Najväčší koralový útes sveta chcú zasypať miliónom ton bahna

  • Veľký bariérový útes na severovýchodnom pobreží Austrálii je opäť v ohrození
  • Malo by doň byť vyhodených až milión ton bahna vytvoreného z údržbových prác v prístave
  • Dôsledky by mohli zhoršiť už existujúci úhyn vzácnych koralov
cooll
pexels.com
  • Veľký bariérový útes na severovýchodnom pobreží Austrálii je opäť v ohrození
  • Malo by doň byť vyhodených až milión ton bahna vytvoreného z údržbových prác v prístave
  • Dôsledky by mohli zhoršiť už existujúci úhyn vzácnych koralov

Austrálsky Veľký koralový útes kedysi prekypoval farbami a životom, dnes však umiera. Koraly kvôli zhoršujúcemu sa globálnemu otepľovaniu blednú, vzácne živočíchy miznú a vody sa zakalujú. Austrália na záchranu svojho jedinečného prírodného javu ročne minie až 500 miliónov dolárov (približne 441 miliónov eur). Na ceste záchrany útesu však stojí nová prekážka – neďaleký prístav tam chce vyhodiť milión ton bahna.

 

Zákony prísne zakazujú vyhadzovanie odpadu do vody v okolí útesu, je tu však malý háčik. V zákonníku sa totiž nikde nespomína odpad vytvorený pri prístavných údržbových prácach. Vedenie parku, Great Barrier Reef Marine Park Authority, teda dalo plánu zelenú. Správa o bahne by bola zlá aj sama o sebe, prišla však dokonca s veľmi nešťastným načasovaním. Len týždeň predtým sa do útesu dostala voda z povodne, ktorá zasiahla  Queensland.

Priemyselné zvyšky, ktoré by mali byť do vôd vyhodené, pochádzajú z morského dna pri Hay Point Porte – jednom z najväčších vývozcov uhlia na svete a zároveň dôležitého ekonomického zdroja Austrálie. Po nehode s povodňami je ďalší kal to posledné, čo útes potrebuje. Myslí si to Larrisa, Waters, senátorka pre Queensland, ktorá sa na túto tému vyjadrila pre The Quardian. „Vyhodenie milión ton kalu do vôd svetového dedičstva zaobchádza s naším útesom ako so skládkou.“

Možným riešením tohto problému by bolo vyhodenie usadenín omnoho ďalej – na miesto, kde je voda príliš hlboká na to, aby to mohlo ublížiť koralom. Podľa doktora Simona Boxalla z Národného Oceánografického Centra v Southamptone je veľmi dôležité, aby táto akcia bola vykonaná správne. „Ak bude usadenina vyhodená priamo na koralový útes, mohlo by to mať zničujúce dôsledky. Na koraloch by totiž vytvorila vrstvu, ktorá by ich postupne zadusila.“ Odnášanie kalu za útes je miernejšie riešenie, bude však stáť omnoho viac peňazí. Aj na to má však Boxall pripravenú odpoveď. „Bude to stáť viac peňazí, ale to nie je problémom životného prostredia – je to problém prístavných orgánov.“

Zdroj: BBC 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá