Najhodnotnejší startup na svete prekonal Uber. Prekvapí ťa tým, čo vlastne robí

  • Startup z Číny dosiahol najväčšiu hodnotu na svete, produkt má prísť aj do Európy
  • Na úspešnú firmu netreba až tak nový nápad
mobile-phone-1595784_960_720
  • Startup z Číny dosiahol najväčšiu hodnotu na svete, produkt má prísť aj do Európy
  • Na úspešnú firmu netreba až tak nový nápad

Dlhšiu dobu bol startupom s najväčšou hodnotou na svete Uber, ktorý po posledných investíciach dosiahol 72 miliárd dolárov. Teraz ho však na druhé miesto vytlačil čínsky startup ByteDance, za ktorým stojí Zhang Yiming. Informoval o tom Bloomberg.

Japonská investičná skupina SoftBank nedávno investovala do ByteDance 3 miliardy, čím jeho hodnotu posunula na 75 miliárd dolárov. SoftBank je tiež jedným z najväčších investorov Uberu.

Veľký úspech ByteDance je zaujímavý z viacerých dôvodov. Po prvé, zatiaľ bol zavedený len pre Čínu, takže ho vo svete ho nebolo až tak vidno. Po druhé, neponúka nič prevratné, no dokázal aj malým vylepšením vybudovať potencionálny mega biznis.

ByteDance spravuje video aplikaciu Douyin a spravodajský agregátor Toutiao. Ten pomocou umelej inteligencie užívateľom, ktorých má už stovky miliónov, selektuje prehľad správ na mieru podľa osobitého filtra. Dĺžka návštevnosti jeho užívateľov sa začína približovať WeChatu od Tencentu, ktorý je v Číně považovaný za „superaplikáciu“. Dá sa cez neho telefonovať, písať správy, prezerať sociálne siete a taktiež platiť.

Investície od SoftBank, KKR & Co., General Atlantic a dalších majú ByteDance pomôcť rozšíriť sa do zvyšku sveta. Na západe už malý krok urobil s video aplikaciu Douyin, avšak pod iným názvom TikTok. Tá pomaly vzbudzuje záujem gigantov ako Tencent a Facebook.

TikTok je v podstate sociálna sieť pre vytváranie a zdieľanie krátkých, najmä hudobných videí, prípane ich živé streamovanie. Okrem toho ByteDance pred rokom za miliardu dolárov odkúpil konkurenčnú službu musical.ly, ktorú s TikTokom prepojil.

ByteDance sa tento rok síce blíži k zisku 7,5 miliárd dolárov ale podobne ako väčšina startupov na začiatku rozbehu zatiaľ nie je v zisku.

Na treťom mieste najhodnotnejších startupov na svete je čínský konkurent Uberu, Didi Chuxing (56 miliárd dolárov), Airbnb (29 miliárd dolárov) a SpaceX (21,5 miliardy dolárov).

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech