Najlepšie mozgy Slovenska utekajú do zahraničia: Prestaňme nadávať na prirodzenú vec!

  • Neustále nadávame, že najšikovnejší a najinteligentnejší ľudia na Slovensku utekajú do zahraničia. A ja tomu stále nerozumiem.
talentSlovenska
  • Neustále nadávame, že najšikovnejší a najinteligentnejší ľudia na Slovensku utekajú do zahraničia. A ja tomu stále nerozumiem.

Nerozumiem tomu, prečo neustále nadávame na veci, ktoré sú úplne prirodzené. Prečo sa neustále tvárime, že odchod týchto ľudí je vinou našej krajiny a že cieľom číslo 1 pre budúcnosť musí byť udržanie týchto ľudí v našej krajine. Pretože takáto migrácia je jednoducho normálna.

Netvárme sa, že Slovensko môže byť vyhľadávaným startupovým podhubím ako Londýn či Berlín, že tu vybudujeme ekonomiku ako v Singapure, že sa sem budú tlačiť technologickí giganti tak, ako sa zgrupujú v Silicon Valley. Slovensko na podobné veci jednoducho nie je predurčené, mimo iného už len geograficky. V lokálnom merítku sa skús na to pozrieť takto – ambiciózni ľudia až na výnimky nezostanú v Kežmarku, Šali či Dubnici, prirodzene si zbalia svoje saky-paky a prichádzajú objavovať nové príležitosti do Bratislavy.

elitedaily-Jovo-Jovanovic-working-800x400

Lenže čo keď je niekto natoľko šikovný, že Bratislavu prerastie? Pochopiteľne odchádza ďalej – do Berlína, do Londýna, do Paríža, do New Yorku. To sú mestá, do ktorých neodchádzajú ľudia len z Bratislavy, ale aj z miest, ktoré si dávame za vzor – Oslo, Štokholm, Kodaň, Viedeň, Ženeva,…

Nemyslím si, že ľudia v týchto krajinách kritizujú odliv svojich mozgov do zahraničia. Že kritizujú vlastnú krajinu za to, ako nedá svojim ľuďom dostatočné podmienky, aby zostali. Ale prečo by zostali a prečo by vôbec mali zostať, keď majú príležitosť presadiť sa v spoločnostiach ako Goldman Sachs či McKinsey.

Často v Startitup riešime tieto témy. Často riešime, ako môžme naše prostredie urobiť zdravšie, ako môžme spraviť naše školstvo lepším, ako môžme našu spoločnosť posunúť vpred – no aj keby sme mali špičkové univerzity, aj keby sme mali plat na úrovni západných krajín, aj keby tu všetko fungovalo podľa ideálneho scenára, aj vtedy by tu odliv mozgov jednoducho bol. 

Nie je to totiž vôbec o peniazoch. Je to o ambíciach. Najväčšie firmy sveta majú svoje základne úplne niekde inde. V ich pobočke na Slovensku môžeš možno zarobiť slušný peniaz, no stále si len vykonávateľom príkazov niekoho iného. Chceš meniť veci a mať zodpovednosť za skutočný rast spoločnosti? Si na to dosť šikovný? Zbalíš kufre a ideš ovplyvňovať veci tam, kde sa ovplyvniť dajú.

success1-800x400

Čo môžme urobiť pre našu lepšiu budúcnosť? Odliv mozgov nezastavíme. Môžme však urobiť maximum preto, aby sa títo ľudia raz túžili vrátiť späť. Aby si po niekoľkých odpracovaných rokoch povedali, že im Slovensko jednoducho chýba. Títo ľudia získajú v zahraničí obrovské skúsenosti a ak sa po 5-10 rokoch vrátia späť, budú to práve oni, kto bude posúvať našu spoločnosť vpred. Budú to oni, kto na Slovensku založí obrovské nové firmy s veľkým potenciálom na úspech. Ak im na to dáme vhodné podmienky, nevidím dôvod, prečo by Slovák mal stráviť zvyšok života v zahraničí.

Bez odchodu do zahraničia by títo ľudia nikdy nezískali skúsenosti, ktoré v našej krajine tak veľmi potrebujeme. Prestaňme plakať nad niečím, čo nám môže len pomôcť. A poďme zo Slovenska urobiť krajinu, do ktorej sa oplatí vrátiť.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech