Na Štrbskom plese nahradia lúky a lesy apartmány a zjazdovky. Ľudia aj ochranári sú zhrození

  • Na Štrbskom plese sa stavia a zásahy do TANAP-u, kde by mal platiť najvyšší stupeň ochrany, developerom nič nehovorí
  • Ochranári prírody aj obyvatelia mesta s výstavbou nesúhlasia
  • Ako bude vyzerať epicentrum cestovného ruchu na Slovenku?
strbske pleso
TASR: Milan Kapusta
  • Na Štrbskom plese sa stavia a zásahy do TANAP-u, kde by mal platiť najvyšší stupeň ochrany, developerom nič nehovorí
  • Ochranári prírody aj obyvatelia mesta s výstavbou nesúhlasia
  • Ako bude vyzerať epicentrum cestovného ruchu na Slovenku?

Štrbské pleso sa v budúcnosti pravdepodobne zmení na nepoznanie. Výstavba v najvyššom stupni ochrany má zahŕňať nové zjazdovky, vleky a s tým spojené parkoviská, apartmánové a bytové domy či priestory pre občiansku vybavenosť. Na problematiku upozornil Denník N

Kúpeľné domy, ktoré na Štrbskom plese vyrástli ešte za prvej republiky, niektoré z nich pretrvali aj počas bývalého režimu a následne koncom 90-tych rokov zanikli, sa teraz rekonštruujú. Ide napríklad o známe sanatórium Helios či areál hotela FIS. 

Veľa vecí sa zmení

14 lúk a lesných plôch sa má zastavať a prispôsobiť sa tak stále väčšiemu prílivu turistov do tejto tatranskej destinácie. 

Podobná situácia sa však stala v Demänovskej doline pred troma rokmi, kedy sa z národného parku stalo na dlhý čas stavenisko. Toto by sa podľa zistení Denník N nemalo na Štrbskom plese zopakovať. Riaditeľ správy TANAP-u prisľúbil, že bude výstavbu v tejto oblasti podrobne monitorovať a strážiť. Jeho najvyšším záujmom je ochrana prírody. 

zdroj: Prílev turistov je na Štrbskom plese bežnou rutinou naprieč ročnými obdobiami. Takto to napríklad vyzeralo v pondelok. TASR: Roman Hanc

To, že sa v priestore s najvyšším stupňom ochrany stavia, sme vedeli dávno. Okrem iného v Tatrách vyrástla aj vyhliadková veža, ktorá dostala názov High Tatras Tower.

Veža rozhádala ľudí

Tá má slúžiť na adrenalínové atrakcie, náučné alternatívy vysokohorskej turistiky. Jej autori sľubujú panoramatické výhľady a iný pohľad na slovenské veľhory. Už v čase, keď padol návrh stavbu realizovať, mali ochranári ale aj obyvatelia mesta voči tejto atrakcii veľké výhrady. Napriek všetkému dnes vyhliadková veža nad Štrbským plesom stojí.

Na obrovský zásah do prírodných ekosystémov v Jasnej reagovali aj obyvatelia a lokálni umelci. Jedným z nich je aj mladá fotografka Lucia Busfyová, ktorej fotografie upravené na pohľadnice obleteli celé Slovensko.

Zachytávajú katastrofické výjavy z Demänovskej doliny, ktoré sú už realitou. Za ne získala v roku 2018 ocenenie Slovak Press Photo v kategórii Životné prostredie. 

 

Zdroj: dennikn.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá