Najkrajšie hrebeňovky na Slovensku: Zážitok, ktorý ti ostane na celý život

hrebenovky nahlad
unsplash/TASR
 • Ak tento rok už nestihneš dovolenku pri mori, rozhodne neseď doma a vydaj sa do slovenských hor
 • Slovensko ti ponúka omnoho viac ako iba preplnené Vysoké Tatry
 • Keď máš dobrodružného ducha, zbaľ si batoh a zdolaj niektorý z našich horských hrebeňových prechodov
 • Tohtoročné leto k cestovaniu priaznivé veľmi nebolo. Pandémia koronavírusu a odporúčania odborníkov zapríčinili, že väčšina ľudí ostala radšej doma. To si však vyžiadalo svoje následky. Celé Slovensko obletelo virálne video ľudí stojaci na Rysoch vo fronte, ktorá bola väčšia ako pred päťdesiatimi rokmi rada na banány. Veľmi podobné úkazy sa však každoročne opakujú aj v Slovenskom raji.

  28. 7. 2020 Aktuálne cesta na Rysy 2503 m 😯Video: Konrad Przebindowski

  Posted by Malá Fatra on Wednesday, July 29, 2020

  Keď už sa tento rok do Chorvátska nechystáš, ale zároveň by si si chcel užiť posledné dni leta a vyhnúť sa davom turistov, máme pre teba výborný tip. Dovolenka na Slovensku sa síce väčšine možno spája s Vysokými Tatrami, tie ale rozhodne nie sú jediné, čo ti táto krajina môže ponúknuť.

  Pre tých, ktorí dovolenkujú aktívne je správnou voľbou vydať sa na niektorý zo slovenských horských hrebeňov, či už na jednodňovú turistiku, predĺžený víkend či celotýždňový hiking. Všetko záleží od tvojej kondičky a motivácie. Odmenou ti budú dychberúce výhľady, panorámi celého Slovenska, či dokonca fotogenické kamzíky.

  Rovnako dôležitým aspektom ako naplánovanie trasy  je u viacdňových turistík balenie. Celé je to o kompromise mať u seba všetko čo potrebujem a zároveň mať čo najľahší batoh. Váha je totiž v tomto prípade nesmierne dôležitá. Ver mi, ak budeš stúpať pol dňa do kopca s tisíc metrovým prevýšením, každé jedno kilo navyše znamená utrpenie. Preto si určite dvakrát premysli, či naozaj potrebuješ všetky veci čo sa chystáš zobrať.

  Obsah batohu samozrejme závisí od toho ako si naplánuješ cestu a kde budeš spať. Na väčšine prechodov sú chaty, v ktorých sa vyspíš aj naješ. Ak chceš ale zažiť väčšie dobrodružstvo alebo ušetriť, pribaľ si aj stan a varič. Pozor ale, väčšina hrebeňoviek sa nachádza v Národných parkoch a Chránených krajinných oblastiach, takže stanovať je dovolené iba niekoľko metrov od chaty alebo na to vyhradených miestach. Určite ale nezabudni na kvalitnú a pohodlnú obuv, ostatok teplého a nepremokavého oblečenia, paličky (výrazne ti uľahčia cestu) a hlavne vodu. Na hrebeňoch veľa prameňov nenájdeš, tak si ju nezabudni doplniť v horských chatách.

  Najkrajšie horské prechody nájdeš na týchto miestach:

  Hrebeň Krivánskej Malej Fatry

  Keď nevieš kde začať, táto trasa je na to ideálna. Vyraziť môžeš od obce Strečno, prejsť vrchy ako Suchý, Malý Kriváň, Veľký Kriváň, Chleb, Poludný Grún, Stoh a skončiť v Zázrivej. Jej prechod by ti nemal zabrať viac ako 2 dni a na jej ceste sa nachádza veľa horských chát, čiže o jedlo a spánok máš postarané. Krivánska Malá Fatra je ale pomerne dosť navštevovaná, takže ak so sebou nechceš niesť stan navyše, posteľ na chate je nutné rezervovať si pár dní dopredu. Na výber ich máš hneď niekoľko Chata na Grúni, Chata pod Suchým či Chata na Chlebe, ktorá sa nachádza približne v strede trasy, takže je najlepšou voľbou na prespanie.

  Hrebeň Veľkej Fatry

  Za víkend by priemerne zdatný turista mal zvládnuť aj prechod hrebeňa Veľkej Fatry. Kráľova studňa, Krížna, Ostredok, Ploská a Borišov, ktoré na tejto trase treba zvládnuť nepatria medzi najvyššie, avšak výhľady vám poskytnú rovnako krásne.

  Pokiaľ uprednostňujete teplo chaty netreba zabudnúť si Chatu pod Borišovom rezervovať niekoľko dní dopredu, vo Veľkej Fatre sa totiž oproti tej Malej toľko chát nenachádza. Ako nocľah ale môžu slúžiť turistické útulne, ktorých sa naopak nachádza v tejto oblasti najviac.

  Hrebeň Nízkych Tatier

  Je právom považovaná za najkrajšiu hrebeňovku na Slovensku. Na jej prechod si budeš musieť vyhradiť viac dní, pretože 100 km zväčša turistom trvá 4 až 5 dní. Trasa je určená pre mierne pokročilého turistu, avšak aj ten sa zapotí. Cesta vedie z Telgrádu na Donovaly, dá sa však ísť samozrejme aj opačným smerom. Prechádza sa cez vrchy ako Kráľova hoľa a Ďumbier, ktorý má vyše 2000 m.n.m čiže, o krásne výhľady je postarané. Počas celej cesty sú vidno dokonca Vysoké Tatry.

    Na ceste sa nachádzajú viaceré horské chaty a ubytovne ako napríklad útulňa Andrejcová, Ramža, Chata M.R. Štefánika či útulňa Ďurková. A ak budeš mať šťastie, na tejto trase ťa budú sprevádzať aj kamzíky.

  Hrebeň Západných Tatier

  Najkrajšia a zároveň najťažšia hrebeňovka. Na jej trase sa nachádzajú veľmi exponované miesta, kde sa človek musí pridŕžať reťazí. Už len kvôli bezpečnosti nie je dobrý nápad mať preťažený batoh. Rovnako by sa vrcholom Západných Tatier mali vyhnúť aj ľudia trpiaci závratmi. Táto hrebeňovka je preto určená pre skúsených turistov. Prespať je možné na Žiarskej chate, ktorá sa nachádza približne 20 km ak sa štartuje zo Sedla pod Bielou skalou.

  Na chatu treba schádzať z červenej značky pri klesaní približne 900 metrov, je však jedinou ktorá sa po ceste nachádza. Na druhý deň možno pokračovať na majestátny Ostrý Roháč, ktorý sa oprávnene nazýva slovenský Matterhorn.

  Samozrejme na Slovensku možno naplánovať omnoho viac hrebeňových prechod. Pri každom výbere trasy ale treba poriadne zvážiť svoje fyzické a psychické možnosti. 

  Zdroj: hiking.sk, facebook.com/groups/Turistaa, instagram.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech