiňová/Svet Miriss
  • Obvinený prominentný advokát smeroval z dovolenky na vypovedanie do NAKA
  • Michaela si otvorila v Bratislave sladký a poctivý biznis, ktorý si domáci rýchlo obľúbili
  • Dcéra prokremeľského politika nesúhlasí s vojnou. Ten ju viac už nepovažuje za svoju dcéru

V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité z aktuálneho diania za posledných 24 hodín a to, čo by si nemal prehliadnuť.

Vybrali sme tri hlavné témy:

  • Prominentný advokát obvinený z korupcie prišiel na NAKA
  • Do Bratislavy prišla z Amsterdamu a otvorila novú cukráreň. Vypredané máva každý deň
  • Príbeh dcéry ruského senátora: „Som proti tejto vojne,“ prehovorila vo vyhnanstve

Z dovolenky vypovedať na NAKA

Prominentný advokát Marián Bošanský, ktorého minulý týždeň hľadala v advokátskej kancelárii USGB NAKA, bol dnes vypovedať pred vyšetrovateľom.

Bošanského minulý týždeň obvinili z korupcie. Úplatky mali smerovať do rúk generálneho riaditeľa Slovenskej inšpekcie životného prostredia Jána Jenča.

Na dohodnutých stretnutiach sa rozprával Jenčo s „vybavovačom“ o istej firme, ktorá obchoduje s odpadom a zastupuje ju spomínaný advokát. Vlani v novembri sa Bošanský podľa obvinenia rozhodol, že jej pomôže nelegálnym spôsobom. Práve preto sa spojili s Jenčom. 

Ten však hneď po prvom stretnutí s „vybavovačom“ a pred prvým úplatkom sám kontaktoval elitných policajtov a neskôr už na stretnutiach zohrával tajnú rolu agenta. Policajti preto majú všetko jasne zaznamenané.

V čase minulotýždňového zásahu NAKA v advokátskej kancelárii bol Bošanský na dovolenke mimo Slovenska a vyšetrovateľ ho preto nemohol vypočuť. Podľa informácií Startitupu sa späť zo zahraničia vrátil počas uplynulého víkendu.

S vyšetrovateľom sa dohodol, že vypovedať príde hneď v prvý deň nového pracovného týždňa, v pondelok. Startitup chcel obvineného osloviť a dať mu priestor na vyjadrenie. Do Prezídia policajného zboru však vošiel Bošanský bočným vchodom a naše cesty sa tak minuli.

bošanský
zdroj: usgb.sk

Oficiálne stanovisko z prezídia policajného zboru znie: „Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry dnes obvinil dve fyzické a jednu právnickú osobu z korupcie. Konkrétne JUDr. M. B., R. Š. a advokátsku kanceláriu zo spáchania pokračovacieho prečinu podplácania.“

Za tento hrozí advokátovi Mariánovi Bošanskému a „vybavovačovi“ podľa trestnej sadzby najviac 5 rokov väzenia. Viac sa dočítaš v našom článku.

Sladký a poctivý biznis

Dvadsaťsedemročná podnikateľka sama ochutnala svet a nedávno otvorila v Bratislave vlastnú kaviareň s cukrárenskou výrobou, kde sa pohrá s tými tvojimi chuťovými pohárikmi.

Upozorňujeme však, že musíš stihnúť prísť včas, ak si chceš z ponuky vyberať. Koláčiky Michaely Kurajdovej sa každý deň vypredajú do posledného.

Michaela v minulosti veľa cestovala, spoznávala svet a rôzne kultúry. Práve na cestách mala možnosť ochutnať množstvo jedál a jedinečné dezerty, ktoré sú typické pre vzdialené krajiny.

Na snímke je výrobok z dielne projektu Svet Miriss.
zdroj: Alex Kiňová/Svet Miriss

Jej cesta v podnikaní nabrala pomerne netypický smer, viedla zo zahraničia na Slovensko. S jej priateľom sa vrátili z Amsterdamu do Bratislavy a príjemné miesto si vytvorili doma, vo svojej štvrti. 

Vznikol tak projekt s názvom Svet Miriss, kde Michaela rada experimentuje. Svojich zákazníkov prekvapuje a rozmaznáva nadštandardnými zákuskami.

Na snímke je zakladateľka projektu Svet Miriss.
zdroj: Alex Kiňová/Svet Miriss

Jej svet, ktorý nájdeš na Račianskej ulici 87, sa pravdepodobne zapáči aj tebe. Nie je totiž len sladký, ale aj poctivý.

Podľa jej slov by mal byť každý zamestnávateľ poctivý voči svojim zamestnancom v podmienkach a v oblasti miezd, no aj voči zákazníkovi prostredníctvom poskytnutia dobrých služieb a kvalitných výrobkov.

Nepoctivé podnikanie, s ktorým sa dá ľahko stretnúť aj na Slovensku, ovplyvňuje konkurencieschopnosť tých, ktorí k svojmu snu pristupujú podľa pravidiel.

„Som presvedčená, že poctivosť v podnikaní sa podľa hesla ‚čo dáš, to dostaneš’, dokonca viac než inde, pozitívne prejaví,“ tvrdí však Michaela. Viac sa dočítaš v našom článku.

Vojna nepozná rodinu

Senátor Chanty-Mansijského autonómneho okruhu v Rusku Eduard Isakov vyzval svoju dcéru, aby šla robiť dobrovoľnícku prácu na Donbas. Tiež podotkol, že už viac jeho dcérou nie je. Vyslovila sa totiž proti zabíjaniu nevinných ľudí na Ukrajine.

Isakov je prokremeľským politikom, ktorý vojnu otvorene podporuje. V apríli sa vyhrážal tým, ktorí s vojnou nesúhlasili, že ich vyšle obnovovať Donbas. Tvrdil, že by mali rovnakými rukami, ktorými píšu ohavné príspevky na sociálne siete, urobiť niečo pre svoju krajinu: „Nech čistia ulice od odpadkov, natierajú ploty. Pošlite ich do DĽR a LĽR.“

Jeho dcéra Diana sa v tom čase bála priznať, že v skutočnosti má na vojnu sama diametrálne odlišný názor ako on. Minulý týždeň pridala na sociálnu sieť príspevok z letiska: „V našej krajine som nemohla hovoriť, čo si myslím.“

„Ľudia zabíjajú ľudí. To je Rusko. Žijem v krajine, ktorá to robí. Prvých pár dní vojny som preplakala. Prežívala som smútok, ako keby mi umieral niekto z rodiny,“ priznala pre ruské BBC, článok bol uverejnený deň po jej odchode z Ruska.

Diana sa narodila senátorovi Eduardovi Isakovovi a jeho prvej manželke. Ich vzťah nebol ukážkový ani počas jej detstva. Vychovávala ju tvrdá ruka, pri ktorej nebol priestor na emócie. O samovraždu sa pokúsila dokopy šesťkrát.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Эдуард Исаков (@senator_isakov)

Po začatí vojny cítila, že musí niečo urobiť. Sedemnásteho apríla sa v nenápadnom oblečení, v lekárskej maske a v rukaviciach vybrala vyvešať svoje vlastné protivojnové letáky. Rýchlo ju však zadržali ľudia v civile. Krátko na to sa o skutočnosti dozvedel aj Isakov.

Senátor pre BBC poznamenal, že po tom, čo sa jeho dcéra zúčastnila na protivojnovom zhromaždení, vyzval aj ju, aby „navštívila miesta vojenskej slávy sovietskeho ľudu“ a „išla na Donbas ako dobrovoľníčka“.

Otec ju nazval „nepriateľkou rodiny“„zločinkou“ „nepriateľkou ľudu“. „Neskôr povedal, že nie som jeho dcéra,“ vraví 25-ročná Ruska. Viac o jej príbehu, o ktorom dnes hovorí slobodne, sa dočítaš v našom článku.

Dnešné správy, ktoré by nemali ujsť tvojej pozornosti:

Odomknúť kamošovi / rodine
Zdroje: SIU, SIU, SIU, SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá