Na Tatranskej minerálke si kedysi pochutnávala aj Mária Terézia. Pred vyše 2500 rokmi ju pili Kelti

  • Pred vyše 2500 rokmi ju pili Kelti. Prinášali k nej obete
  • Veterná smršť v Tatrách prameň skoro zničila
  • Súčasní majitelia chceli zachytiť myšlienku, ktorú robili ich predchodcovia
  • Tatranská minerálka patrí medzi najkvalitnejšie slovenské výrobky
Tatranská minerálka
Tatranská minerálka
  • Pred vyše 2500 rokmi ju pili Kelti. Prinášali k nej obete
  • Veterná smršť v Tatrách prameň skoro zničila
  • Súčasní majitelia chceli zachytiť myšlienku, ktorú robili ich predchodcovia
  • Tatranská minerálka patrí medzi najkvalitnejšie slovenské výrobky

Mýtická krajina s krivoľakými vrcholmi, majestátnymi vodopádmi a so vznešenou zvieracou ríšou. Vysoké Tatry patria síce k menším veľhorám sveta, ale aj k tým najkrajším. V minulosti sa ľudia hôr báli. Mysleli si, že tam žijú obri, draci či nadprirodzené bytosti. Vymýšľali si preto rôzne legendy a báje.

Historicky prvá žena, ktorá absolvovala túru do Vysokých Tatier, bola poľská kňažná Beata Laska z rodu Koscieleckých, ktorá sa usadila na Kežmarskom hrade. Za cieľ si vybrala dolinu Zeleného plesa v roku 1565. 

Najstaršou tatranskou osadou je však Starý Smokovec. Založený bol v roku 1793 pri minerálnom prameni v ihličnatom lese na južných úbočiach Slavkovského štítu. Prameň aj dnes vyviera z hlbín zeme a môžeš ho pokojne ochutnať. 

Pili ju pred 2500 rokmi

Tento vzácny prameň navštevovali ešte pred 2500 rokmi keltskí ťažiari, v týchto končinách spracovávali vyťaženú železnú rudu. Historik Ján Gašpar pre časopis Tatry pred takmer dvadsiatimi rokmi povedal, že v obrazotvornosti dávnych hutníkov sa pri prameňoch zjavoval ,,huschwai“, všemocný pohanský bôžik vôd a rudných ložísk, a to v podobe čierneho vodného vtáka, ktorý mohol zmariť, alebo podporiť úsilie baníkov. „Ku kyslému prameňu mu preto prinášali svoje obete a ďakovali za dary zeme. Strážcu zemských pokladov nazývali Zmok.“

Šéf TMR vyzýva aktivistov: Neobviňujme sa a nerobme iniciatívy, ani ja nemám ideálne riešenie pre Demänovskú dolinu

Neskôr, už v období kresťanstva, sa začali k prameňu organizovať púte. Kráľovský úradník Juraj Wernher, ktorý žil na prelome 15. a 16. storočia vo svojom diele, ktoré sa venovalo minerálnym vodám v Uhorsku, spomína dva tatranské, z ktorých jeden sa využíval aj na liečebné účely.

„Aj keď ho bližšie nelokalizoval, dozaista išlo o kyslý prameň pod Slavkovským štítom. Už celkom konkrétne spomína kyslý prameň Sauer Brunn nad Veľkým Slavkovom evanjelický učiteľ Juraj Buchholtz starší, ktorý odporúčal minerálnu vodu z Tatier piť ľuďom denne, hlavne pre jej liečivé a blahodárne účinky.“

zdroj: Tatranská minerálka

Voda bola prevážaná na chrbtoch oslov a dokonca sa niesla až na viedenský dvor pre osobné potreby Márie Terézie. „V čase, keď ju pili monarchovia, mala oranžovú farbu, nakoľko ešte neexistoval spôsob, ako znížiť vysoký obsah železa. Kva­lita vody sa však uchovala aj niekoľko týždňov.“

Prameň takmer zničila veterná smršť

Gašpar ďalej hovorí, že v roku 1772 viedenský profesor Heinrich Johann Crantz zistil, že vo vode okrem kysličníka uhličitého je aj železo a iné dôležité minerály. Pramenitá tatranská voda lieči nervové poruchy, kožné a pohybové choroby a tiež podporuje trávenie. Opísal ju ako najlepšiu s akou sa kedy stretol.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM
Čítaj ďalej po zakúpení predplatného

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: Nostalgické Tatry, Tatranská minerálka

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK