Night of Chances – večer, keď sa tvojimi profesormi stanú riaditelia spoločností

  • Night of Chances je podujatie pre všetkých študentov a absolventov, ktorých zaujíma dianie na Slovensku aj ich budúce kariérne pôsobenie. Už sa konalo viacero úspešných ročníkov pre budúcich manažérov a informatikov a veľké veci s NOCou ešte len prídu. V článku zaspomíname na najväčšie momenty uplynulých ročníkov, ako otvorenie debaty prezidentom Andrejom Kiskom, diskusiu lídrov na tému Korupcia v IT aj prednášku o umelej inteligencii Mareka Rosu.
befunky-collage_76
Nexteria
  • Night of Chances je podujatie pre všetkých študentov a absolventov, ktorých zaujíma dianie na Slovensku aj ich budúce kariérne pôsobenie. Už sa konalo viacero úspešných ročníkov pre budúcich manažérov a informatikov a veľké veci s NOCou ešte len prídu. V článku zaspomíname na najväčšie momenty uplynulých ročníkov, ako otvorenie debaty prezidentom Andrejom Kiskom, diskusiu lídrov na tému Korupcia v IT aj prednášku o umelej inteligencii Mareka Rosu.

Podujatie Night of Chances organizuje nezisková organizácia Nexteria v spolupráci s úspešnými slovenskými spoločnosťami. Lídrom týchto firiem záleží na tom, ako bude vyzerať generácia po nich a je aj v záujme spoločností, aby z univerzít vychádzali pripravení absolventi. NOC príležitostí na jeden večer spojí tieto dva svety.

Prostredníctvom diskusií, networkingu, mentoringu a workshopov si študenti na jeden večer môžu vyskúšať, aké to je byť súčasťou úspešnej firmy. Experti im odhalia svoj know-how a prezradia, ako sa dostali na výslnie.

Každý rok na podujatí zaznie veľa zaujímavých myšlienok a postrehov. Mnohým študentom NOC ukázala správny smer či nový pohľad na danú problematiku. V redakcii sme si posvietili na posledné ročníky NOCi a prinášame ti sumár toho najlepšieho z nich.

Prezident Kiska otvoril diskusiu na tému Zodpovednosti biznis lídrov za stav krajiny

Minuloročný event Night of Chances Business sa mimoriadne vydaril a pritiahol navečer do školských lavíc viac ako 600 študentov. Hlavným hosťom večera bol prezident Andrej Kiska, ktorý na chvíľu vypustil štátne povinnosti a prehovoril k študentom ako bývalý podnikateľ a zakladateľ úspešnej neziskovej organizácie: „Často sa ma ľudia pýtajú, ako spraviť projekt, aby tým človek pomohol aj druhým. No na to, aby ste vedeli skutočne pomáhať, musíte najskôr stáť pevne na vlastných nohách. A čím budete úspešnejší, tým budete môcť pomôcť viac. Ak by sa zo mňa nestal úspešný podnikateľ, nikdy by som nemohol založiť neziskovú organizáciu Dobrý Anjel.

zdroj foto: Nexteria/Michal Lukac

Moja jediná rada, ako bývalého podnikateľa, je – Nebojte sa zmeny. Nesmiete sa báť. Za každým jedným úspechom je nesmierne veľa pádov. Neverili by ste, koľko mám za sebou zlyhaní, koľko projektov mi nevyšlo. Posledný bola moja obrovská túžba otvoriť v Bratislave detskú filantropickú nemocnicu. Strávil som na tom 2 roky a minul 500 000 eur, pretože som videl v Dobrom Anjelovi, v akom strašnom stave je naše zdravotníctvo. No prišla ekonomická kríza, odstúpili mi sponzori, musel som prepúšťať a projekt nevyšiel, ale šiel som ďalej. Každá jedna prehra vás posilní a naučí niečo nové. Základ úspechu je nebáť sa, nebáť sa zmien a ísť tou cestou. Už dnes môžete uvažovať, ako túto krajinu posunúť k lepšiemu, ste to práve vy, budúci lídri, ktorí v tom, aj mne, môžete pomôcť.“ Slová Andreja Kisku študentov perfektne navnadili na hlavnú panelovú diskusiu. CEO Nexterie Tomáš Hasala sa vyjadril, že mu bolo cťou, že tému Zodpovednosť biznis lídrov za stav krajiny otvoril práve prezident SR.

Na Slovensku môže k zníženiu korupcie prispieť každý

Na Night of Chances Technology 2016 najviac zarezonovala panelová diskusia na ešte stále mierne tabuizovanú tému – Korupcia na Slovensku. Peter Škodný, CEO Accenture, otvoril diskusiu zaujímavou analýzou financií vo verejnom sektore: ,,Štát povie, že sa na IT minula milarda eur. No je tak, že 20-30% ide preč. Ja to nazývam výpalnícky poplatok. Potom sa vyberie firma, ktorá dostane zákazku. Často ani poriadne nevie, čo robí a navyše má obrovské marže. Možno, a to v najlepšom prípade, na konci zostaneme na hodnote 200-300 miliónov, ktorá sa reálne na IT minula. A to spôsobuje korupciu. Nedostávame, čo si zaslúžime a v tom ja vidím najväčší problém.

Rečníci sa zhodli, že aj keď je určitá forma korupcie prirodzená, na Slovensku už presiahla mieru únosnosti. ,,Faktom je, že korupcia je prirodzenou súčasťou spoločnosti, no na Slovensku je to už neúnosné a ohrozuje naše fungovanie.” komentoval situáciu Vladimír Matouš z Tatra Banky.

zdroj foto: Nexteria

Aj napriek tomu však vidia svetlo na konci tunelu v podobe technológii, ktoré by mohli byť účinným prostriedkom na boj s korupciou. Na otázku, ktorú položil Michal Truban: ,,Ktorá vec u vás vo firme najviac znižuje korupciu?” Peter Škodný z Accenture reagoval: ,,Zistili sme, že najviac fungujú big data. Všetci sme súťaživí a každý chce pre seba získať určitú výhodu. Ľudia sú super smart, radi používajú ťaháky a v biznise je korupcia ten ťahák. IT má jednu fantastickú vlastnosť, že zachováva všetky informácie. Všetko sa digitalizuje a stačí sa v tom len hrabať, a tak ako sa hľadajú vírusy, sa dajú hľadať aj korupčníci.” Na diskusii sa hostia zmienili aj o tom, že všetky zmluvy sú u nás verejne dostupné a každý môže prispieť zníženiu korupcie a lepšiemu Slovensku. Stačí v nich nájsť nezrovnalosti.

Umelá inteligencia bude oveľa lepšia vo všetkom, čo robíme teraz my

Marek Rosa založil spoločnosť, ktorá sa zaoberá vývojom umelej inteligencie, GoodAI. Študentom sa na NOCi technológií zdôveril, že v projektovom manažmente väčšinou nejde nič podľa predstáv: ,,Nastanú veci, ktoré je nemožné očakávať. Môžu byť buď pozitívne alebo negatívne, ale treba do toho ísť s tým, že sa udejú veci, s ktorými sa neráta. S tým počítam a nejakým spôsobom sa na to snažím pripraviť.“

Aj keď to nie je vždy jednoduché, priam naopak, výhodu vidí v skvelých ľuďoch okolo seba, ktorí zdieľajú jeho víziu: ,,Stále potrebujeme programátorov. Z tých, čo mám sa snažím robiť spoluvlastníkov firmy a toho, čo robíme. Aby z toho mali podiel. Naším mottom je pozdvihnúť umelú inteligenciu, pomôcť ľudstvu a hlavne pochopiť vesmír, to je naša najväčšia motivácia pre to, čo robíme. Ja aj ľudia okolo mňa sme zvedaví, ako svet okolo nás funguje a myslíme si, že len ľudským mozgom sa tam nedopracujeme. Nazdávame sa, že potrebujeme úplne iný uhol pohľadu, iný druh inteligencie a vedomia. A najlepší spôsob, ako sa k tomu dopracovať je pochopiť inteligenciu, zautomatizovať inteligenciu a potom ju poriadne naškálovať.

V tom, kam sa bude uberať naša spoločnosť má celkom jasno a upozorňuje, že naša generácia bude tá, ktorá sa musí pripraviť na veľké zmeny: ,,Máme modely, ako by mohla vyzerať naša spoločnosť v budúcnosti. Najlepší model, aby mohla zabezpečiť dlhodobé fungovanie, je využívať umelú inteligenciu na dennej báze. To však bude mať za následok, že veľa ľudí bude prichádzať o prácu. Postupne umelá inteligencia začne dosahovať zaujímavé úrovne kognitívnych vlastností až do štádia, že ľudia s nimi nebudú schopní súťažiť. Niektoré zamestnania budú ľahko nahraditeľné, niektoré ťažšie, ale nakoniec AI budú lepšie absolútne vo všetkom, čo robíme my ľudia. Preto si myslím, že ľudia by nad týmto mali uvažovať už teraz.”  Marek Rosa dal študentom tip, ktorý aj prirodzene vyplynul z celej prednášky. Našou budúcnosťou je umelá inteligencia a jednoznačne sa oplatí sa jej venovať, investovať do nej alebo s ňou byť minimálne zmierený.

zdroj foto: Nexteria

NOC má za sebou už niekoľko úspešných ročníkov v Bratislave, prvé podujatie Night of Chances Technology v Brne a ďalšie veľké plány pred sebou. Už 29.3. sa bude konať Night of Chances Technology na FIIT STU, venovaná informačným technológiám, ich smerovaniu a úlohe v našom každodennom živote. Vďaka obrovskému záujmu, tento event láme rekordy v počte účastníkov, zúčastnených firiem, počte praktických workshopov, a pri kapacite 750 predaných lístkov je historicky prvýkrát vypredaný. Mesiac po technologickej NOCi sa uskutoční prvá Night of Chances Engineering, kde si na svoje prídu strojári a technickí nadšenci. Ak máš pocit, že všetky zaujímavé akcie sa konajú len v okolí Bratislavy, poteší ťa správa, že NOC smeruje aj na východ. Už v máji sa chystá do Košíc, kde prepojí svet technológii a biznisu do jedného unikátneho podujatia.

Night of Chances je skvelým priestorom na realizáciu pre všetkých študentov a absolventov, ktorí nechcú len tak sedieť so založenými rukami a majú záujem sa aktívne pričiniť o svoju budúcnosť. Alebo aspoň stráviť príjemný večer so spolužiakmi v škole a niečo nové sa pri tom dozvedieť.

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá