Na Slovensku sa nedohodli, tak si našli investora v zahraničí

  • Ďalšia investícia do slovenského startupu. Tento krát sa môže pochváliť zahraničným investorom startup Localization Guru, ktorého cieľom je zvyšovanie kvality prekladov.
image_1437033406.jpeg
  • Ďalšia investícia do slovenského startupu. Tento krát sa môže pochváliť zahraničným investorom startup Localization Guru, ktorého cieľom je zvyšovanie kvality prekladov.
 
 
Ahoj Slávo, z tvojho facebooku som sa dozvedel, že sa vám podarilo nájsť investora. O koho sa jedná a ako ste sa s ním dali dokopy?
 
S Milošom Lukačkom z Delta Accelerator sme sa spoznali na minuloročnom Pioneers Festival vo Viedni. Vtedy sme ešte netušili, že niekedy z toho bude investícia. O pár mesiacov a pár nezáväzných stretnutiach sa nám Miloš ozval s tým, že by mali záujem investovať do Localization guru. V tom čase sme uzatvárali prvú investíciu so CEED tech akcelerátorom v Budapešti a boli sme otvorení myšlienke follow up investície. 
 
Ako prebiehalo vyjednávanie podmienok s investorom a koľko trval celý proces?
 
Vyjednávali sme od decembra 2014, kedy sme sa začali baviť aj o konkrétnych podmienkach a položili základy spolupráce. Neskôr prebiehali oficiálne stretnutia a due diligance, ktoré trvali približne 5 mesiacov.
 
 
 
 
Bola nejaká vec, ktorú vám investor vyslovene vytkol, alebo s ktorou bol naopak veľmi spokojný?
 
Viedli sme od začiatku otvorený rozhovor a nebolo vyslovene nič čo by nám investor vytkol. Práve naopak, pristúpil na naše podmienky. Čo nás celkom prekvapilo, bolo vyjadrenie, že Delta Capital neinvestuje do nápadu, ale do ľudí. Je to hlavne iný pohľad na investíciu v dobe, keď každý naháňa originálny nápad alebo nového unicorna (jednorožca). Ako sme sa dozvedeli od Startup Studia KPMG, ktoré nám od začiatku pomáha s právnymi záležitosťami, je to dosť zriedkavé. Možno preto nás privítali hneď so slovami, “sign it”, čiže podpíšte to :) 
 
 
Viem, že u nás sa vám nájsť investora nedarilo. Prečo si myslíš, že ste ho nakoniec našli u našich susedov?
 
Mali sme možnosť zobrať aj slovenského investora, ale zahraničný nám ponúkol oveľa viac služieb. Delta Capital je biznisovo silná skupina s množstvom projektov a konexiami na polku Európy. Delta Accelerator, ako ich divízia rizikového kapitálu nám vie ponúknuť know-how a kontakty, ktoré od slovenských investorov nedostaneme. Taktiež nám veľmi vyhovovala flexibilita zahraničných investorov, o čom svedčí aj podpísanie term sheetu na Pohode. Nehľadáme investorov v zahraničí preto, lebo si myslíme, že na Slovensku by sme nenašli investora, je to skôr zo strategického dôvodu. Snažíme sa vybudovať globálny startup, čiže potrebujeme silný network. 
 
 
 
 
Aká je výška investície? Ak môžeš prezradiť.
 
Môžem prezradiť len toľko, že sa nejedná len o finančnú investíciu, ale investícia zahŕňa aj zákazky zo strany investora a mnohé ďalšie benefity pre nás. Je to jeden z hlavných dôvodov, prečo sme sa rozhodli ísť do toho s Delta Capital v tomto štádiu.
 
 
Spomenul si, že podpis investície prebehol na festivale Pohoda. Ako vás to napadlo? 
 
Na podpise investície sme boli dohodnutí deň pred Pohodou v Prahe. Po krátkom telefonáte sme však zistili, že aj ja, aj investor sa chystáme na Pohodu. Keďže sme už mali všetok due diligance za sebou a jednalo sa len o formalitu, rozhodli sme sa podpísať term sheet na Pohode. Z môjho pohľadu je veľmi dôležité, aby bola dobrá chémia medzi startupom a investorom. Myslím si, že aj podpísanie term sheetu na Pohode dokazuje to, že medzi Delta Capital a Localization guru existuje veľmi dobrá chémia. Teším sa na biznis s nimi.
 
 
 
 
A čo vaše ďalšie plány? Chystáte sa po investícii na nejakú veľkú expanziu alebo nejaké ďalšie novinky? :)
 
Momentálne pracujeme na globálnom advisory board, ktorý bude už čoskoro obohatený o pár veľmi zaujímavých ľudí, s ktorými vyjednávame podmienky. Oficiálne zatiaľ môžem spomenúť nášho prvého advisora Adama H. Martina, ktorý nedávno exitol svoju prvú spoločnosť a momentálne pôsobí ako viacnásobný angel investor a devp. ops. v jednom “menšom” startupe Jumio. Okrem toho rozvíjame jednu veľmi zaujímavú spoluprácu, ale o tom až nabudúce – po oficiálnom spustení :-)
 
 
 
Startupu Localization Guru gratulujeme k investícii a budeme pozorne sledovať jeho cestu. Ako jednému z mála slovenských startupov sa im podarilo získať zahraničnú investíciu, preto sme aj my zvedaví, ako sa im bude dariť, avšak veríme, že táto spolupráca ich posunie vpred. Držíme palce! :)
 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK