Nový podpredseda europarlamentu Šimečka o trestoch za marihuanu: Za jedného jointa dostanú trest ako za vraždu, je to neprijateľné

  • Progresívec a čerstvo zvolený podpredseda europarlamentu Martin Šimečka poriadne skritizoval Maroša Žilinku za jeho ruský výlet
  • Šimečka pre Startitup porozprával, ako sa mu zmení život po obsadení lukratívneho postu
  • Europolitik zostra skritizoval slovenské tresty za držbu marihuany
pjimage (7)
Unsplash/Jakub Matyáš, Startitup
  • Progresívec a čerstvo zvolený podpredseda europarlamentu Martin Šimečka poriadne skritizoval Maroša Žilinku za jeho ruský výlet
  • Šimečka pre Startitup porozprával, ako sa mu zmení život po obsadení lukratívneho postu
  • Europolitik zostra skritizoval slovenské tresty za držbu marihuany

Slováci sa môžu pochváliť medzinárodným úspechom, za ktorým stojí progresívec Michal Šimečka. Progresívne Slovensko síce v parlamentných voľbách pohorelo, no zdá sa, že jeho členovia žnú úspechy na pôde Európskeho parlamentu.

Šimečku totiž nedávno zvolili do prestížnej európskej funkcie. Po novom tak bude podpredsedom europarlamentu. Pre Startitup opísal, ako sa mu zmení život po obsadení lukratívneho džobu a taktiež si rypol aj do slovenského generálneho prokurátora Maroša Žilinku a jeho kritizovaného ruského výletu.

Žilinkov úlet

Cesta slovenského generálneho prokurátora nedávno rozvírila spoločenské a aj politické vody. Najmä koaliční politici nad Žilinkovou cestou do Moskvy pri príležitosti výročia ruskej prokuratúry len krútili hlavami.

Startitup sa opýtal Šimečku, ako nezvyčajný „trip“ hodnotí práve europarlament. Ako čerstvý podpredseda podčiarkol, európska inštitúcia nemá na „moskovskú misiu“ Maroša Žilinku nijaký špeciálny pohľad a ani k téme nezasadlo žiadne rokovanie a neuzatvorilo sa žiadne uznesenie. 

Samotný Šimečka je ale voči Žilinkovmu počínaniu viac než kritický. „Môj pohľad a aj pohľad veľkej časti slovenských europoslancov je, že to bolo mimoriadne nezodpovedné. Išlo to proti záujmom Slovenska a bol to doslova úlet. Viem si predstaviť, že ak by som sa o tom bavil s kolegami z iných členských krajín, videli by to podobne,“ podotkol.

Väčší vplyv aj zodpovednosť

Šimečka nám taktiež viac prezradil o tom, ako sa zmení jeho pracovné vyťaženie po tom, ako bol zvolený za podpredsedu europarlamentu. Ten priznal, že bude napríklad viesť plenárne schôdze v neprítomnosti šéfky europarlamentu Roberty Metsolyovej. „Znamená to väčšiu zodpovednosť, ale aj väčší vplyv,“ poznamenal. 

Taktiež dúfa, že nová práca výrazne neovplyvní jeho súkromný život. Ako podčiarkol, síce pracuje často za hranicami, naďalej však so svojou partnerkou a malou dcérkou býva na Slovensku.

Absurdné tresty

Šimečka v rámci svojej agendy kritizuje aj trestnú sadzbu na Slovensku za držbu najmä menšieho množstva marihuany. „Čo ma šokuje a zaráža, sú absurdne, absurdne vysoké tresty, ktoré ľudia dostávali napríklad za to, že z tých rastlín vyrábali nejaké liečivé masti alebo že si dali jedného jointa,“ povedal nám k téme Šimečka.

Prízvukuje, že za podobné prešľapy dostávajú väčšie tresty ako kriminálnici za vraždu. „ Alebo šéfovia mafiánskych alebo drogových gangov. To je niečo, čo je v 21. storočí úplne neprijateľné,“ dodal.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá