Lengvarský: Sme v zlomovom bode pandémie. Na vládu prichádzam s razantnými riešeniami

  • V nemocniciach je málo miesta, lôžka hľadajú už inde
  • Na vládu minister zdravotníctva prichádza s razantnými riešeniami
32. rokovanie vlády SR – Vladimír Lengvarský
TASR/Martin Baumann
  • V nemocniciach je málo miesta, lôžka hľadajú už inde
  • Na vládu minister zdravotníctva prichádza s razantnými riešeniami

Situácia v slovenských nemocniciach je veľmi vážna,“ otvára svoju tlačovú besedu minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Kapacity pre pacientov s Covid-19 sa rýchlo zapĺňajú, v nemocniciach je dnes viac ako 2 800 pacientov. Lôžok pre pacientov, ktorí potrebujú pľúcnu ventiláciu, je voľných už len zopár.

Situácia je naozaj vážna, nie je dosť miesta. Lengvarský preto skôr vydal príkaz na obmedzenie bielej medicíny, ktorý je aktuálne stále v platnosti.

Odkladajú sa tak plánované zákroky, ktoré nesúvisia s koronavírusom. Lengvarský konštatuje, že to bude mať za dôsledok ďalšie zhoršenie zdravotného stavu slovenských občanov. „Situáciu musíme veľmi pozorne koordinovať a riešiť.“

20 pľúcnych ventilácií

V súčasnosti je na celom Slovensku voľných len 20 lôžok pre nových pacientov s ochorením COVID-19, ktorí by potrebovali podporu umelej pľúcnej ventilácie.

Pre nových pacientov, ktorí nepotrebujú kyslíkovú podporu, je voľných približne 600 lôžok. Informovala o tom v tlačovej správe hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský vydal pokyn, aby nemocnice v najviac postihnutých regiónoch reprofilizovali lôžka aj nad rámec pôvodne stanovenej maximálnej tretej fázy kapacity.

Vďaka aplikácii e-lôžko vieme presne, kde je koľko lôžok voľných a záchranka s pacientom je nasmerovaná do konkrétneho zdravotníckeho zariadenia,” vysvetlil, ako fungujú presuny pacientov štátny tajomník rezortu Kamil Száz.

Ministerstvo spolupracuje aj so samosprávnymi krajmi.

Čo sa týka umelej pľúcnej ventilácie (UPV), v Žilinskom kraji už nie je voľná žiadna a v Nitrianskom len jedna. V Prešovskom a Bratislavskom kraji sú voľné po dve lôžka s možnosťou zapojenia UPV, v Trenčianskom a Trnavskom po tri. Košický kraj má voľné štyri UPV a Banskobystrický päť takýchto lôžok.

Z celkovo 455 reprofilizovaných lôžok v Banskobystrickom kraji je pre COVID pacientov ešte voľných 150 postelí, z 287 v Bratislavskom kraji už len 22.

V Košickom kraji reprofilizovali 515 lôžok, z nich je voľných 47. V Nitrianskom kraji s 371 reprofilizovanými lôžkami ostalo 132 voľných. Prešovský kraj mal k dispozícii 624 takýchto postelí, už ich je len 28 neobsadených.

Z 322 reprofilizovaných lôžok v Trenčianskom kraji nie je využitých 56, z 305 v Trnavskom kraji 151 a zo 475 v Žilinskom kraji 37.

Na Lengvarského príkaz je v nemocniciach obmedzené poskytovanie takzvanej bielej medicíny.

Najhoršia situácia je, bohužiaľ, v regiónoch, ktoré majú najnižšie percento zaočkovanosti,“ hovorí Lengvarský.

V súčasnosti pacientov, ktorí potrebujú pľúcnu ventiláciu, prevážajú do iných nemocníc, ak tá ich už žiadnu nazvyš nemá. „Tak, aby sme v najviac postihnutých krajoch mohli používať lôžka pre pacientov, ktorí denne akútne do nemocníc pribúdajú.“ 

Pacienti sú prevážaní z týchto krajov do iných nemocníc tak, aby mohli v tých najvyťaženejších poskytovať lôžka pacientom, ktorí denne pribúdajú. O pomoc Ministerstvo zdravotníctva SR požiadalo už aj špecializované ústavy, plánuje sa tiež zapojenie mimorezortných zdravotníckych zariadení.

„Rád by som z tohto miesta poďakoval všetkých zdravotníkom, ktorí sú v prvej línii boja proti Covid-19. Na vládu prichádzam s veľmi razantnými a zásadnými riešeniami,“ uzatvára Lengvarský.

Minister nepriblížil, o aké konkrétne opatrenia ide. Už cez víkend však hovoril o lockdowne pre čierne a bordové okresy.

Košice melú z posledného

Situácia v nemocnici Košice-Šaca začína byť kritická. Agentúru SITA o tom hovorkyňa skupiny AGEL SK Martina Pavliková

Situácia v nemocnici Košice-Šaca je veľmi vážna, až kritická. Zdravotnú starostlivosť poskytujeme 21 pacientom na kyslíku, z toho až 81 percent nie je zaočkovaných. Obsadené máme všetky tri reprofilizované lôžka s napojením na umelú pľúcnu ventiláciu (UPV), pričom 100 percent týchto týchto pacientov nie je zaočkovaných. Každou hodinou sa situácia mení, zatiaľ k horšiemu. V okolí nie sú voľné UPV ani kyslíkové lôžka. Mortalita je vyššia ako v druhej vlne pandémie, klinický stav pacientov sa vyvíja nevyspytateľne a často sa končí fatálne,“ vyjadril sa riaditeľ nemocnice Košice-Šaca Pavol Rusnák.

Ako ďalej dodal, denne čelia vážnym rozhodnutiam. „Dostávame sa do situácie, keď sa musíme rozhodovať, ako bude smerovať ďalšia liečba, zvažuje sa, ktorý pacient môže byť prepustený domov, aby sa uvoľnili lôžka, obrat pacientov je neskutočný,“ priblížil Rusnák.

Zároveň pripomenul, že z dôvodu zabezpečenia chodu COVID oddelenia sa s platnosťou od uplynulého piatka uzatvorila Klinika liečebnej rehabilitácie a v prevádzke zostala len jej ambulantná zložka.

Zdroje: TK, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá