Najväčší futbalový štadión sveta vznikne na Strednom východe

  • Kapacitne najväčší futbalový štadión na svete vznikne v Iraku.
  • S výstavbou a financovaním 135-tisícového stánku však do veľkej miery pomôže Saudská Arábia.
  • Týmto krokom chcú obe krajiny zlepšiť svoje priateľské vzťahy.
alrayyan_top
Flickr
  • Kapacitne najväčší futbalový štadión na svete vznikne v Iraku.
  • S výstavbou a financovaním 135-tisícového stánku však do veľkej miery pomôže Saudská Arábia.
  • Týmto krokom chcú obe krajiny zlepšiť svoje priateľské vzťahy.

Štedrosť Saudskoarabského kráľa Salmana bin Abd al-Azíza nepozná hranice. Podľa najnovších informácií sa rozhodol, že dá v Iraku postaviť kapacitne najväčší futbalový štadión sveta, ktorý pojme neuveriteľných 135 000 ľudí.

Tento krok, ku ktorému sa rozhodla hlava Saudskej Arábie, je vnímaný ako gesto štedrosti, ktoré ma tieto dve krajiny znovu spriateliť. Vzťahy Iraku a Saudskej Arábie sa zhoršili hlavne v auguste roku 1990, kedy Iracká armáda zaútočila na Kuvajt a odštartovala tak Druhú vojnu v Perzskom zálive.

Dnes je však situácia iná a Saudská Arábia sa týmto gestom snaží nielen pomôcť ekonomike a stabilizácii Iraku, ale aj zaistiť si suverenitu v oblasti Perzského zálivu, v ktorom sa v súčasnosti veľmi darí východnému susedovi Iraku, Iránu. Ponuka postaviť najväčší futbalový štadión na svete vznikla po uskutočnení telefonického hovoru medzi kráľom Abd al-Azízom a irackým premiérom Haiderom al-Abadim. Ten prebehol po odohraní priateľského futbalového zápasu medzi Irakom a Saudskou Arábiou. Irackí futbalisti zvíťazili 4:1.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: arabianbusiness.com

„Prijal som telefonický hovor od kráľa Saudskej Arábie. Okrem gratulácie vyjadril aj svoje odhodlanie a pripravenosť pokračovať v rozširovaní pozitívnych vzťahoch medzi Irakom a Saudskou Arábiou, a to nielen po stránkach ekonomických, kultúrnych či hospodárskych.“ povedal iracký premiér al-Abadi pre portál Arabnews.com.

Iracký premiér nariadil svojej vláde, aby zorganizovala pracovnú skupinu, ktorá sa bude podieľať na stavbe najväčšieho štadiónu v Iraku a zároveň aj sveta. V súčasnosti sa najväčší iracký štadión Basra Sport City nachádza v juhovýchodnej časti krajiny pri meste Basra. Kapacita štadiónu je 65 227 sedadiel.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: thenational.ae

„Naša vláda na základe smerníc ustanoví výbor zložený z kľúčových ministerstiev, ako je sekretariát vlády, ministerstvo mládeže a športu, ministerstvo školstva a centrum mestského a regionálneho plánovania.

Štadión bude postavený pod dozorom vyššej Iracko-Saudskej koordinačnej rady, ktorá upresní presnú polohu a dizajn štadiónu a zároveň poskytne aj priebežný postup výstavby.“ dodal premiér al-Abadi.

zdroj: dailymail.com / arabnews.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech