O tieto pozície sa Slováci zaujímajú najviac, tá najpopulárnejšia ťa naozaj prekvapí

  • Aká je aktuálna popularita pozícií na pracovnom trhu?
  • Dáta Profesie priniesli i prekvapenia
Unsplash
  • Aká je aktuálna popularita pozícií na pracovnom trhu?
  • Dáta Profesie priniesli i prekvapenia

Profesia.sk zostavila rebríček populárnych pracovných pozícií, podľa toho ako ľudia na jednotlivé ponuky reagovali. Výsledky týchto štatistík ukazujú, akých voľných pracovných pozícií je najviac, alebo pri ktorých pracovných ponukách môžeš očakávať väčšiu konkurenciu. Na Slovensku sú populárne aj zamestnania z oblastí, ktoré by si možno nečakal.

Uchádzači majú veľký záujem o vedúce pozície

Podľa počtu reakcií uchádzačov za rok 2018 sa najpopulárnejšou pracovnou pozíciou v roku 2018 stal predajca leteniek alebo zájazdov. Priemerne na túto pozíciu príde 50 životopisov. Práca v cestovnom ruchu sa v prvej desiatke umiestnila ešte raz a to v podobe pozície stewarda alebo letušky.

Veľmi prekvapila aj pracovná pozícia enviromentalistu, ktorá sa ocitla na 11. miesto s 38 životopismi na jednu ponuku.

Slováci sa chcú vo svojej práci posúvať vyššie a zastávať manažérske pozície. Podľa dát Profesie sú v prvej desiatke populárnych zamestnaní až 4 vedúce pozície. „Pozícia s druhým najväčším počtom reakcií je generálny riaditeľ, okrem toho ľudia často reagujú na pozície regionálny, oblastný manažér, obchodný riaditeľ či country manager alebo director,“ uvádza spoločnosť na svojom blogu. 

Slováci si obľúbili IT a finančníctvo

Najväčší nárast pracovných ponúk vlani zaznamenali oblasti ako výroba, bankovníctvo či doprava.

Spomedzi konkrétnych pozícií dosiahol najväčší percentuálny medziročný nárast administrátor internetového obchodu. Pracovných ponúk na túto pozíciu bolo v roku 2018 o 251% viac ako v roku 2017. Hneď za ním sa umiestnila pozícia produktový manažér v IT a v prvej desiatke má miesto aj špecialista testovania koncových zariadení. V oblasti bankovníctva a finančníctva sú najpopulárnejšími profesiami broker (maklér) a compliance špecialista.

Firmy najviac hľadajú ľudí do výroby

„Najviac voľných pracovných ponúk v minulom roku bolo na pozíciu operátor výroby a to viac ako 22 000,“ informovala Profesia. V prvej desiatke sa umiestnil maloobchod s pozíciami ako predavač, pokladník, odborný predajca a manuálne práce ako skladník či montér. Do prvej desiatky sa ale prebojovali aj programátori, v tejto oblasti bolo žiadaných 10 000 ľudí.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech