Nakupovanie na slovenských trhoviskách sa má od základov zmeniť, vďaka novinke z dielne strany Borisa Kollára

  • Pôvod potravín predávaných napríklad na obľúbenej Miletičke, by si už čoskoro mal vedieť presne dosledovať
  • Možné by to malo byť vďaka technológii Block Chainu
  • Ide o súčasť projektu s názvom Potravinový semafor z dielne strany Sme rodina
TASR - Martin Baumann, archív Startitup
  • Pôvod potravín predávaných napríklad na obľúbenej Miletičke, by si už čoskoro mal vedieť presne dosledovať
  • Možné by to malo byť vďaka technológii Block Chainu
  • Ide o súčasť projektu s názvom Potravinový semafor z dielne strany Sme rodina

Na návrh poslanca Patricka Linharta, ktorý vystupuje voči tzv. „Zeleninovým priekupníkom“, vznikne pilotný projekt, ktorý bude implementovaný po celom Slovensku.

Cieľom projektu je vrátiť trhoviskám ich autentickosť, zvýšiť návštevnosť a získať nástroje na lepšie riadenie a kontrolu predajcov. Výsledkom projektu z dielne potravinového kritika, je aj eliminovanie nepoctivých predajcov a podpora transparentných regionálnych prvovýrobcov s čerstvými potravinami.

Súčasťou projektu bude plánovaný potravinový semafor, konkrétne druhá kategória, ktorá predstavuje pôvod potravín. Ten sa bude dať jasne odsledovať prostredníctvom QR kódov.

.. a boj o Potravinový Semafor sa reálne začal ! Ideme na to!#patricklinhartposlanecnrsrtvorcapotravinovysemafor

Gepostet von Nakupovanie s Potravinovým Kritikom am Freitag, 20. März 2020

„Cieľom zástupcov výboru je pomôcť trhoviskám a podporiť poctivých a transparentných prvovýrobcov. V synergii s trhoviskami sa pripravuje pilotný projekt dosledovateľnosti pôvodu potravín pre účely všeobecného nastavenia dlhodobo udržateľných pravidiel pre predaj z dvora, respektíve predaj konečnému spotrebiteľovi,“ objasňuje Linhart.

K danej téme sa už uskutočnili prvé stretnutia, na ktorých diskutovalo zastúpenie za trhovisko Miletičova, ako aj členovia Výboru pre pôdohospodárstvo. Pridali sa aj kompetentní za dosledovateľnosť pôvodu pomocou technológie Block Chain.

Prvý pilotný projekt na trhovisko Miletičova má byť ukážkovým. Následne by mal byť zavedený aj v iných slovenských mestách.

zdroj: archív Startitup

Boris Kollár zo Sme rodina už pred časom na svojej tlačovej konferencii kritizoval potravinovú sebestačnosť na Slovensku, ktorá nedosahuje ani 40 %.  Ľudia sa podľa jeho slov nevedia rozhodnúť, ktoré potraviny sú zdravé a ktoré nie.

Riešením a systémovým opatrením má byť práve zavedenie spomínaného potravinového semafora. Jeho hlavným cieľom je, aby všetci spotrebitelia potravín mali možnosť jednoducho si overiť zloženie a pôvod potravín.

⚠️JEME POTRAVINY ALEBO OTRAVINY❓Ak chceme mať zdravých ľudí, musíme mať v prvom rade zdravé potraviny. 🍎🍐🥕🥦Väčšinu…

Gepostet von Sme rodina am Mittwoch, 4. Dezember 2019

Tieto informácie sú podľa Sme rodina v súčasnosti buď neuvádzané alebo uvedené veľmi zložitým spôsobom, na ktoré podľa potravinového kritika Patricka Linharta potrebuje človek aj dve vysoké školy, aby zistil pôvod a zloženie daných potravín.

Potravinový semafor by bol rozdelený do troch základných kategórií a spotrebitelia by vďaka nemu vedeli čo a odkiaľ nakupujú. Prvá kategória by obsahovala údaje o zdraví, druhá o pôvode potravín a posledná kategória by uvádzala výsledky testovania prídavných látok.

Zelená farba by pritom znamenala, že je všetko v poriadku, oranžová, že je potrebné uvažovať o kúpe a červená značí, že niečo nie je v poriadku, prípadne sa jedná o podvodníka, ktorý bude uvedený na čiernej listine.

Potravinový semafor funguje už vo viacerých krajinách, akými sú napríklad Francúzsko, Veľká Británia, Belgicko a iné. Tento systém označovania zavádza stále viac krajín v Európe.

Zdroje: Facebook/Nakupovanie s Potravinovým Kritikom, Facebook/ Sme rodina

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá