Najväčší trik v daňovom priznaní, o ktorom Slováci netušia. Do nákladov si môžeš dať aj STK či internet

  • Termín podania daňových priznaní sa blíži
  • SZČO má dve možnosti uplatňovania výdavkov
daňové priznanie
TASR/Milan Kapusta, Radovan Stoklasa
  • Termín podania daňových priznaní sa blíži
  • SZČO má dve možnosti uplatňovania výdavkov

Termín podania daňových priznaní sa blíži. Živnostníci a SZČO majú o niečo ťažšiu úlohu, keďže do svojho daňového priznania majú možnosť zahrnúť aj výdavky. V tomto článku sa pozrieme na to, čo všetko medzi daňové výdavky môže patriť.

Podľa zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov je daňovým výdavkom výdavok, ktorý „slúži na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie zdaniteľných príjmov, ktorý je preukázateľne vynaložený daňovníkom a zaúčtovaný v účtovníctve alebo zaevidovaný v evidencii podľa § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov“.

SZČO má dve možnosti uplatňovania výdavkov. Konkrétnu možnosť si väčšinou volí na základe toho, čo je preňho výhodné. V prvom prípade ide o paušálne výdavky vo výške 60 % z úhrnu príjmov, najviac však do výšky 20-tisíc eur za kalendárny rok.

Druhou možnosťou sú skutočné preukázateľné výdavky na základe vedenia daňovej evidencie podľa § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov alebo vedenia jednoduchého alebo podvojného účtovníctva.

Paušálne výdavky

Prvú možnosť, čiže paušálne výdavky, môžu uplatniť iba živnostníci a SZČO, ktorí nie sú platiteľmi DPH. Tento spôsob môžu využiť aj ľudia, ktorí sú platiteľmi DPH len v časti zdaňovacieho obdobia a rozhodnú sa, že neuplatnia preukázateľné daňové výdavky. 

Ide o pomerne obľúbenú možnosť, keďže SZČO nemusia zbierať účtenky a faktúry. Aj pri činnostiach, ktoré nie sú nákladné, sa totiž dajú uznať celkom slušné paušálne výdavky, pričom ďalšie dokladovanie nie je potrebné.

Portál Podnikajte.sk informuje o tom, že v tomto prípade platí, že suma maximálnej výšky paušálnych výdavkov sa neurčuje v závislosti od počtu mesiacov vykonávania živnostenskej činnosti alebo inej samostatne zárobkovej činnosti.

Ak si teda živnostník a rozmýšľaš nad uplatnením paušálnych výdavkov, mal by si myslieť na to, že v sumách výdavkoch nie je zahrnuté zaplatené poistné a príspevky, ktoré si povinný platiť v spojitosti s dosahovaním príjmov zo živnosti a samostatnej zárobkovej činnosti.

Skutočné výdavky

V prípade skutočných preukázateľných výdavkov už z názvu vyplýva, že ide o výdavky, ktoré musí SZČO preukázať. Celý rok tak zbiera účtenky alebo faktúry. Vzhľadom na to, že výška týchto výdavkov nie je limitovaná, dosiahnuť možno aj stratu.

SZČO by mala prihliadať na charakter svojho podnikania. Ak pracuješ ako kaderník v salóne, výdavky na zateplenie rodinného domu by boli pravdepodobne dosť od veci. 

Čo si môžeš dať medzi skutočné výdavky, sa dočítaš na ďalšej strane >>>

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Zákony pre ľudí, Podnikajte.sk, Podnikajte.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá